Przemysłowa Jesień w Targach Kielce

Ponad 200 firm z 22 krajów świata zaprezentowało podczas Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce najnowsze technologie wykorzystywane w przemyśle odlewniczym oraz badań pomiarowych. Jednym z wiodących jej tematów była ekologia i transformacja polskiego przemysłu.

Transformacja energetyczna przyszłością polskiego przemysłu

W trakcie targów po raz kolejny zorganizowano seminarium Foundry Goes Green poświęcone tematom ekologii i oszczędności energii dla szeroko pojętej nowoczesnej odlewni. W jego trakcie nie zabrakło informacji o przemyśle 4.0, technologiach czystego powietrza oraz tematu nowoczesnej obróbki cieplnej metali. Odlewnictwo jest

przemysłem energochłonnym i jednocześnie o wysokiej emisyjności CO2. Wysokie ceny energii i kary za zanieczyszczanie środowiska wymuszają zmiany – m.in. poszukiwanie oszczędności i czystych technologii. – W Polsce bowiem mamy jedne z najwyższych w całej Europie cen energii elektrycznej. W czerwcu 2024 roku, aby wyprodukować 1 MWh energii, trzeba było wyemitować w Polsce 810 kg CO2. Dla porównania w Niemczech jest to 310 kg, a we Francji tylko 20 kg – powiedział Andrzej Ładysz z firmy ABAS Business Solutions Poland w trakcie seminarium Foundry Goes Green. Prowadzący wyjaśnił, jakie są kluczowe aspekty śladu węglowego w odlewniach żeliwa. Są to m.in. wysokie emisje procesowe, energochłonne materiały wsadowe, energia elektryczna i ciepła oraz regulacje i inicjatywy.

Jaka jest przyszłość polskiej elektroenergetyki?

Jak wyglądać będzie polski przemysł w 2040 roku? Na to pytanie podczas targów Metal odpowiadał Michał Karol Kozak z firmy Kathal. W swojej prelekcji podkreślił, że kluczowa dla polskiego przemysłu jest czysta energia. Jest ona istotna z kilku powodów. – Po pierwsze, ze względu na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Po drugie, ze względu na zrównoważony rozwój i neutralność klimatyczną i ostatecznie ze względu na efektywność kosztową oraz przyszłość transportu – stwierdził Karol Kozak. Najważniejsze wyzwania jego zdaniem to: zintegrowanie z przemysłem 4.0, zarządzanie energią, recykling odpadów elektronicznych, inwestycje oraz koszty, a także szkolenia pracowników.

Kryzys w branży odlewniczej

Branża odlewnicza w ostatnich latach zmaga się z licznymi wyzwaniami, co można określić jako kryzys. Wpływ na to mają m.in. rosnące koszty energii, surowców oraz presja związana z transformacją ekologiczną. Wymogi dotyczące redukcji emisji CO2 i rosnące oczekiwania co do zrównoważonej produkcji dodatkowo obciążają zakłady odlewnicze. Problemy te są szczególnie dotkliwe w Europie, gdzie koszty produkcji są wyższe niż w innych regionach. W rezultacie część firm zamyka działalność lub przenosi produkcję do tańszych krajów. – Odlewnicy to twardzi ludzie i na pewno poradzą sobie nawet w dobie kryzysu, jaki dotyka branżę odlewniczą – mówił podczas otwarcia Przemysłowej Jesieni w Targach Kielce Ryszard Kielczyk, członek Zarządu Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich. Wśród ponad 200 wystawców, którzy prezentowali swoje produkty podczas targów Metal i towarzyszących im targów: Heat Treatment, Aluminium & Nonfermet, Control-Tech i Recykling, odnaleźć można było m.in. takie firmy, jak: DISA, Magaldi, Agrati, Frech Polska, Metals Minerals, Motul Baraldi, Kanthal, Mead Formi, RTD Group, Gunther Polska, Inductotherm Europe, Pyrotek, Heraeus, MTR IZO, Enimetal, Metals Minerals, TPE Engineering. Ich udział świadczy o randze organizowanego w Targach Kielce wydarzenia, które pozycjonuje się jako trzecie pod względem wielkości tego typu spotkanie w Europie, po największych, organizowanych w Dusseldorfie, targach GIFA i Euroguss w Norymberdze.

Nowe technologie w sektorze badań nieniszczących

Przemysłowa Technika Pomiarowa oraz Badania Nieniszczące (NDT) odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu jakości i bezpieczeństwa procesów produkcyjnych. Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak ultradźwięki, radiografia, termografia czy prądy wirowe, można wykrywać wady materiałowe i strukturalne bez uszkadzania badanych obiektów. NDT jest szeroko stosowane

w branżach takich jak motoryzacja, lotnictwo, energetyka oraz budownictwo, umożliwiając precyzyjną kontrolę komponentów, co przekłada się na dłuższą żywotność i większe bezpieczeństwo konstrukcji oraz produktów. Targi Control-Tech to najważniejsze w kraju wydarzenie prezentujące najnowsze przyrządy i maszyny pomiarowe. Szeroką ofertę producentów uzupełniły branżowe seminaria i wykłady z udziałem ekspertów. Przez dwa dni zaprezentowano najnowsze technologie z zakresu specjalistycznych pomiarów, aparatury analitycznej, badania materiałów, przyrządów pomiarowych oraz komponentów do sprzętu pomiarowego i testującego.

HB (opr. mat. TargówKielce)

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments