Przedsiębiorcy z łódzkiego mniej zadowoleni z 2012 r. niż firmy w całym kraju
Zgodnie z raportem Banku Pekao o sytuacji mikro i małych firm przedsiębiorcy z województwa łódzkiego ocenili gorzej ubiegłe 12 miesięcy niż przedsiębiorcy w całym kraju. Z większym pesymizmem patrzą też na kolejny rok. Liczba aktywnych łódzkich mikro i małych firm to ok. 115 tys., co stanowi ok. 6,8% mikro i małych firm w Polsce.
Bank Pekao po raz trzeci przygotował raport o sytuacji mikro i małych firm. We wszystkich badanych obszarach przedsiębiorcy z woj. łódzkiego ocenili ubiegły rok gorzej niż firmy z całej Polski. Największe różnice
widać w przypadku ocen przychodów firmy, sytuacji branży oraz wyniku finansowego przedsiębiorstwa. Równie pesymistycznie łódzkie firmy oceniają swoje perspektywy – zwłaszcza w przypadku przychodów firmy.– Mikro i mali przedsiębiorcy z województwa łódzkiego w każdym podregionie są mniej zadowoleni niż firmy z całej Polski. Najlepiej ubiegłe 12 miesięcy wypadły w podregionie skierniewickim. Przyszłość najlepiej postrzegają firmy z Łodzi – mówi Dariusz Chrastina z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.
W 2012 r. prawie jedna trzecia mikro i małych firm z woj. łódzkiego wykorzystywała zewnętrzne środki przy finansowaniu działalności bieżącej i inwestycjach. Największy odsetek takich firm zanotowano w powiatach w pobliżu Łodzi (34%). Przedsiębiorcy z podregionu sieradzkiego deklarują największą chęć do korzystania z niego w nadchodzących miesiącach (34%).
W 3 podregionach z woj. łódzkiego – skierniewickim (49%), sieradzkim (44%) i w Łodzi (43%) – firmy częściej inwestowały niż średnio w Polsce (41%). Firmy deklarują jednak spadek inwestycji w 2013 r. Z kolei innowacje produktowe najczęściej wprowadzają firmy z Łodzi i z podregionu piotrowskiego.
Eksport mikro i małych firm z woj. łódzkiego jest taki jak w Polsce pod względem liczby firm (12%). Oznacza to, że zaledwie 14 tys. przedsiębiorstw prowadzi działalność eksportową, a to właśnie te firmy znacznie lepiej postrzegają swoją sytuację i perspektywy rozwojowe. Najmniejszy odsetek eksporterów działa w powiatach koło Łodzi (5%) i w podregionie piotrowskim (7%).
W Raporcie Pekao prezentowane są też najważniejsze według właścicieli przedsiębiorstw bariery rozwojowe. Specyficzne bariery w regionie łódzkim wiążą się z zewnętrznymi uwarunkowaniami prowadzenia działalności, w tym m.in. ze słabym popytem na usługi, szarą strefą i przepisami prawnymi. Przedsiębiorcy, podobnie jak firmy w Polsce, dobrze ocenili warunki prowadzenia biznesu w zakresie usług świadczonych przez lokalną administrację. Podobnie sytuacja miała miejsce w przypadku ocen jakości usług doradczych świadczonych przez banki w zakresie kredytów.
– Mówiąc o mikro i małych firmach w województwie łódzkim, należy zwrócić uwagę na to, że szanse związane z użyciem przez nich technologii informacyjnych nie są jeszcze przez nie w pełni wykorzystane – dodaje Dariusz Chrastina z Banku Pekao. Jedynie 56% firm z woj. łódzkiego posiada swoją stronę internetową (najmniej w podregionie piotrowskim – 43%). Ponad połowa korzysta z oprogramowania wspomagającego zarządzanie firmy oraz wykorzystuje internet przy kontakcie z administracją publiczną. Tylko połowa przedsiębiorców prowadzi też jakiekolwiek działania reklamowe w internecie. Mikro i małe firmy dostrzegają za to korzyści bankowości elektronicznej – używa jej 83% przedsiębiorstw w województwie.
Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami 7 tysięcy mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy. Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu jeste-gospodarka.