Przecinarka do kamienia Bosch GDC 125 Professional

Bosch wprowadza na rynek mocną przecinarkę do kamienia o nazwie „GDC 125 Professional”. W urządzeniu stosuje się, co niezmiernie ważne, powszechnie dostępne tarcze diamentowe do szlifierek kątowych o średnicy 125 mm i średnicy otworu wewnętrznego 22,23 mm przeznaczone do cięcia na sucho lub mokro takich materiałów jak beton, kamień glazura, gres, klinkier czy marmur.

Producenci elektronarzędzi nie raz już udowadniali, że jedna baza konstrukcyjna może służyć do tworzenia przeróżnych maszyn. Tak też jest w przypadku najnowszej przecinarki do kamienia Bosch GDC 125 Professional, która pełnymi garściami czerpie z klasycznej pilarki

do drewna. Te zapożyczenia to oczywiście nic złego. Po co wyważać otwarte drzwi i tworzyć nowe konstrukcje, kiedy sprawdzone rozwiązania można z powodzeniem wykorzystać do opracowania urządzenia o innym przeznaczeniu. Tym razem stworzono elektronarzędzie do przecinania za pomocą tarczy diamentowej na sucho glazury, terakoty, cegły, betonu, a na mokro także twardych rodzai kamienia naturalnego (w szczególności marmuru).

 

Ponieważ cięcie materiałów kamiennych, betonowych, glazury, klinkieru czy gresu jest bardzo wymagające dla maszyn, w nowej przecinarce Bosch GDC 125 Professional pracuje bardzo wydajny silnik o mocy 1300 W. Zapewnia on urządzeniu prędkość obrotową na biegu luzem wynoszącą 12.000 obr./min. W nowej przecinarce montuje się tarcze diamentowe o średnicy 125 mm. Co ważne, stosowane tarcze mają otwór mocujący o średnicy 22,23 mm – jest to, jak wiadomo, wymiar standardowych tarcz używanych w krajach Unii Europejskiej w szlifierkach kątowych. Można zatem w Bosch GDC 125 Professional stosować powszechnie dostępne tarcze diamentowe 125 mm, a nie jak u konkurencji używać wyłącznie specjalnych tarcz z otworem o średnicy 20,00 mm dostępnych zazwyczaj na zamówienie.

 


W przecinarce Bosch GDC 125 Professional znajdziemy funkcjonalną stopę roboczą wykonaną z aluminium z płynną regulacją kąta cięcia w zakresie 0-45°. Przecinarka w pozycji 0° tnie na głębokość 40 mm, a w pozycji 45° – 26,5 mm. Do stopy można także przymocować prowadnicę równoległą, która umożliwia wykonywanie cięć seryjnych równoległych do krawędzi ciętego materiału.Bardzo interesującym elementem konstrukcyjnym w nowej maszynie Boscha jest osłona tarczy. Na pierwszy rzut oka nic w niej szczególnego – aluminiowa, jednoczęściowa, osłaniająca od góry ostrze tarczy. Jednak, gdy przyjrzymy się jej dokładnie, to zauważymy w jej tylnej części metalową dyszę. Podłącza się do niej 4-metrowy wąż, którym doprowadzana jest woda do maszyny. Trafia ona bezpośrednio na tarczę tnącą i chłodzi ją podczas cięcia najtwardszych rodzajów kamienia. Co ważne, wąż można podłączać bezpośrednio do bieżącego ujęcia wody (kran) lub do jej zbiornika lub hydronetki. Gdy używamy zbiornika i wykorzystujemy grawitacyjne podawanie wody, powinien on znajdować się co najmniej 80 cm powyżej przecinarki.

 

 

Warto podkreślić również, że producenci zadbali w 100% o bezpieczeństwo użytkowników przecinarki Bosch GDC 125 Professional i zastosowali w układzie zasilania wyłącznik różnicowoprądowy. Układ ten rozłącza obwód, gdy wykryje, że prąd elektryczny wypływający z obwodu nie jest równy prądowi wpływającemu. Jego zadaniem jest ochrona operatora przed porażeniem (np. w wyniku działania wody).

Jak na niemieckiego producenta przystało, jakość wykonania przecinarki do kamienia Bosch GDC 125 Professional nie budzi żadnych zastrzeżeń. Podobnie ergonomia, która stoi na najwyższym poziomie. Uchwyt główny maszyny jest świetnie wyprofilowany, a miękkie okładziny antypoślizgowe gwarantują pewne trzymanie. Obsługa maszyny przebiega bardzo intuicyjnie – mamy włącznik główny pod palcem wskazującym, duży przycisk blokady wrzeciona do wymiany tarczy i duże pokrętła blokujące pochylanie głowicy tnącej w celu wykonania cięcia ukośnego. Warto również podkreślić, że nowa przecinarka Bosch ma kompaktowe wymiary i jest na rynku najlżejszą tej klasy maszyną przeznaczoną do cięcia na sucho i mokro materiałów betonowo-kamiennych oraz wypalanych. Bosch oferuje i zaleca używanie tarcz diamentowych znajdujących się w jego ofercie (18

modeli), co zapewnia najlepsze rezultaty cięcia.

 

Dane techniczne przecinarki do kamienia Bosch GDC 125 Professional

Moc

1300 W

Obroty

12.000/min

Głębokość cięcia

40 mm

Średnica piły

125 mm

Waga

2,7 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments