Producenci, handel, konsumenci muszą być świadomi wpływu swoich działań

spoga+gafa to największe globalne targi ogrodowe organizowane przez Koelnmesse, które co roku gromadzą w Kolonii firmy z branży ogrodowej i zwiedzających z całego świata. Ich kolejna edycja odbędzie się w dniach od 16 do 18 czerwca 2024 r. pod hasłem „Odpowiedzialne ogrody”. Głównym tematem targów będzie odpowiedzialność społeczna i środowiskowa właścicieli przydomowych ogrodów, działek, tarasów i balkonów, jak też producentów oraz dostawców produktów ogrodowych. Rozmawiamy o niej Stefanem Lohrbergiem, dyrektorem spoga+gafa w Koelnmesse GmbH.

Redakcja: Dlaczego wybraliście na kluczowy temat targów spoga+gafa odpowiedzialność społeczną i środowiskową wszystkich uczestników rynku ogrodowego?

Stefan Lohrberg: Nowy temat przewodni jest logiczną i konsekwentną kontynuacją

naszych poprzednich kluczowych zainteresowań. spoga+gafa już od 2017 roku odbywa się pod nadrzędnym tematem przewodnim, który uwzględnia aktualne wydarzenia branżowe i tematy istotne społecznie. W coraz to bardziej powiązanym świecie, w którym indywidualne działania mogą mieć dalekosiężne oddziaływanie, rola osobistej i zbiorowej odpowiedzialności w stawianiu czoła globalnym wyzwaniom staje się coraz ważniejsza. Oznacza to, że musimy brać pod uwagę skutki naszych decyzji dla społeczności i środowiska. Producenci, handel, konsumenci – wszyscy musimy być świadomi wpływu naszych działań. Logicznym krokiem podczas targów spoga+gafa 2024 było więc skupienie się na temacie tak określonej odpowiedzialności. Stąd ich hasło przewodnie to „Odpowiedzialne ogrody”.

Nasz rozmówca: Stefan Lohrberg, dyrektor spoga+gafa w Koelnmesse GmbH

Co dokładnie oznacza tak określona odpowiedzialność?

Temat odpowiedzialności jest zbyt szybko kojarzony ze zrównoważonym rozwojem lub utożsamiany z nim. Jednak naszym zdaniem odpowiedzialność to znacznie więcej. Z jednej strony przyczynia się do minimalizacji wpływu na środowisko, zmniejszenia zużycia zasobów i zachowania różnorodności ekologicznej. Z drugiej strony promuje sprawiedliwość społeczną i stabilność gospodarczą. Ogólnie rzecz biorąc, temat odpowiedzialności odgrywa fundamentalną rolę w tworzeniu stabilnego społeczeństwa, w którym da się żyć w dłuższej perspektywie. W związku z tym nasz kluczowy temat „Odpowiedzialne ogrody” powinien być również rozpatrywany na różnych poziomach: od wyzwań środowiskowych i społecznych, przez aspekty zdrowotne, aż po rzeczywisty produkt w ogrodzie. Naszym celem jako organizatowa największych targów ogrodowych na świecie jest uświadomienie wszystkim graczom z branży ogrodowej wagi odpowiedzialności, jaką ponoszą wobec społeczeństwa i środowiska, jako firmy, czyli producenci, sprzedawcy i multiplikatorzy, jak też jako konsumenci. Jej zakres rozciąga się od projektowania do użytkowania balkonów, ogrodów, tarasów, otwartych przestrzeni itp. Wraz z wystawcami i odwiedzającymi spoga+gafa 2024 podejmie więc próbę znalezienia indywidualnych odpowiedzi na pytania o odpowiedzialność społeczną i środowiskową. Ponieważ im bardziej odpowiedzialnie będziemy obchodzić się z prywatnymi zielonymi przestrzeniami, tym większe znaczenie społeczne i osobiste zyskają nasze ogrody, balkony i tarasy.

Jaki wpływ na kształt targów będzie miało podjęcie tematu odpowiedzialności społecznej i środowiskowej?

Na targach spoga+gafa 2024 szczególny nacisk zostanie położony na oszczędzające zasoby ogrodnictwo, uczciwie wytwarzane produkty ogrodnicze, niskoemisyjne technologie BBQ, przyjazną dla klimatu pielęgnację ogrodów i nawadnianie, ale także na odpowiedzialne relacje między właścicielami ogrodów. Aspekty kluczowego tematu zostaną zaprezentowane i omówione z wykorzystaniem różnych formatów targowych. Na przykład, w przypadku producentów chodzi nam o odpowiedzialność, jaką biorą na siebie poprzez swoje produkty, miejsce wytwarzania, technologie i użyte materiały. W przypadku dystrybutorów chodzi m.in. o to, w jaki sposób prezentują temat odpowiedzialności w sklepach, marketach itp. Tutaj nacisk kładziony jest na przyjazne dla środowiska, zrównoważone i uczciwie wytworzone produkty, w tym także ergonomiczne, tj. łatwe w użyciu i niemęczące. Idąc o krok dalej, handel musi upewnić się, że jego personel obsługujący klientów jest odpowiednio przeszkolony na przykład w zakresie naturalnego projektowania ogrodów i prawidłowego obchodzenia się z narzędziami ogrodowymi itd.Jakie więc trendy będzie w tym roku kreować spoga+gafa?
Wraz z rosnącą świadomością

kwestii środowiskowych, takich jak zmiany klimatyczne, wymieranie gatunków i niedobór zasobów, zarówno firmy, jak i konsumenci dostrzegają konieczność działania w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Obejmuje to również zrównoważone metody uprawy, ochronę bioróżnorodności oraz odpowiedzialne obchodzenie się z wodą i innymi zasobami naturalnymi. Konsumenci są coraz lepiej poinformowani i zainteresowani pochodzeniem i metodami wytwarzania kupowanych produktów. W branży ogrodniczej prowadzi to do rosnącego popytu na regionalność, ekologicznie uprawiane rośliny, zrównoważone produkty ogrodnicze i praktyki przyjazne dla środowiska. W międzyczasie firmy zdały sobie też sprawę, że odpowiedzialne zachowanie przyczynia się do ich pozytywnego postrzegania, co między innymi prowadzi do zrównoważonych praktyk biznesowych i wzbogaca wspólne dobro. Ostatecznie firmy ogrodnicze muszą również zachowywać się odpowiedzialnie w świetle bardziej rygorystycznych przepisów i wymogów środowiskowych. Obejmuje to ograniczenie stosowania pestycydów i chemikaliów, promowanie upraw biologicznych i przestrzeganie standardów zrównoważonego rozwoju. Zapraszam więc do odwiedzenia targów spoga+gafa i dogłębnego zapoznania się z tematem odpowiedzialności społecznej i środowiskowej branży ogrodowej.

Dziękujemy za rozmowę.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments