Przewodowe nożyce nożowe do cięcia blach (część II b). Konstrukcja

Nożyce nożowe mają jednostopniową przekładnię zębatą zmniejszającą obroty silnika. W niektórych modelach tych narzędzi stosuje się przekładnie planetarne.

Wał wyjściowy przekładni połączony jest z mechanizmem korbowodowym, który zamienia ruch obrotowy na posuwisto-zwrotny jednego z noży. Nóż ten porusza się naprzemiennie w górę i dół. Jest zamontowany na specjalnym suwaku poruszającym się w kanale obudowy przekładni i połączonym wodzikiem z korbowodem. Do dołu obudowy przekładni zamocowana jest półokrągła stopa wykonana ze stali, przypominająca swoim kształtem zgiętą w połowie podkowę. Do niej zamontowany jest drugi nieruchomy nóż. Oczywiście, ruchomy nóż porusza się w bezpośredniej bliskości nieruchomego, dzięki czemu podczas cięcia

pracują dwa ostrza, tak jak w nożycach ręcznych do blachy. Położenie noży względem siebie jest regulowane za pomocą śrub i ściśle określone. Zależy ono od grubości ciętej blachy. Warto zwrócić uwagę na to, że wielkość skoku noża jest określona przez wartość mimośrodowości korbowodu i nie podlega żadnej regulacji. Ogranicza to grubość ciętej blachy, gdyż nie da się opisywanymi nożycami przeciąć arkusza o przekroju większym niż ten skok.

Stopa pełni ważną funkcję, ponieważ musi utrzymać nieruchomy nóż w ustalonej pozycji i dlatego na niej skupia się działanie prawie wszystkich sił występujących podczas cięcia. Wykonuje się ją z mocnej stali metodą kucia, a następnie obrabia cieplnie. Takie wykonanie daje stopie bardzo dużą wytrzymałość na obciążenia dynamiczne.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments