Profilowe frezy walcowe PFERD PZF i SBF

PFERD opracował innowacyjne frezy umożliwiające skuteczne i szybkie rozwiercanie wkładek bębenkowych do zamków na klucz. Narzędzia te znacznie skracają czas otwarcia takich wkładek i zmniejszają konieczny do tego wysiłek fizyczny.

Zamki z wkładkami bębenkowymi to od co najmniej 100 lat najpopularniejsze i jednocześnie jedne z najskuteczniejszych zabezpieczeń domów, budynków, mieszkań itp. chroniących przed dostępem osób nieuprawnionych. Historia różnych typów zamków liczy sobie co najmniej 4000 lat, były one bowiem znane już starożytnym Asyryjczykom z Mezopotamii. Jednakże dopiero w 1805 roku

Anglik Abraham O. Stansbury wymyślił zamek bębenkowy, zaś udoskonalił go w 1848 roku Amerykanin Linus Yale Sr., ustalając wzór jego konstrukcji, który do dzisiaj wykorzystuje się z różnymi modyfikacjami.
Jak wiadomo, zamki z wkładkami bębenkowymi są bardzo trudne w otwarciu w przypadku, gdy nie dysponuje się odpowiednim kluczem np. z powodu jego zagubienia. W takim wypadku jedyną metodą otwarcia zamka bez ryzyka uszkodzenia drzwi jest rozwiercenie wkładki bębenkowej. Ponieważ producenci zabezpieczają także zamki przed rozwierceniem, nie jest ono operacją łatwą do wykonania, a do tego trwa dość długo – nawet do 10 min w przypadku zamków klas B i D, które definiuje norma PN-EN 1303:2015-07. Aby znacznie skrócić czas rozwiercania wkładek bębenkowych i zredukować potrzebny do tego wysiłek fizyczny, PFERD opracował 5 specjalnych frezów palcowych: 4 oznaczone są jako PZF i jeden jako SBF.

Frezy palcowe PFERD PZF

Oparte są na konstrukcji wierteł spiralnych przeznaczonych do wiercenia w metalach. Wykonano je jednak nie ze stali HSS, lecz z węglika spiekanego, zwiększając tym samym znacznie ich odporność na tępienie, ścieranie i pękanie (złamanie). Ich krawędzie skrawające tworzą kąt wierzchołkowy wynoszący 118° i umożliwiają precyzyjnie punktowe wiercenie, zaś ich geometria umożliwia efektywne odprowadzanie wiórów ze strefy skrawania. Z kolei szybki transport wiórów na zewnątrz otworów zapewniają dwie szerokie spirale.


Aby zwiększyć efektywność rozwiercania otworów i umożliwić frezowanie boczną krawędzią, a także ograniczyć ryzyko blokowania się frezów PZF w rozwiercanej wkładce bębenkowej, PFERD wykonał na ich łysinkach nacięcia krzyżowe MICRO, podobne do nacięć, które stosuje się w węglikowych frezach trzpieniowych. Wszystkie frezy PZF mają średnicę 6 mm i uchwyty walcowe. Różnią się swoją długością i średnicą uchwytu: PZF 0622/6-60 ma długość 60 mm i średnicę uchwytu 6 mm, PZF 0622/6-80 – długość 80 mm/uchwyt 6 mm, PZF 0422/6-60 – długość 60 mm/ uchwyt – 8 mm, PZF 0422/6-70 – długość 70 mm/ uchwyt – 8 mm. Frezy z uchwytami o większej średnicy (8 mm) przeznaczone są do rozwiercania wkładek bębenkowych, które wymagają zastosowania wyższych momentów obrotowych.

Frez palcowy PFERD SBF

Piąty z frezów SBF 0620/6-80 stanowi uzupełnienie frezów PZF, które przeznaczone są do obróbki metali, w tym bardzo twardych. Opracowano go bowiem do wiercenia w aluminium i jego stopach, a więc w materiałach stosunkowo miękkich (w porównaniu ze stalą), o dużej topliwości. Jest jak frezy PZF wykonany z węglika spiekanego i równie wysokoodporny na tępienie, ścieranie i pękanie. Jego konstrukcję oparto na frezach trzpieniowych o kształcie kulisto-walcowym (WRC). Narzędzie ma cztery czołowe, zaokrąglone ostrza przechodzące w rowki i ostrza spiralne. Umożliwia szybkie wiercenie i rozwiercanie elementów z materiałów aluminiowych. Jego konstrukcja przeciwdziała bowiem zalepianiu ostrzy i zatykaniu rowków wiórowych stopionymi

drobinami aluminiowymi, a także uniemożliwia zakleszczanie się narzędzia w rozwiercanym elemencie. Frez SBF, jak łatwo domyśleć się, stosuje się do rozwiercania wkładek do zamków, do których wykonania użyto stopów aluminiowych. Narzędzie ma średnicę 6 mm, długość – 80 mm, zaś średnica jego uchwytu walcowego wynosi 6 mm.

Omawiane frezy PZF i SBF odznaczają się wysoką żywotnością. Mogą być napędzane szlifierkami prostymi i wiertarkami lub wiertarko-wkrętarkami. Pracę nimi rozpoczyna się od wywiercenia otworu w dolnej części wkładki bębenkowej poniżej otworu na klucz, a następnie wykonuje się jego niewielkie poszerzenie w kierunku dolnym, co pozwala sfrezować zastawki i tym samym odblokować zamek. Co ważne, całkowity czas rozwiercania wkładki bębenkowej omawianymi narzędziami nie przekracza 1 min w przypadku większości zamków wykorzystywanych obecnie.
Naszym zdaniem, omawiane frezy PFERD PZF i SBF to innowacyjne narzędzia, które znacznie ułatwiają pracę ślusarzom oraz profesjonalistom z branży zamków i zabezpieczeń, a także – co niemniej ważne – przyspieszają działanie takich służb, jak straż pożarna, policja, wojsko itp.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments