PROFESJONALNA OBRÓBKA SPAWÓW WEDŁUG KLINGSPOR

Obróbka spawów to wieloetapowy i wymagający proces. Cięcie, szlifowanie, wykańczanie – to wyzwania, przed którymi stoją użytkownicy narzędzi ściernych podczas obróbki wstępnej i końcowej spawów. Firma Klingspor posiada w swoim portfolio 50.000 różnych narzędzi – w tym cały szereg wyrobów właśnie do tego rodzaju obróbki, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Pięć etapów procesu obróbki spawów Cięcie

W pierwszym etapie surowiec musi zostać przycięty na wymiar. Na tym etapie procesu użytkownik może wybierać spośród ośmiu różnych tarcz do cięcia firmy Klingspor, m.in.: A960TZ Special (125 x 1 mm) czy A946TZ Special (230 x 1,9 mm). Zostały one zaprojektowane z myślą o użyciu w

szerokim spektrum zastosowań. Rozróżnia się tu między innymi rodzaj zastosowanej szlifierki, materiał i jego grubość.

Przygotowanie spawu

Dla poprawnego wykonania spawu niezbędna jest gładka i czysta krawędź po cięciu oraz w przypadku grubszych elementów odpowiednie fazowanie elementów przygotowujące miejsce pod spoinę. Również tutaj Klingspor oferuje cały szereg rozwiązań służących do czyszczenia i fazowania krawędzi elementów metalowych. Na szczególną uwagę zasługuje tarcza do szlifowania A24Extra (125 x 6 mm) oraz ściernica listkowa talerzowa SMT624 (średnica – 125 mm, granulacja – 40).

Szlifowanie zasadnicze

Kolejny etap procesu obejmuje zasadniczą obróbkę spawu. W tym kroku w zależności od wymagań wyrównujemy spoinę bądź usuwamy całkowicie jej nadmiar. Do wyboru mamy tu przynajmniej 15 różnych produktów z katalogu firmy Klingspor, m.in.: ściernice talerzowe SMT624 (średnica – 125 mm, granulacja – 40) i krążki fibrowe FS964ACT (średnica – 125 mm, granulacja – 36). Narzędzia te umożliwiają obróbkę zarówno spawów grzbietowych, jak i pachwinowych.

Szlifowanie wykończeniowe

Do tego etapu Klingspor oferuje szeroką gamę produktów obrotowych napędzanych szlifierką z regulacją obrotów i innymi elektronarzędziami. Celem operacji jest uzyskanie wyższej gładkości powierzchni, a w przypadku elementów ze stali nierdzewnej również nadanie powierzchni odpowiedniego obrazu szlifu. Łącznie użytkownik może wybierać spośród 14 produktów – a największą popularnością w tej grupie cieszą się między innymi ściernice SMT 850 plus oraz NUD500.

Czyszczenie

To ostatni etap obejmujący przede wszystkim usuwanie nalotu i dla którego najwłaściwsze będą głównie rozwiązania z włókniny szlifierskiej. Etap ten jest najczęściej spotykany w obróbce wykończeniowej spawanych elementów ze stali nierdzewnej.

Aby poznać szerzej zagadnienia dotyczące wymagającego procesu, jakim jest obróbka spawów, najlepiej sięgnąć po fachową literaturę. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z katalogiem „Rozwiązania Klingspor do obróbki spawów” dostępnym na stronie www.klingspor.pl.

opr. mat.Klingspor

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments