Przecinarki do metalu (część IV). Podstawowe zasady prawidłowej eksploatacji

Należy pamiętać, że przecinarki i stosowane w nich narzędzia robocze – ściernice tarczowe do cięcia – stanowią jedną funkcjonalną całość i ich jakość określa de facto zdolność do cięcia oraz wydajność pracy. Stąd podstawową regułą prawidłowej eksploatacji tych narzędzi jest stosowanie najwyższej jakości osprzętu i prawidłowy jego dobór.

Jeśli chodzi o korundowe ściernice tarczowe do cięcia, stosowane w przecinarkach, dobór ich nie jest trudny. Głównym jego kryterium jest wydajność, jakość cięcia jest tu mniej ważna. Wybierając je, w przypadku tarcz korundowych należy kierować się zasadą ogólną mówiącą, że ściernice twarde stosuje się do bardziej

miękkich materiałów, a miękkie do twardych. Narzędzia te mają dość dokładne oznaczenia podające ich przeznaczenie, dlatego w doborze najlepiej kierować się zawartymi w nich informacjami, co znacznie ułatwia i upraszcza wybór, a jeśli mamy jakieś wątpliwości co do zastosowań profesjonalnych, zwróćmy się z zapytaniem do kompetentnego sprzedawcy lub doradcy technicznego producenta. W przypadku pił tarczowych stosuje się w nich wyłącznie tarcze specjalizowane do cięcia metali nieżelaznych lub stali. Charakterystyczną cechą tych tarcz jest gęste uzębienie o ujemnym kącie natarcia, przeważnie o wartości -5°, jak też wyposażone w ograniczniki zagłębiania poszczególnych zębów, co nie dopuszcza do wyłamania zębów w przypadku zastosowania za dużego posuwu.

Podczas pracy należy wywierać z wyczuciem równomierny docisk ściernicy, aby zapewnić tarczy stały posuw. Zbyt silny docisk powoduje zmniejszenie jej prędkości obrotowej i dużo szybsze zużycie. Przed rozpoczęciem cięcia należy oczywiście odpowiednio umocować obrabiany element w prowadnicy i imadle.

Dla prawidłowej eksploatacji niezmiernie ważne jest także wykonywanie okresowych przeglądów oraz czyszczenie z kurzu i pyłów wnętrza maszyn. Powinny zajmować się tym przeszkolone osoby lub specjalizowane serwisy. Wykonanie tych czynności zwiększa trwałość elektronarzędzi, a także zapewnia sprawność techniczną, która jest konieczna do wydajnego ich wykorzystywania. W przypadku awarii maszyny należy ją oddać do naprawy do specjalistycznego serwisu, najlepiej autoryzowanego przez producenta. Wykonywanie samodzielne naprawy jest nieopłacalne, w skrajnym wypadku może doprowadzić do zupełnego zniszczeniamaszyny.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments