Przewodowe pilarki szablaste (część IV a). Prawidłowa eksploatacja

Podstawową zasadą eksploatacji jest używanie ostrych brzeszczotów. Zapewnia to dużą skuteczność i wydajność cięcia, a także nie doprowadza do przeciążenia maszyny.

Prawidłowa obsługa tego elektronarzędzia wymaga także umiejętnego jego prowadzenia oraz prawidłowej obsługi i odpowiedniego doboru brzeszczotów do rodzaju obrabianego materiału. Zacznijmy od doboru brzeszczotu. Narzędzia te dobiera się zgodnie z ich przeznaczeniem określonym przez producenta, a także w zależności od wielkości podziałki ich zębów, co określa zdolność do cięcia materiałów o określonej grubości. Dobór podziałki zębów uzależniony jest od długości, na której pracują. Stąd w celu prawidłowego dobrania brzeszczotu do obróbki danego materiału

należy określić grubość przecinanych elementów oraz ich kształt, a następnie postępować według następującej zasady: co najmniej 2-3 zęby powinny jednocześnie ciąć materiał, zwłaszcza twardy. Jeżeli podziałka zębów jest większa lub równa grubości przecinanego materiału, będzie dochodzić do jego uszkodzeń (powstają wtedy wyrwania), a w skrajnym przypadku do wyłamania zębów i zniszczenia brzeszczotu. Ma to także szkodliwy wpływ na pilarkę szablastą, może np. dojść do uszkodzenia mocowania brzeszczotu, a w przypadku dłuższego zablokowania jego ruchu – do zbyt dużego przeciążenia silnika i uszkodzenia uzwojeń wirnika. Jeśli będziemy postępować zgodnie z powyżej przedstawioną zasadą, a mianowicie w materiale ciętym będzie pracować przynajmniej 2-3 zęby, i zapewnimy cięciu odpowiedni posuw, obróbka będzie równomierna, prowadzona odpowiednią grubością wiórów. Taka praca stabilizuje ruch posuwisty brzeszczotu i nie dopuszcza do jego drgań.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments