Przedsiębiorcy z Wielkopolski bardziej zadowoleni niż firmy w całym kraju

Zgodnie z Raportem Banku Pekao o sytuacji mikro i małych firm przedsiębiorcy z województwa wielkopolskiego ocenili lepiej niż przedsiębiorcy w całym kraju ubiegłe i kolejne 12 miesięcy. Liczba aktywnych wielkopolskich mikro i małych firm to ok. 173 tys., co stanowi ok. 10% mikro i małych firm w Polsce.

 

Bank Pekao po raz trzeci przygotował raport o sytuacji mikro i małych firm. Wszystkie badane obszary dotyczące 2012 r. przedsiębiorcy z woj. wielkopolskiego ocenili lepiej niż firmy z całej Polski. Największe różnice

widać w przypadku ocen sytuacji branży i gospodarki. Optymistyczniej niż reszta kraju firmy te oceniły swoje perspektywy na 2013 rok, choć nieco pesymistyczniej patrzą na sytuację gospodarki, przychody firmy, dostęp do finansowania zewnętrznego i oczekiwanie na zapłatę.

– Ostatnie 12 miesięcy najlepiej ocenili przedsiębiorcy z podregionu pilskiego. Na przyszłość z największym optymizmem patrzą firmy z podregionu kaliskiego. Przedsiębiorcy z Poznania to natomiast najwięksi pesymiści – mówi Jakub Fulara z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao. Z trzech edycji raportu Pekao wynika, że stopniowo w województwie zwiększa się wykorzystywanie finansowania zewnętrznego zarówno w przypadku finansowania działalności bieżącej, jak i inwestycji. W 2012 r. ponad jedna piąta mikro i małych firm z Wielkopolski wykorzystywała zewnętrzne środki, najwięcej w podregionie leszczyńskim (29%). 43% mikro i małych firm z woj. wielkopolskiego inwestowało w 2012 r., relatywnie najwięcej w Poznaniu (54%). Jednak w 2013 roku udział przedsiębiorców deklarujących rozpoczęcie inwestycji spada (33%).

Eksport mikro i małych firm z woj. wielkopolskiego jest porównywalny do ogólnopolskiego (13% firm eksportujących vs 12% według danych ogólnopolskich). Oznacza to, że ok.19 ty. przedsiębiorstw prowadzi działalność eksportową, a to właśnie te firmy znacznie lepiej postrzegają swoją sytuację i perspektywy rozwojowe. Największy odsetek eksporterów działa w podregionie poznańskim (19%) i leszczyńskim (15%).

W Raporcie Pekao prezentowane są też najważniejsze według właścicieli przedsiębiorstw bariery rozwojowe. Specyficzne bariery w regionie wielkopolskim wiążą się m.in. wysokimi podatkami, obciążeniami biurokratycznymi, zatorami płatniczymi, konkurecją. Przedsiębiorcy ocenili lepiej w porównaniu do wyników ogólnopolskich warunki prowadzenia biznesu w zakresie usług świadczonych przez lokalną administrację. Lepiej niż w innych regionach kraju wypadła także ocena jakości usług doradczych świadczonych przez banki w zakresie kredytów.

Mówiąc o mikro i małych firmach w województwie wielkopolskim, należy zwrócić uwagę na to, że szanse związane z użyciem przez nich technologii informacyjnych nie są jeszcze przez nie w pełni wykorzystane – dodaje Jakub Fulara z Banku Pekao. Jedynie 57% firm z Wielkopolski posiada swoją stronę internetową. Tyle samo korzysta z oprogramowania wspomagającego zarządzanie firmy, a 56% wykorzystuje internet w kontaktach z administracją publiczną. 49% przedsiębiorców prowadzi działania reklamowe w internecie. Mikro i małe firmy dostrzegają za to korzyści bankowości elektronicznej – używa jej 83% przedsiębiorstw wwojewództwie.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments