Przewodowe nożyce nożowe do cięcia blach (część IV b). Podstawowe zasady prawidłowej eksploatacji

Szybkość cięcia nożycami nożowymi zależy od częstotliwości suwów noża ruchomego i od maksymalnego wertykalnego rozstawu ostrzy tnących, które wyznacza grubość ciętej blachy.

Natomiast siła posuwu – od siły potrzebnej do deformacji uciętej blachy, aby mogła być ona prowadzona pod stopą nożyc. Stąd siła posuwu jest uzależniona od twardości ciętej blachy. Musi być tym większa, im twardsza jest blacha.
Podczas cięcia nożycami nożowymi, pomimo wydzielania się w strefie obróbki dużych ilości ciepła, nie stosuje się żadnego chłodziwa zmniejszającego tarcie, gdyż utrudnia ono cięcie. W czasie cięcia występuje nie tylko siła aplikowana przez nóż ruchomy o wektorze pionowym skierowanym w

dół do ciętego materiału. Reakcją na nią jest siła odpychająca nożyce w kierunku do operatora. Jej kierunek wynika z kąta cięcia noży i jest przeciwny do posuwu maszyny. Do łatwego przezwyciężenia siły odpychającej przez siłę posuwu nożyc wywieraną przez operatora przyczynia się tarcie występujące w strefie cięcia. Dlatego smarowanie nie jest zalecane w przypadku cięcia opisywanymi tu nożycami, gdyż zmniejsza to tarcie.

Ponieważ nożyce nożowe przeznaczone są do obcinania i wyrównywania brzegów blachy, nie należy ich używać np. do dzielenia dwóch dużych jej arkuszy. Takie cięcie jest mało wydajne i trudne do wykonania z powodu konieczności wywierania dużej siły posuwu, a także doprowadza do deformacji jednego z ciętych kawałków. Jego skutkiem jest więc marnotrawstwo materiału. W takim wypadku należy użyć innych narzędzi, np. nożyc szczelinowych lub wibracyjnych.
Warto tu zwrócić uwagę, o czym już wspominaliśmy, że nożyce nożowe nie nadają się do cięcia miękkich blach z miedzi i aluminium, ponieważ w czasie obróbki dochodzi do zakleszczania się tego typu materiałów pomiędzy nożami z powodu dużej ich ciągliwości. Blachy ze stopów metali kolorowych, tj. mosiężne czy aluminiowe, mogą być krojone tymi narzędziami, jeśli nie są za miękkie, co oznacza, że muszą być wyprodukowane metodą walcowania na zimno.

Cięcie nożycami nożowymi może być wykonywane zarówno po linii prostej, jak i krzywej. Dlatego elektronarzędzia te mogą być stosowane do wykonywania wykrojów kształtowych. Promień cięcia zależy oczywiście od modelu tych narzędzi. Narzędziami tymi można także wycinać różne kształty w środku blachy, o ile zostanie wykonany w niej otwór o wielkości umożliwiającej włożenie stopy nożyc i rozpoczęcie cięcia. Jednakże zastosowanie tych elektronarzędzi do takiego cięcia jest ograniczone z powodu deformowania odcinanych fragmentów blachy.
Bardzo ważne dla prawidłowej eksploatacji omawianych nożyc jest stosowanie ich zgodnie z zaleceniami producenta. Nie powinno się nimi ciąć blach grubszych i twardszych niż podane w instrukcji obsługi lub w parametrach tych elektronarzędzi. Do obróbki trudniej obrabialnych materiałów powinniśmy zastosować odpowiednią do nich maszynę lub nożyce o mocy zapewniającej prawidłowe parametry cięcia.

Dla prawidłowej eksploatacji niezmiernie ważne jest także wykonywanie okresowych przeglądów oraz czyszczenie z kurzu i pyłów wnętrza nożyc. Powinny to wykonywać przeszkolone osoby lub specjalizowane serwisy. Wykonanie tych czynności zwiększa trwałość elektronarzędzi, a także zapewnia im sprawność techniczną, która jest konieczna do wydajnego ich wykorzystywania. W przypadku awarii maszyny, należy ją oddać do naprawy do specjalistycznego serwisu, najlepiej autoryzowanego przez producenta. Wykonywanie samodzielne naprawy jest nieopłacalne, w skrajnym wypadku może doprowadzić do zupełnego zniszczeniaelektronarzędzia.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments