Przewodowe nożyce nożowe do cięcia blach (część II c). Konstrukcja

Częścią wymienną w omawianych nożycach są noże. Nie mogą być przy tym zamiennie stosowane. Konstrukcja tych narzędzi oraz ich geometria zależy od producenta nożyc i jest zoptymalizowana do danego ich modelu.

W wielu wykonaniach tych elektronarzędzi stosuje się czteroostrzowe noże w kształcie kwadratowych płytek. Nie można ich ostrzyć. Dlatego po stępieniu czwartego ostrza muszą być wymienione na nowe. Wymiany dokonuje się poprzez odkręcenie śrub mocujących i demontaż zużytych narzędzi, a następnie montaż i przykręcenie nowych płytek tnących do suwaka i stopy. Modele o większej mocy mają dwa różne noże w kształcie wydłużonych płytek. Nóż ruchomy posiada tylko jedno

ostrze tnące, podobnie jak nieruchomy, i może być ostrzony dopóty, dopóki nie zostanie skrócony do wymiaru uniemożliwiającego prawidłowe ustawienie wysokości cięcia. Ostrzenie noży należy wykonywać z zachowaniem kątów cięcia podanych przez producenta elektronarzędzia, gdyż w wypadku ich niezachowania dojdzie do zmiany parametrów cięcia, czego skutkiem może być zmniejszenie wydajności pracy maszyny lub deformowanie ciętej blachy.
Noże stosowane w nożycach wykonuje się ze stali narzędziowej o podwyższonej wytrzymałości na obciążenia dynamiczne. Jednakże trwałość tych narzędzi nie zależy tylko od materiału, z jakiego je wykonano, ale także od twardości i grubości ciętej blachy.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments