Profesjonalne tarcze Globus dla wymagających. Test pił tarczowych do ukośnic MITER CRS1, CRS2 i CRS3

Globus, polski producent narzędzi, opracował i wytwarza piły tarczowe MITER jakości przemysłowej, które przeznaczone są do stosowania w ukośnicach. Do redakcyjnego warsztatu na testy trafiły trzy modele tych narzędzi: MITER CRS1, CRS2 i CRS3.

Pilarki ukosowe klasy profesjonalnej to obecnie maszyny coraz bardziej zaawansowane technologicznie i konstrukcyjnie. Ponieważ zapewniają wysoką dokładność wymiarową obrabianych elementów, czyli charakteryzują się dużą dokładnością cięcia różnorodnych materiałów (od drewna po stal), ich znaczenie w rzemiośle oraz przemyśle cały czas rośnie. Obecnie są niezastąpionym narzędziem każdego stolarza, parkieciarza, montażysty, a nawet zaawansowanego majsterkowicza. Abyśmy

mogli ukośnicą dokładnie ciąć, należy w niej używać pił o wysokich parametrach obróbczych. Użytkownicy też powinni pamiętać, że najlepsze efekty podczas pracy da nie stosowanie profesjonalnej ukośnicy z tarczą o nieokreślonej lub niskiej jakości, ale połączenie profesjonalnej kapówki z nie mniej profesjonalną piłą tarczową. Mając to na uwadze, polska firma Globus opracowała linię tarcz MITER.
 
W narzędziach tych połączono kilka bardzo istotnych cech, a mianowicie piły te mają małe zapotrzebowanie na moc, gdyż ich rzazy i dyski są cienkie (niewielka grubość płytki HM). Odznaczają się też wysoką sztywnością, czego efektem jest bardzo dokładna prostoliniowość cięcia. Dzięki temu użytkownicy mają wrażenie lekkości prowadzenia piły podczas cięcia.

Polski producent zadbał też o wysoką jakość ich wykonania, precyzję oraz długą żywotność. Zastosował bowiem uzębienie o specjalnie optymalizowanych geometriach, wykonane z wysokiej jakości gatunków węglików spiekanych (HM) o twardości powyżej 2100 HV (technologia ULTRAFINE). Dzięki temu wydłużył żywotność tych tarcz, czyniąc je bardzo odpornymi na tępienie oraz umożliwiając wielokrotne ich ostrzenie. Tarcze MITER są INDUSTRIALine, co oznacza, że produkuje się je przy użyciu technologii stosowanej do wytwarzania pił przemysłowych, w której odchyłki od wymiarów nominalnych, czyli tolerancje, nie przekraczają setnych części milimetra.

Linia MITER składa się z trzech serii tarcz z bardzo twardymi węglikami spiekanymi (HM), przeznaczonych do obróbki szerokiego spectrum materiałów i stosowania, w zależności od średnicy narzędzia, w większości ukośnic dostępnych na rynku. Stanowi więc ona pełną i kompleksową ofertę dla każdego użytkownika tego typu narzędzi, która jest bardzo konkurencyjna i daje wiele dodatkowych korzyści użytkownikom.

  Seria tarcz MITER CRS1
Narzędzia te przeznaczono do cięcia twardych materiałów drewnopochodnych MDF i HDF z możliwością obróbki płyt wiórowych pokrytych dodatkowymi bardzo twardymi warstwami laminatu. Można nimi również obrabiać konglomeraty, a także profile PCV i aluminium o grubości ścianki do 2 mm.


Tarcze te mają zęby trapezowo-płaskie o ujemnym kącie natarcia (-5°) z płytek HM GA-5°. Płytki te wykonano z bardzo twardego (2100 HV) węglika spiekanego ULTRAFINE, który zapewnia dużą żywotność narzędzi i umożliwia ich wielokrotne ostrzenie. Zęby naostrzono na sterowanych numerycznie ostrzarkach CNC zgodnie z optymalnie zaprogramowanymi parametrami pracy ściernicy i przy specjalnym doborze jej charakterystyki. Korpusy tarcz wykonano z gatunkowej stali narzędziowej, produkując je z użyciem specjalizowanej technologii naprężania, która gwarantuje odpowiednią sztywność piły podczas pracy. W korpusach wykonano rowki kompensacyjne, które zwiększają ich odporność na wypaczenie pod wpływem wysokiej temperatury oraz dużego obciążenia.

Seria MITER CRS2
Przeznaczona jest do cięcia drewna miękkiego, twardego, sklejki i materiałów drewnopochodnych pokrytych okleiną naturalną. Tarcze tej serii cechuje wysoka precyzja cięcia dzięki zastosowaniu naprzemianskośnego uzębienia o małej podziałce (dużej ilości zębów) i ujemnym kącie natarcia (-5°). Pozostałe cechy pił MITER CRS2 są takie same jak w przypadku MITER CRS1.

 
Seria MITER CRS3

Tarcze z

tej serii szczególnie polecane są do szybkiego cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych, odznaczają się także perfekcyjną jakością powierzchni obrabianych. W ich wypadku wymaganą jakość cięcia uzyskuje się przez dobór odpowiedniego posuwu. W tarczach zastosowano zęby o specjalnej i bardzo agresywnej geometrii (płytki HM 3GS5°) umożliwiającej cięcie materiałów o szerokim zakresie przekrojów: od 10 mm do 100 mm (w zależności od średnicy piły). Pozostałe cechy pił MITER CRS3 są takie same, jak MITER CRS1 czy CRS2.

 
Redakcyjne testy pił MITER CRS1, CRS2 i CRS3

Wszystkie testowane tarcze napędzaliśmy ukośnicą Scheppach Capas 5 o mocy 1800 W i obrotach 4000/min. Testy zaczęliśmy od tarczy MITER CRS1 o średnicy 254 mm (otwór mocujący 30 mm). Narzędzie wyposażono w 96 zębów naprzemiantrapezowych i płaskich o ujemnym kącie natarcia (-5°) oraz kącie przyłożenia 15°. W jego korpusie znajdują się otwory kompensacyjne tłumiące drgania i hałas. Tarczą przecinaliśmy aluminiowe profile okienne (średnica ścianki – 1,5 mm), laminowany blat kuchenny (grubość – 40 mm) oraz bardzo twardą płytę HPL (High Pressure Laminates). Przedmiotem testu była jakość cięcia. Po dokonaniu oględzin jakość cięcia w skali 10-stopniowej oceniliśmy na 10.

Tarcza MITER CRS2 też miała średnicę 254 mm i otwór mocujący 30 mm oraz zęby naprzemianskośne o ujemnym kącie natarcia (-5°) oraz kącie przyłożenia wynoszącym 15°. W jej dysku wycięto laserowo otwory kompensacyjne tłumiące drgania i hałas. Narzędziem tym przecinaliśmy sklejkę (grubość – 15 mm) oraz laminowaną płytę meblową o grubości 1,8 cm. Tak jak w przypadku MITER CRS1 otrzymaliśmy wysoką jakość krawędzi po przecięciu. W skali 10-stopniowej jakość cięcia oceniamy na 10.

Podczas ostatnich dwóch prób testowaliśmy tarczę MITER CRS3 (średnica – 254 mm, otwór mocujący – 30 mm). Ma ona 96 zębów naprzemianskośnych o dodatnim kącie natarcia 5° i kącie przyłożenia wynoszącym 15° oraz dysk z otworami kompensacyjnymi. Piłą tą docinaliśmy drewnianą okleinowaną opaskę drzwiową oraz ramkę dębowych drzwiczek szafki kuchennej. Testy pokazały, że jakość cięcia zależy od jego szybkości. Oceniamy ją na 8–10 w skali 10-stopniowej. Zatem im delikatniejsze cięcie tą piłą, tym wyższa jego jakość, przy czym nie zostanie ona drastycznie obniżona, jeśli znacznie zwiększymy posuw. Dolny próg jej bowiem oceniamy na 8.

Reasumując, piły tarczowe Globus z przemysłowej linii MITER pod względem jakości i efektywności obróbki to narzędzia z najwyższej półki jakościowej, nieustępujące niczym podobnym narzędziom renomowanych światowych producentów. Naszym zdaniem zadowolą pod tym względem nawet najwybredniejszych użytkownikówukośnic.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments