PRZECINARKA PLAZMOWA YATO YT-82952

Grupa narzędzi spawalniczych oferowanych pod marką YATO powiększyła się o  nowoczesną przecinarkę plazmową YT-82952. Dzięki niej można wycinać nawet złożone kształty w blachach stalowych, miedzianych czy aluminiowych.

 

W porównaniu z tradycyjnym cięciem palnikiem gazowym przecinanie przewodzących prąd materiałów za pomocą plazmy cechuje się wieloma zaletami. Następuje m.in. szybkie przebicie przecinanego materiału i jego natychmiastowe cięcie, bez konieczności uprzedniego podgrzewania. Szczelina cięcia jest stosunkowo wąska, a jakość powstających przy przecinaniu powierzchni dobra. Dzięki wąskiemu strumieniowi plazmy i oddziaływaniu wysokiej temperatury na niewielką powierzchnię odkształcenia cieplne w przecinanym materiale są niewielkie. Dzięki temu przecinane blachy o niewielkich grubościach nie są nadpalane. Jednak najważniejszą

zaletą jest możliwość przecinania ze znacznie większą prędkością w porównaniu do tradycyjnego metody tlenowo-gazowej.

YATO_yt-82952_a-1

Przecinarka plazmowa YT-82952 wykorzystuje nową technologię tranzystorową IGBT. Pozwala ona osiągnąć dużo lepsze parametry pracy niż szeroko stosowana do tej pory technologia MOSFET. Dzięki temu osiągnięto cykl pracy 60%. Ten rodzaj pracy pozwala wykorzystywać to urządzenie już nie tylko w warunkach amatorskich i rzemieślniczych, ale nawet przemysłowych. Oczywiście, należy zawsze pamiętać o konieczności zachowania niezbędnych okresów schładzania sprzętu. Przecinarką plazmową YATO można ciąć blachy, profile i inne elementy wykonane z materiałów przewodzących prąd. W przypadku wyrobów stalowych wykonanych ze stali węglowej elementy mogą mieć grubość nawet do 15 mm, a dla stali nierdzewnej do 12 mm. Z kolei elementy wykonane z aluminium – do 10 mm, a przedmioty z miedzi – do 7 mm. Przecinarka umożliwia płynną regulację prądu cięcia w zakresie do 40 A, w zależności od rodzaju przecinanego materiału. Ma niewielkie gabaryty, a jej waga brutto wynosi 9,8 kg.

 

Urządzenie jest wyposażone w uchwyt do cięcia plazmą z zajarzeniem jonizacyjnym HF (zajarzenie bezstykowe łukiem pilotującym) wraz z przewodem tnącym o długości 4 m. Przed nadmiernym nagrzaniem się przecinarki chroni ją wentylator. W przypadku przekroczenia granicznej temperatury zadziała specjalne zabezpieczenie. Przed uszkodzeniem chroni przecinarkę dodatkowe zabezpieczenie nadnapięciowe. W zestawie dostarczany jest także reduktor ciśnieniowy z filtrem powietrza. Po podłączeniu do instalacji sprężonego powietrza zapewni on jego przepływ na poziomie 200 l/min przy ciśnieniu 0,4-0,45 MPa. W komplecie znajdziemy jeszcze przewód masowy, zapasowy komplet nietopliwej elektrody i osłony ceramicznej oraz szczotko-młotek.

Tomasz Jagiełło

YATO_yt-82952_a-2

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments