Przecinarki Rubi do płytek wielkoformatowych – test

RUBI, renomowany producent narzędzi dla glazurników, opracował dwie przecinarki do glazury i gresu: TZ-1800 i SLAB CUTTER. Pierwszą z nich przetniemy płytki o imponującej długości do 1,8 m, a drugą – wielkoformatowe do 3,4 m.

Przecinarka do płytek Rubi TZ-1800

Należy do cenionej przez profesjonalnych glazurników serii TZ. Wchodzącymi w jej skład przecinarkami można aplikować bardzo dużą siłę łamania – o wartości do 1500 kG. Sprzęt umożliwia wydajną obróbkę twardych i grubych płytek gresowych o dużych wymiarach – w przypadku omawianej przecinarki o długości do 1,8 m i grubości 21 mm. Dlatego ma ona bardzo wytrzymałą konstrukcję. Jej podstawę stanowi

mocna stalowa rama z karbem łamiącym. Na jej obu końcach zamontowano grube, żeliwne wsporniki dwóch prowadnic wózka głowicy roboczej. Prowadnice, wykonane z ciągnionego aluminium, mają specjalną geometrię zwiększającą ich wytrzymałość na ugięcia.

W głowicy roboczej, którą posiada przecinarka do płytek Rubi TZ-1800, zastosowano dźwigniowy mechanizm łamacza, który umożliwia pracę jedną ręką i aplikowanie siły łamania do 1500 kG. Ma on dwie pozycje, w których odpowiednio do grubości płytek ustawiany jest łamacz. Pozycja z nich pierwsza służy do łamania grubych płytek (16-21 mm), zaś drugą wykorzystuje się do przecinania płytek o mniejszej grubości (0-15 mm). Pozycje wybiera się w łatwy sposób rękojeścią wyposażoną w miękki uchwyt. O wybranym ustawieniu informują kliknięcia. Pojedyncze oznacza pierwszą pozycję, zaś podwójne – drugą. Podczas zarysowywania płytki łamacz jest podniesiony, a więc nie utrudnia wykonywania tej operacji.
W omawianej przecinarce Rubi TZ-1800, podobnie w pozostałych modelach serii TZ, stosuje się noże tnące RUBI PLUS (8-22 mm). Na jej standardowym wyposażeniu są dwa noże tnące o średnicy 8 mm i EXTREME 22 mm. Co ważne, wózek głowicy wyposażony jest w trzy pary stalowych łożyskowanych kółek. Za pomocą trzeciej z nich wywierany jest nacisk na górną część prowadnicy, czego konsekwencją jest dokładnie liniowy ruch wózka. Pozycję trzeciej pary kółek można korygować w celu likwidacji luzów wózka powstałych podczas eksploatacji narzędzia.
Przecinarka do płytek Rubi TZ-1800 ma trzy podpory boczne i dwa składane aluminiowe blaty. Do dokładnego pozycjonowanie płytek służy przymiar obrotowy z prostym w obsłudze i precyzyjnym mechanizmem szybkiego ustawiania najbardziej popularnych kątów 0°, ±15°, ±30° i ±45°, wyposażonym w ich blokadę śrubową. Oprócz niego są też demontowalne przedłużenia z podziałką milimetrową i calową oraz montowany na nich przymiar boczny. Ma on regulację skosu dla kątów ±15°, ±30° i ±45°. Można go np. wykorzystać do cięć w karo czy seryjnych i powtarzalnych wymiarowo. Transport przecinarki RUBI TZ-1800 ułatwiają łożyskowane kółka gumowe oraz wygodna rękojeść.

Przecinarka Rubi SLAB CUTTER

Umożliwia dokładne i łatwe docinanie gresowych płyt wielkoformatowych o maksymalnej długości 3,2 m i grubości od 3 do 10 mm. Podstawowymi elementami testowanego narzędzia są 3 łączone prowadnice G3 o długości 112 cm i poruszający się po nich wózek z kółkiem tnącym EXTREME o średnicy 22 mm, wyposażony w wygodną rękojeść. Kółko tnące EXTREME przeznaczone jest do zarysowywania płytek o chropowatych i strukturalnych powierzchniach, jak również gładkich czy polerowanych. Prowadnice G3 wykonano z aluminium, obniżając przez to masę narzędzia, i zamontowano w nich przyssawki umożliwiające dokładne i pewne mocowanie przecinarki na obrabianej płycie wielkoformatowej.

Funkcję łamaczy spełniają specjalne szczypce SLAB i opcjonalny ścisk śrubowy SLAB BREAKER PLUS. Szczypce służą do łamania płytek o grubości do 6 mm, zaś ścisk – materiałów o grubości 6-10 mm. Z kolei przenoszenie i przechowywanie przecinarki Rubi SLAB CUTTER ułatwia praktyczna torba tekstylna o wzmocnionej konstrukcji, wyposażona w wewnętrzne kieszenie na wszystkie

komponenty narzędzia. Rubi oferuje do niej takie przydatne akcesoria, jak wspomniany ścisk śrubowy SLAB BREAKER PLUS, stół roboczy, przenośnik SLAB TRANS HEAVY DUTY N do transportu płyt ceramicznych dużych formatów (maksymalnie 360 x 160 cm).

Redakcyjne testy przecinarek Rubi TZ-1800 i SLAB CUTTER

Podczas testów łamaliśmy przecinarkami Rubi TZ-1800 i SLAB CUTTER płyty gresowe o długości 1600 (grubość 8 mm) i 2600 mm (6 mm). Przecinarkę TZ-1800 sprawdziliśmy także w łamaniu tarasowych płytek gresowych o grubości 15 mm i długości 60 cm. Wszystkie czynności operacyjne, a więc pozycjonowanie płyt i płytek na przecinarce TZ-1800, jak też SLAB CUTTERa na materiale obrabianym, nacinanie i łamanie, przebiegały bardzo sprawnie i dokładnie liniowo oraz z niewielkim nakładem sił. Najwięcej energii zużyliśmy na przenoszenie i podnoszenie płytek.
Reasumując, testowane przecinarki do glazury Rubi TZ-1800 i SLAB CUTTER to profesjonalne narzędzia, łatwe w obsłudze i umożliwiające sprawne oraz bardzo dokładne docinanie dużych płyt gresowych i wielkoformatowych. Naszym zdaniem, spełniają wymagania profesjonalnych glazurników, dla których jakość wykonywanych prac jest priorytetem.

Przecinarki do glazury RUBI TZ 1800 i SLAB CUTTER – dane techniczne

ModelTZ-1800SLAB CUTTER
Długość cięcia (mm)18003200
Wielkość płytki przy cięciu po przekątnej (cm)110 x 110nd*
Wysokość ciętych płyt (mm)3-213-10
Siła łamania (kG)1500b.d.
* Nie dotyczy

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Jakie ceny tych maszynek