PROSTE I ŁATWE SZLIFOWANIE KRAWĘDZI Z FESTOOL: NOWA SZLIFIERKA DO KRAWĘDZI ES-ETS 125/ES-ETSC 125 FESTOOL

Aby móc najprościej i najskuteczniej szlifować krawędzie, Festool opracował mobilne szlifierki do krawędzi ES-ETS 125 i ES-ETSC 125. Zostaną one wprowadzone do sprzedaży we wrześniu br.

Każdy rzemieślnik to zna – żmudne i czasochłonne szlifowanie klockiem szlifierskim, które często prowadzi do zniekształcenia krawędzi i konieczności ich poprawiania. To mało efektywna i nisko dochodowa praca niedająca zadawalających rezultatów jakościowych. – Nasza nowa szlifierka do krawędzi oznacza koniec ich ręcznego szlifowania. Wiele osób obrabia krawędzie ręcznie za pomocą klocków, które są niedrogie, ale

praca z ich użyciem jest czasochłonna i podatna na błędy. Powstaje też przy tym dużo pyłu – mówi Simon Gröger, menedżer produktu z Festool. Większe firmy posiadają zazwyczaj stacjonarne szlifierki taśmowe do szlifowania zgrubnego lub centra obróbcze. Pozwalają one na szybką i ekonomiczną obróbkę krawędzi. Jest to jednakże dobre w przypadku większych serii produktów, ale wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi i operacyjnymi. Systemy stacjonarne są więc nieopłacalne w przypadku obróbki małych elementów, wyrobów z krótkich serii czy wykonywanego podczas renowacji szlifowania dokładnego materiałów drewnianych czy powierzchni lakierowanych.
Z kolei szlifowanie krawędzi z ręki za pomocą szlifierki mimośrodowej, taśmowej lub oscylacyjnej jest operacją trudną do precyzyjnego wykonania. W takim wypadku trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ w razie przechylenia maszyny można przeszlifować krawędź. To zaś pociąga za sobą konieczność wykonania pracochłonnych poprawek, takich jak ponowne gruntowanie czy wypełnienie szpachlą – mówi Simon Gröger.

Rozwiązanie: szlifierka do krawędzi

Nowa szlifierka do krawędzi przeznaczona jest do szlifowania zgrubnego, międzyoperacyjnego oraz wykańczającego krawędzi wykonanych z drewna litego i materiałów drewnopochodnych, jak również lakierowanych, naprawionych wypełniaczami itd. Jest ona równie elastyczna w pracy, jak klocki do szlifowania ręcznego, a przy tym znacznie wydajniejsza i dokładniejsza. Przylega ona dokładnie do krawędzi i zapewnia doskonały szlif. – Nową szlifierkę do krawędzi opracowaliśmy w taki sposób, aby podczas pracy nie przechylała się na boki i nie zniekształcała ich powierzchni. Skraca ona czas szlifowania o 50% w porównaniu do obróbki ręcznej z użyciem klocka. Wystarczy więc otworzyć nowy Systainer³, wyjąć szlifierkę, przyłożyć ją do krawędzi i już można pracować nią szybko, skutecznie i bez błędów – wyjaśnia Simon Gröger. Za pomocą nowej szlifierki możemy obrabiać wszystkie rodzaje krawędzi – niezależnie od tego, jak wyglądają: czy są proste czy zaokrąglone, surowe czy lakierowane, prostokątne czy skośne (od 43° do 92°). Zaś elementy obrabiane mogą być małe lub duże, wąskie albo szerokie (od 5 do 60 mm). Nowa szlifierka umożliwia bezbłędne szlifowanie krawędzi przedmiotów z materiałów drewnianych. Można wykonywać nią nawet zewnętrzne zaokrąglenia krawędzi, np. jak w przypadku okrągłego stołu jadalnego, i obrabiać narożniki wewnętrzne.

Przemyślana w każdym detalu

Nowa szlifierka do krawędzi Festool zapewnia wszechstronne zastosowanie m.in. dzięki regulacji kąta szlifowania. Aby zapewnić najwyższą precyzję, wyposażono ją we wskaźnik kąta szlifowania z możliwością jego kalibracji. – Nowa szlifierka do krawędzi ma dwa tryby pracy: Hard i Soft. W trybie Hard służącym do szlifowania wstępnego krawędź jest obrabiana zgodnie z ustawionym kątem. W trybie Soft przeznaczonym do szlifowania międzyoperacyjnego stopa szlifierki dokładnie dopasowuje się do obrabianej powierzchni – informuje Simon Gröger. Ma to tę zaletę, że powierzchnia lakieru czy wypełniacza nie zostanie wtedy zniekształcona. Festool opracował również rozwiązanie, które ma na celu ochronę elementu obrabianego. Funkcję tę pełni podkładka ślizgowa na płytce wspierającej, którą można szybko i łatwo wymienić, dobierając jej rodzaj do obrabianej powierzchni. Welurową podkładkę stosuje się do powierzchni wrażliwych, zaś wykonaną z

tworzywa sztucznego – do pozostałych. Warto tu zaznaczyć, że nowa szlifierka do krawędzi umożliwia szlifowanie elementów lakierowanych w sposób efektywny oraz wygodny. Uzyskamy nią perfekcyjne i powtarzalne rezultaty.

Bezpyłowe szlifowanie: czyste i zdrowe miejsce pracy oraz łatwiejsza obróbka

Od wielu lat Festool dokłada starań, aby każdy jego nowy produkt zapewniał użytkownikom wysoki stopień ochrony zdrowia. Nie dziwi więc fakt, że nowa szlifierka do krawędzi Festool umożliwia szlifowanie bezpyłowe. Wyposażono ją w system odsysania pracujący w dwóch konfiguracjach: z własnym pojemnikiem na pył lub we współpracy z odkurzaczem mobilnym.

Nowa szlifierka do krawędzi Festool będzie dostępna w specjalistycznych sklepach od września 2020 r. Oferowana będzie w pakiecie ES-ETSC 125 Li 3,1 z kompaktową szlifierką akumulatorową ETSC 125 Li 3,1 i nową prowadnicą precyzyjną AH-ES-ETS-ETS/ETSC w nowym Systainerze³ oraz w pakiecie ES-ETS 125 REQ z wariantem sieciowym ETS 125 REQ i nową prowadnicą precyzyjną AH-ES-ETS-ETS/ETSC, również w nowym Systainerze³. Klienci, którzy już posiadają model ETS 125, niezależnie od tego, czy jest to wariant sieciowy ETS 125 REQ lub akumulatorowy ETSC 125 Li 3,1, mogą zmienić swoje urządzenie (od roku modelowego 2016) w szlifierkę do krawędzi, doposażając je w nową prowadnicę precyzyjną AH-ES-ETS/ETSC. Więcej informacji na www.festool.pl.

opr. HB (mat. Festool)

Dane techniczne szlifierek Festool ES-ETSC i ES-ETS

ModelES-ETSCES-ETS
Napięcie akumulatora18 Vnd*
Pojemność akumulatora3,1 Ahnd
Pobór mocy modelu sieciowegond250 W
Prędkość obrotowa – ruchy mimośrodowe (min-1)6000-10.0006000-12.000
Suw szlifujący (mm)22
Ustawianie kąta43-92°43-92°
Wysokość krawędzi (mm)5-605-60
Średnica wymiennego talerza szlifierskiego (mm)125125
Średnica przyłącza do odsysania pyłu (mm)2727
Ciężar z akumulatorem Li-Ion1,4 kgnd
Ciężar modelu sieciowegond1,2 kg

* Nie dotyczy

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments