Przewodowe pilarki szablaste (część III). Charakterystyka techniczna

Pilarki szablaste charakteryzuje 6 głównych parametrów.

Są to:

  • moc nominalna (W) w przypadku wyrzynarki sieciowej,
  • moc użyteczna (W) w przypadku wyrzynarki sieciowej,
  • długość skoku brzeszczotu (mm),
  • częstotliwość skoków brzeszczotu bez obciążenia (min-1),
  • maksymalna grubość (mm) ciętych materiałów (drewna, blachy stalowej, rur),
  • ciężar urządzenia (kg).

Parametr mocy nominalnej informuje nas o zużyciu energii elektrycznej przez maszynę, czyli o tym, ile jej średnio pobiera, pracując. Obecnie dostępne pilarki szablaste mają moc nominalną o wartości od ok. 550 do 1350 watów. Natomiast moc użyteczna to moc wykorzystywana do pracy. Stanowi ona ok. 50-60% mocy nominalnej elektronarzędzia. Moc narzędzia determinuje wydajność jego pracy,

jak i obciążalność. Dlatego do prac wymagających większej wydajności i siły stosuje się maszyny mocniejsze, bardziej obciążalne.

Pilarki szablaste mają różny skok brzeszczotu: od 19 do 32 mm. Niektórzy autorzy piszący o elektronarzędziach przyjmują, że jest skorelowany lub zależny od ich mocy. Twierdzą więc, że im większa siła maszyny, tym większy skok brzeszczotu. Niestety, proste prześledzenie parametrów dostępnych na rynku maszyn obala to twierdzenie. Można jednak powiedzieć, że maszyny o większym skoku są wydajniejsze w pracy i efektywniej wykorzystują brzeszczoty. Dzięki dłuższemu skokowi ich zęby używane są na większym odcinku. Istnieje tu jednak pewne ograniczenie – skok brzeszczotu nie może przyjąć zbyt dużej wartości, bo doprowadziłoby to do nadmiernego wzrostu siły wibracji wytwarzanych przez pilarkę, co oczywiście utrudniłoby pracę, a także miałoby negatywny wpływ na zdrowie operatorów.

Częstotliwość skoków brzeszczotu podaje się minutach podniesionych do potęgi -1, czyli wyrażając ją ich liczbą na minutę, z adnotacją o obciążeniu maszyny lub nie. Przeważnie w katalogach producenci informują o częstotliwości skoków lub pewnym jej zakresie na tzw. biegu jałowym, czyli bez obciążenia. Tak podane liczby oznaczają jedynie możliwą maksymalną częstotliwość skoków. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są porównywalne. Niestety, dotąd nie ustalono nominalnych obciążeń tych maszyn, zgodnie z którymi można by porównywać ich prędkość pracy. Jak wiadomo, częstotliwość skoków pod obciążeniem jest niższa o ok. 30% i przeważnie wynosi ok. 2000 min-1 w przypadku maszyn o stałej częstotliwości pracy, niewyposażonych w układ Constant-Electronic, czyli o ok. 800 min-1 mniej, i ok. 2700 min-1 w przypadku elektronarzędzi mających ten układ, czyli o ok. 100 min-1 mniej. Tak duża różnica w prędkości pracy pomiędzy tymi wykonaniami elektronarzędzi wynika z faktu, że układ Constant-Electronic, wyposażony w tachogenerator, nie dopuszcza do nadmiernego spadku mocy użytecznej przez zwiększenie poboru prądu. Warto tu wspomnieć, że uśredniony zakres regulowanych częstotliwości skoków brzeszczotów bez obciążenia w pilarkach szablastych dostępnych na rynku wynosi ok. 0-2900 min-1.

Wybierając pilarkę, warto zwrócić uwagę na podawane przez producentów wartości maksymalnych grubości cięcia (drewna i blachy) oraz średnic rur. Parametry te pokazują możliwości pracy maszyny i pośrednio jej maksymalną obciążalność. Nie należy tych wartości przekraczać, gdyż spowoduje to szybsze zużycie elektronarzędzia. Spotykane na rynku pilarki mają maksymalną zdolność cięcia drewna o grubości do 300 mm, blachy stalowej – do 35 mm, rur – o średnicy do 200 mm. Tego typu elektronarzędzia zasilane akumulatorowo dysponują zdolnością cięcia w drewnie do 300 mm, a w blasze stalowej do 20 mm. Masa pilarek sieciowych, w zależności od ich wielkości, wynosi od 2,8 do 4,5 kg, a akumulatorowych – 2,7-5,2kg.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments