Przewodowe młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus (cz. I). Pola zastosowań młotków obrotowo-udarowych SDS-plus

Młotki obrotowo-udarowe z uchwytami SDS-plus to elektronarzędzia przeznaczone do wykonywania wiertłami pełnymi otworów o średnicy do 32 mm w takich materiałach, jak: beton, mur, kamień, cegła. Należą obecnie do podstawowego wyposażenia firm budowlanych, remontowych, instalatorskich, hydraulicznych itp.

Przyjęło się dzielić młoty udarowe i obrotowo-udarowe na klasy wagowe, np. 2, 3, 4 czy 5 kg. Jednakże z powodu stałego postępu w konstrukcji tych maszyn klasy te coraz trudniej adekwatnie określić, bowiem okazuje się, że nowe maszyny mają większą skuteczność w pracy od starszych modeli, cięższych od nich o ok. 1-1,5 kg. Dlatego na użytek tego opracowania przyjęliśmy podział na

młoty z mocowaniem SDS-plus (10 mm) i SDS-max (18 mm). Mocowania te określają możliwość montowania w maszynach wierteł pełnych o określonym zakresie średnic, co oznacza, że młotkami SDS-plus możemy takimi narzędziami wykonywać otwory o średnicy od 4 do 32 mm, a SDS-max – od 12 do 52 mm. Oczywiście, podane tu zakresy wiercenia nie pokrywają się z odpowiednimi zakresami konkretnych maszyn, a jedynie obrazują potencjały mocowań SDS-plus i SDS-max, które determinują możliwości robocze młotków elektropneumatycznych dostępnych na rynku. Potencjały te wynikają wprost z wytrzymałości uchwytów wierteł. Przypomnijmy, że SDS-plus ma średnicę 10 mm i jest mniej wytrzymały od 18-milimetrowego SDS-max.

Elektronarzędzia te przeznaczone są głównie dla budownictwa i branż pokrewnych, np. różnego rodzaju wykonawców elewacji, dociepleń, montażystów płyt gipsowo-kartonowych, instalatorów, hydraulików, elektryków, rzemieślników zajmujących się wykańczaniem wnętrz. Głównym zadaniem młotków obrotowo-udarowych SDS-plus jest wydajne wykonywanie otworów w betonie, kamieniu, murze, cegle, granicie, bazalcie itd. narzędziami udarowymi, a więc wiertłami i koronkami udarowymi. Na tym ich możliwości robocze nie kończą się. Niektórymi tego typu elektronarzędziami możemy bowiem wykonywać podkuwanie lub lekkie kucie. Na przykład nadają się one do usuwania płytek z elewacji, skuwania tynku, wykonywania niewielkich bruzd. Jednakże, jak zaznacza wielu producentów tych maszyn, kucie i podkuwanie powinno stanowić nie więcej niż 20% całkowitej pracy młotka SDS-plus. Niektóre modele tych elektronarzędzi wyposażane są także w inne ważne funkcje, takie jak wiercenie bez udaru, które umożliwia wykonywanie otworów w materiałach skrawalnych, np. w drewnie, stali czy aluminium czy nawet w materiałach ceramicznych koronami diamentowymi. Mają też obroty prawe i lewe, co pozwala na wkręcanie/wykręcanie wkrętów, śrub nakrętek itp. Można więc zapytać, po co tak bogato wyposaża się te młotki w funkcje zarezerwowane dla wiertarek, wiertarko-wkrętarek czy wkrętarek, skoro ich głównym zadaniem jest praca udarowa, a więc obróbka twardych materiałów budowlanych? Przyczyną tego jest zapotrzebowanie firm budowlanych i instalatorskich na narzędzia uniwersalne, zdolne do wykonywania różnych operacji, bowiem upraszcza to warsztat pracy i obniża koszty jego utrzymania.

 

Warto zwrócić tu uwagę, omawiając zastosowania młotków SDS-plus, na użytkowników. Elektronarzędzia te są obecnie wykorzystywane nie tylko przez profesjonalistów, lecz także przez majsterkowiczów lub tzw. amatorów w gospodarstwach domowych. Stąd rozróżnia się maszyny o profesjonalnym przeznaczeniu, odporne na duże przeciążenia, i urządzenia amatorskie, których nie należy intensywnie użytkować, bowiem ich trwałość jest odpowiednio mniejsza, a czasami bardzo znacznie. W artykule zajmiemy się wyłącznie młotkami SDS-plus klasy profesjonalnej.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments