PRECYZYJNY I TRWAŁY – ZESTAW DO BUDOWY TARASÓW WERA T 1

Budowa tarasów drewnianych wymaga pewnych i precyzyjnych narzędzi montażowych. Wychodząc naprzeciw potrzebom i wymaganiom ich wykonawców, niemiecka firma Wera zaproponowała 17-częściowy zestaw bitów wraz ze specjalistycznymi ich uchwytami oznaczony jako T 1.

Profesjonalny, szybki i dokładny montaż tarasów drewnianych wymaga użycia odpowiednich narzędzi – i to zarówno dokładnie pracujących wiertarko-wkrętarek lub zakrętarek udarowych, jak też odpowiednich bitów wraz ze specjalistycznymi uchwytami. Jak wiadomo, do skręcania desek i legarów tarasowych powinno używać się wkrętów ze stali nierdzewnej, gdyż tylko one zapewniają wytrzymałe i

wysoce trwałe ich mocowanie odporne na wilgoć, deszcz czy trudne warunki atmosferyczne. Nie dziwi więc fakt, że Wera komponując swój zestaw T 1 przeznaczony do budowy tarasów, wyposażyła go w 15 bitów ze stali nierdzewnej o długości 25 mm: Philips (PH1, PH2 i PH3), Pozidriv (PZ1, PZ2 i PZ3), Torx (T10, T15, T20, T25, T30 i T40), Torx z trzpieniem (2 x TX25). Bity takie nie powodują bowiem korozji nalotowej wkrętów nierdzewnych i są przy tym bardzo trwałe. Niemiecka firma zastosowała do ich produkcji opracowany przez siebie proces hartowania próżniowego. Podczas jego przeprowadzania odpuszcza się hartowane bity ze stali nierdzewnej w grudkach lodu o temperaturze poniżej -100°C. Dzięki temu m.in. uzyskują one twardość rzędu 57-58 HRC wymaganą w zastosowaniach przemysłowych i najwyższą jakość wykonania. Co więcej, mają one elastyczną strefę skrętną Torsion i dlatego mogą być stosowane z zakrętarkami udarowymi, gdyż dzięki niej nie pękają na skutek aplikacji udarów stycznych. Jest to wielce istotna cecha nierdzewnych bitów z zestawu Wera T 1, ponieważ często do budowy tarasów wykorzystuje się deski i legary z bardzo twardych egzotycznych gatunków drewna. Ich efektywnych montaż faktycznie możliwy jest obecnie wyłącznie za pomocą zakrętarek udarowych generujących wysokie momenty obrotowe rzędu 160-250 Nm.

Oprócz bitów w omawianym zestawie Wera T 1 mamy dwa ich uchwyty: nierdzewny Rapidaptor 3888/4/1 K oraz Wera 881/4/1. Uchwyt nierdzewny możemy wykorzystać np. do montażu legarów tarasowych, gdzie nie jest wymagana wysoka dokładność zlicowania łba wkrętu z powierzchnią mocowanego elementu. Natomiast uchwyt Wera 881/4/1 służy do precyzyjnego montażu desek tarasowych, ponieważ ma pierścieniową regulację głębokości wkręcania z gwintową blokadą kontrującą. Dzięki tej regulacji zawsze będziemy mocować wkręty o takich samych wymiarach na jednakową głębokość. Uzyskamy więc powtarzalne, idealne zlicowanie łbów wkrętów z powierzchnią desek i tym samym montowany przez nas taras będzie bardzo dokładnie wykonany. Aby nie dopuścić do rysowania desek uchwytem na bity, Wera wyposażyła adapter 881/4/1 w wymienne czołowe pierścienie filcowe. Umożliwia on więc nie tylko dokładny montaż desek, ale także zapewnia wysoką estetykę wykonania tarasu. Nadmieniamy, że w zestawie T 1 znajdują się 4 takie filcowe pierścienie.

Natomiast posługiwanie się nim ułatwia system kolorowego znakowania bitów banderolami nazwany „Take it easy”. I tak kolorem czerwonym oznaczono bity Phillips (PH), ciemnoszarym szarym – Pozidriv (PZ), zielonym – Torx, pomarańczowym niebieskim – Torx z trzpieniem.
Naszym zdaniem, zestaw Wera T 1 to optymalnie skonfigurowany komplet akcesoriów z najwyższej półki jakościowej, przeznaczony do budowy tarasów drewnianych. Dostarczany jest w estetycznym i trwałym etui materiałowym, które nie zajmie wiele miejsca w torbie narzędziowej i może być też wykorzystane jako podręczny, roboczy ich magazynek.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments