Przecinarka RUBI HIT-1200 Plus

RUBI HIT-1200 Plus dzięki podporom bocznym i ogranicznikowi szerokości cięcia zwiększa możliwości robocze przecinarek do glazury z serii HIT-N.

Konstrukcja, cechy użytkowe i parametry techniczne

RUBI postanowiło usprawnić swoje ręczne przecinarki do glazury z serii HIT-N, opracowując model HIT-1200 Plus. Tak jak poprzedni model, przecinarka do glazury HIT-1200 Plus została wyposażona w wielopunktowy łamacz, który pozwala na wywieranie nacisku o wartości maksymalnie 900 kg (zwiększone o 100 kg względem poprzednika) i cięcie płytek o grubości 3-18 mm (w przypadku HIT-N zakres ten wynosi 3-15 mm). Testowana ręczna przecinarka do płytek oferuje swoim użytkownikom

znany im system MAGNET. Przypominamy, że podczas nacinania płytki nożem tnącym system ten za pomocą magnesu utrzymuje łamacz w górnej pozycji. Skutkuje to bardzo dobrą widocznością linii cięcia i eliminuje problemy powodowane niepożądanym opuszczaniem się łamacza podczas zarysowywania obrabianych płytek. Co ważne, po zakończeniu operacji zarysowywania stopa łamacza jest wypychana w dół do pozycji łamania poprzez lekki ruch drążka do góry.


Do nacinania płytek przecinarka do glazury RUBI HIT-1200 Plus wykorzystuje wymienne noże o średnicach: 6, 8, 10, 18 i 22 mm. Umożliwia ona, tak jak wszystkie modele z serii HIT-N, cięcie każdego rodzaju ceramicznych materiałów okładzinowych: od miękkich płytek ceramicznych po bardzo twarde płytki gresowe. Nowa przecinarka do glazury HIT-1200 Plus nawiązuje do modelu serii HIT-N, jednak od razu rzuca się oczy czerwona podstawa oraz grubsze prowadnice i bardziej masywny wózek głowicy. Testowana przecinarka rubi posiada więc wzmocnioną konstrukcję. Wyposażona jest w wózek z nożem do nacinania płytek i stopką łamacza poruszający się na dwóch okrągłych prowadnicach stalowych o średnicy nie 20 mm jak w przecinarkach z serii HIT-N, lecz 25 mm. Prowadnice te skalibrowano i zamontowano na masywnych metalowych wspornikach, aby zapewnić precyzję i stabilność cięcia. Są one chromowane i dzięki temu odporne na korozję. Z kolei płynność ruchu wózka zapewniają wytrzymałe łożyska liniowe.

Inżynierowie z RUBI zadbali także o sztywność konstrukcji – ręczna przecinarka do płytek HIT-1200 Plus posiada bowiem podstawę roboczą z wytrzymałego odlewu aluminiowego o zamkniętej strukturze. Ręczna przecinarka do płytek HIT-1200 Plus, tak jak modele z serii HIT-N, ma blaty robocze wykonane z elastycznej wykładziny gumowej oraz dwie pary rozkładanych metalowych ramion, których używa się do zwiększenia powierzchni podparcia podczas obróbki płytek wielkoformatowych. Jest też wyposażona w przymiary służące do dokładnego pozycjonowania płytek i cięcia wymiarowego: w ogranicznik boczny do cięć powtarzalnych z podziałką milimetrową i calową oraz przymiarem kątowym 45° do cięcia w karo.
W modelu HIT-1200 Plus znajdziemy dodatkowo dwie równoległe, stalowe podpory boczne o długości 64 cm z podziałkami milimetrowymi, które umożliwiają bardzo dokładne pozycjonowanie płytek. Można je zamocować po prawej stronie przecinarki i ustawić w dowolnym położeniu wzdłuż boku. Montuje się na nich śrubowo prostopadły ogranicznik szerokości cięcia o długości 59 cm. Przy tym rozstaw podpór z tym ogranicznikiem wynosi ok. 47 cm. Podpory podczas cięcia stabilizują szerokie płytki, a wykorzystywane razem z ogranicznikiem ułatwiają dokładne pozycjonowanie materiałów na przecinarce oraz wykonywanie seryjnych cięć takich samych wymiarowo elementów. Co więcej, na ograniczniku można zamontować śrubowo kątowy pozycjoner 45°, który umożliwia cięcie w karo dużych płytek. Testowana przecinarka Rubi umożliwia łamanie płytek ceramicznych i gresowych o długości do 120 cm, zaś w karo – o wymiarach 85 x 85 cm.

Wyniki testów przecinarki RUBI HIT-1200 Plus

W ramach prób testowych wykonaliśmy cięcia w karo, prostopadłe oraz seryjne płytek ceramicznych i gresowych, w tym wielkoformatowego gresu szkliwionego o długości 120 cm oraz grubości 10 mm. Do cięcia zastosowano najbardziej wytrzymały nóż tnący 22 mm EXTREME, który jest na wyposażeniu fabrycznym. W naszej ocenie przecinarka pod

warunkiem prawidłowego użycia umożliwia bardzo dokładne i czyste cięcie płytek ceramicznych oraz gresowych, w tym dużych formatów. Dokładność łamania niewątpliwie zwiększają podpory boczne i ogranicznik szerokości cięcia, zaś pracę ułatwiają sprawdzone na rynku rozwiązania RUBI, m.in. system MAGNET. Naszym zdaniem, RUBI HIT-1200 Plus to przecinarka ręczna dla profesjonalistów, dla których jakość i dokładność pracy jest priorytetem.

pins

Dane techniczne przecinarek Rubi HIT-1200-N i HIT-1200 Plus

ModelHIT-1200-NHIT-1200 Plus
Długość cięcia (cm)120120
Wymiary płytki przy cięciu w karo (cm)85 x 8585 x 85
Grubość przecinanych płytek (mm)3-153-18
Maks. nacisk podczas łamania (kg)800900
fot.: pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments