Przecinarka do glazury Bosch GCT 115 Professional

Profesjonaliści zajmujący się zawodowo obróbką płytek mogą być w pełni usatysfakcjonowani ofertą elektronarzędzi Bosch. Niemiecki producent ma już dla nich młotek udarowy SDS-plus GSH 3, laser GTL 3 do układania glazury i terakoty, frezarkę GTR 30 ze stołem do wycinania otworów czy narzędzie wielofunkcyjne GOP 300. Na początku nowego roku do sklepów trafi przecinarka do płytek GCT 115.

 

Przecinarka do płytek Bosch GCT 115 Professional jest w rzeczywistości klasyczną szlifierką kątową, którą przystosowano pod specjalne potrzeby glazurników. W porównaniu z maszyną do metalu wersja do kafelków różni się przede wszystkim osłoną tarczy

tnącej. W modelu GCT 115 spotkamy więc bardzo solidną i gabarytowo dość dużą osłonę, która ma za zadanie nie tylko chronić operatora przed wirującą tarczą z nasypem diamentowym czy przed odłamkami niebezpiecznego szkliwionego gresu. Służy ona również do odsysania urobku i pyłu. Osłona posiada bowiem w górnej części króciec do podłączenia odkurzacza. W konfiguracji z zewnętrznym pochłaniaczem kurzu cięcie płytek nową przecinarką Bosch odbywa się praktycznie bezpyłowo.

Prezentowane elektronarzędzie przystosowane jest do obsługi tarcz o średnicy 115 mm. Ale to nie jedyny osprzęt, który może być zainstalowany na wrzecionie przecinarki. Producent przygotował bowiem zestaw diamentowych koron „dry speed” do wiercenia na sucho otworów. Glazurnicy mają do dyspozycji aż 23 rozmiary koron od 14 do 83 mm. Na korpusie koron diamenty lutowane są próżniowo, przez co wywiercony otwór charakteryzuje się bardzo gładkimi krawędziami.

Ponieważ Bosch GCT 115 Professional obsługuje tarcze 115 mm, nie ma potrzeby zastosowania dużego silnika. Jednostka napędowa w prezentowanym elektronarzędziu ma moc 720 W i przez przekładnię zapewnia przecinarce maksymalną prędkość obrotową 11.000 obr./min. Sprzęt jest więc wysokoobrotowy, można się po nim spodziewać nie tylko dużej wydajności, ale także wysokiej jakości obróbki płytek ceramicznych i kamionkowych, gresów porcelanowych, terakoty, klinkieru czy nawet kamienia naturalnego.

Mały silnik pozwolił ograniczyć gabaryty przecinarki. Dzięki obudowie o niewielkiej średnicy maszynę można obsługiwać jedną ręką. To szczególnie ważne w pracy glazurnika, podczas której druga ręka zajęta jest podtrzymywaniem płytki. Niewielka masa całkowita przecinarki (1,7 kg) to także atut podczas pracy wykonywanej jedną ręką.

Obsługa przecinarki do glazury Bosch GCT 115 Professional nie różni się praktycznie niczym od posługiwania się klasyczną szlifierką kątową. Na pochwałę zasługuje w przypadku nowego elektronarzędzia Bosch bardzo wygodny system szybkiej, beznarzędziowej regulacji osłony przeciwpyłowej. W tylnej części obudowy zastosowano specjalny uchwyt na węża od odkurzacza, który sprawia, że ten nie plącze się w trakcie cięcia i nie przeszkadza operatorowi we właściwym prowadzeniu maszyny. Większa część obudowy przecinarki pokryta jest antypoślizgowym materiałem soft-grip. Zapewnia on pewny chwyt i pochłania część wibracji powstających w trakcie cięcia. Długi kabel przyłączeniowy to gwarancja mobilności w obrębie pomieszczenia, w którym układane są płytki. Niewątpliwą zaletą Bosch GCT 115 Professional jest możliwość zakupu maszyny w walizce systemowej L-Boxx. Pozwala ona nie tylko bezpiecznie transportować urządzenie, ale także rozbudowywać dowolnie system przechowywania elektronarzędzi i osprzętu.

 

Dane techniczne przecinarki do glazury Bosch GCT 115 Professional

Moc

720 W

Obroty na biegu jałowym

11.000/min

Średnica tarczy szlifierskiej/gwint wrzeciona

115 mm/M14

Waga

1,7 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments