Przecinanie metalu z LUNA

Luna ma w swojej ofercie maszyny do cięcia metalu. W artykule przyjrzymy się bliżej piłom ramowym oraz taśmowym, jak też przecinarkom tarczowym.

Wybór odpowiedniej do naszych potrzeb maszyny jak zwykle zależy od wielu parametrów. Rodzaj napędu ma m.in. bezpośredni wpływ na wydajność tych urządzeń. Przecinarki mogą mieć napęd ręczny, gdy cięcie jest realizowane bezpośrednio siłą rąk lub półręczny – gdy ramię maszyny jest opuszczane hydraulicznie przez operatora. Bardziej zaawansowane maszyny mają sterowanie półautomatyczne, gdy mają możliwość przecinania i mocowania obrabianego materiału (pneumatycznie lub hydraulicznie), lub w pełni automatyczne. Wówczas automatycznie regulowany jest zarówno posuw narzędzia, blokada przecinanego detalu,

jak i samo cięcie. Operator w tym przypadku kontroluje prędkość narzędzia, biorąc pod uwagę rodzaj materiału i jego średnicę.

Mechaniczne piły ramowe są od dawna znane w przemyśle metalowym. Piła ramowa Luna MH 280 jest maszyną półautomatyczną. Posuwisto-zwrotny ruch ramy, w której zamocowano brzeszczot, jest prowadzony w płaszczyźnie pionowej ograniczonej dwoma szlifowanymi płytami bocznymi. Wszystkie elementy sterujące piły są umocowane z jej boku. Ramię zatrzymuje się automatycznie po zakończeniu przecinania. Do punktu startowego ramię jest wznoszone znacznie szybciej, niż w czasie wykonywania ruchu roboczego. Pompa dostarczająca chłodziwo w obszar cięcia uruchamia się również automatycznie. Nacisk na brzeszczot jest realizowany hydraulicznie. Ręczne imadło umożliwia skośne ustawienie przecinanego materiału do kąta 45°. Piłą ramową możemy przeciąć przekrój okrągły do 280 mm, kwadratowy – do 250 x 250 mm, a prostokątny – maksymalnie 280 x 250 mm. Maszyna jest dostarczana z odpowiednim maszynowym brzeszczotem. Silnik o mocy 1,5 kW jest zasilany napięciem 400 V. Całkowita masa maszyny wynosi 520 kg.
 
Nieco inną zasadę pracy mają przecinarki taśmowe. W ofercie firmy Luna występują przecinarki taśmowe w wersji ręcznej i półautomatycznej. Przecinarka ręczna to MBH 150, zaś półautomatyczne to: MBH 170, MBH 255 i MBH 255 PLUS. Maszyny są wyposażone w nastawiany ogranicznik długości. W przecinarkach półautomatycznych podnoszenie kabłąka piły realizuje się ręcznie, natomiast posuw roboczy (w dół) jest samoczynny. Jego prędkość może zostać ustalona za pomocą zaworu regulacyjnego. Kabłąk pilarki można także łatwo ustawić do przecinania skośnego i w odpowiadającej nam pozycji zablokować mechanicznie. Urządzenia mają imadła ręczne z możliwością szybkiego nastawienia. Umożliwiają przecinanie pod kątem 45°, 60° i 90°. Maksymalna średnica przecinanych przedmiotów okrągłych wynosi do 150 mm (MBH 150), aż do 255 mm (MBH 255 PLUS). Taśma piły jest prowadzona za pomocą prowadników z węglików spiekanych i łożysk tocznych. Maszyny są wyposażone w elektryczne pompki podające chłodziwo. W komplecie jest załączany brzeszczot taśmowy. Jako wyposażenie opcjonalne mogą pojawić się przenośniki rolkowe. Najmniejsza z maszyn (MBH 150) jest napędzana silnikiem o mocy 0,37 kW zasilanym napięciem jednofazowym 230 V. Pozostałe maszyny posiadają silniki odpowiednio o mocach: 0,75 kW, 1,1 kW i 1,5 kW. Do ich zasilania niezbędna jest sieć trójfazowa 400 V.

Uzupełnieniem oferty niewielkich przecinarek taśmowych jest piła 85-BS firmy Ferax. Jest to ręcznie sterowana przecinarka, której prędkość roboczą ustawia się potencjometrem. Przestawiając kabłąk, można łatwo realizować cięcia skośne. Piła taśmowa jest prowadzona na łożyskach tocznych. Przecinarka ma ogranicznik długości przecinanego materiału.

Znacznie większymi maszynami są pionowe przecinarki taśmowe firmy Luna: MBS 36V, MBS 40V i MBS 60V. Są przeznaczone dla przemysłu, rzemiosła, szkół itp. Mają solidną podstawę o sztywnej spawanej konstrukcji. Kółka prowadzące taśmę są pokryte gumą i osadzone na łożyskach kulkowych. Kółko górne ma regulację wysokości położenia, co umożliwia odpowiednie regulowanie naprężenia taśmy. Z kolei kółko dolne zostało wyposażone w szczotkę czyszczącą. Prowadniki taśmy mają elementy wykonane z węglików spiekanych, a ich położenie można regulować. Przecinarki mają stół z żeliwa, którego pochylenie można nastawiać w

zakresie 15° (w czterech kierunkach). Dodatkowo w stole znajduje się rowek do mocowania prowadnicy skośnej. Maszyna jest dostarczana z przyrządem do zgrzewania taśmy, ściernicą do jej obróbki i nożycami do jej przecinania. Znajduje się w niej szczotka do oczyszczania brzeszczotu oraz oświetlenie. Silniki napędzające maszyny mają moc: 0,75 kW (MBS 36V) lub 1,5 kW (MBS 40V i MBS 60V).

Zupełnie inną zasadę pracy mają przecinarki tarczowe. Są to wydajne maszyny o wszechstronnym zastosowaniu. W ofercie znajdują się przecinarki: Luna MCC 250 i MCC 315. Ich elementem roboczym jest piła tarczowa. Mają mocną i zwartą budowę. Głowicę przecinająca można łatwo nastawić do cięcia skośnego do 45° w lewo/prawo. W modelu MCC 250 elektryczna pompa chłodząca ma zbiornik na ciecz wbudowany w podstawę maszyny. Inaczej jest w modelu MCC 315, gdzie zbiornik chłodziwa jest elementem znajdującym się obok podstawy. Przekładnia ślimakowa pracuje w kąpieli olejowej. Osłona piły jest przymocowana do głowicy za pomocą łącznika. Mocowanie materiału jest możliwe po obu stronach tarczy. Imadło umożliwia szybkie zamocowanie przecinanego detalu. Przy pomocy maszyny MCC 250 można przeciąć materiał pełny o średnicy do 30 mm, rurę okrągłą do 75 mm, a przekroju kwadratowym – 65 x 65 mm. Maszyna MCC 315 przecina materiał pełny o średnicy do 50 mm i przekroju kwadratowym 90 x 90 mm oraz rurę okrągłą do 100 mm. Podczas cięcia ukośnego wymiary maksymalne materiałów ulegają niewielkiemu zmniejszeniu. Maszyny są wyposażone w silnik o dwóch prędkościach i mocach odpowiednio: 0,75/0,9 kW i 1,3/1,9 kW.

Jak widać z tego pobieżnego przeglądu, oferta firmy Luna jest dość bogata i zarówno profesjonaliści, jak i użytkownicy o mniej zaawansowanych potrzebach mogą tu zaspokoić swoje potrzeby w zakresie przecinania elementów z metalu.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar