Przewodowe nożyce nożowe do cięcia blach (część II d). Konstrukcja

Nożyce nożowe mają korpusy dwuczęściowe, tj. składające się z (1) obudowy silnika wykonanej z tworzywa sztucznego i (2) obudowy przekładni z odlewu aluminiowego.

Dzięki takiej konstrukcji omawiane elektronarzędzia odznaczają się dużą trwałością i dokładnością pracy mechanizmów. W modelach o większej zdolności cięcia montuje się w obudowie przekładni dodatkową rękojeść umożliwiającą obsługę dwoma rękoma. Rękojeść ta może być albo gałkowa, albo boczna. Modele o największej mocy, ponieważ mają obudowę o dużej średnicy, co uniemożliwia użycie jej jako uchwytu, wyposażane są w specjalną główną rękojeść żelazkową, która pozwala na cięcie jedną ręką (podobnie jak wyrzynarkach z uchwytem zamkniętym). Energię elektryczną

do nożyc przewodowych doprowadza się za pomocą kabla z końcówką umożliwiającą podłączenie go do standardowego gniazda elektrycznego. Kabel ten zamontowany jest na końcu maszyny.

Omawiane elektronarzędzia są wyposażane we włącznik przesuwny z blokadą pozycji włączenia. Umożliwia to swobodne operowanie nożycami bez konieczności trzymania palców na włączniku. Nożyce nożowe, poza nielicznymi wyjątkami, mającymi elektroniczną regulację częstotliwości suwów noża, nie są wyposażane w żadne elektroniczne układy sterujące lub optymalizujące działanie. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest występowanie w czasie ich pracy tzw. suwu jałowego, podczas którego silnik nie jest obciążany. Suw ten ma taką samą długość jak suw roboczy, jednakże krótszy czas trwania. Stąd obciążenie nożyc ma charakter skokowy, co wyklucza np. zastosowanie układu Constant-Electronic wymagającego bardziej płynnego rozłożenia obciążenia. Warto tu wspomnieć, że użycie układu regulującego częstotliwość suwów, czyli umożliwiającego jej zmniejszenie, wiąże się zawsze z obniżeniem wartości momentu obrotowego, a więc i siły cięcia. Taki układ może mieć zastosowanie wyłącznie wtedy, kiedy tniemy bardzo cienkie blachy o twardości 200-400 N/mm2. W takim wypadku możemy nieco zmniejszyć siłę cięcia. Jednakże nożycami zaleca się pracować z pełną mocą. Wtedy uzyskujemy najlepsze rezultaty cięcia i największą jego wydajność.

Ważnym elementem małych nożyc, którymi operuje się jedną ręką, jest osłona dolna. Jej zadaniem jest ochrona ręki operatora przed zranieniem ciętym kawałkiem blachy, a także zaginanie odcinanego kawałka blachy i prowadzenie go pod narzędziem.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments