PRECYZYJNE I UNIWERSALNE: AKUMULATOROWE NOŻYCE OGRODOWE METABO POWERMAXX SGS 12 Q I SGS 18 LTX Q

Do obcinania trawy w trudno dostępnych miejscach niezbędne są nożyce. Jeszcze do niedawna ręczne lub przewodowe, a teraz akumulatorowe. Nie dziwi więc fakt, że Metabo zaproponowało dwa modele takich elektronarzędzi: POWERMAXX SGS 12 Q i SGS 18 LTX Q.

Nożyce ogrodowe Metabo POWERMAXX SGS 12 Q i SGS 18 LTX Q to de facto dwie wersje napięciowe tego samego urządzenia. Model POWERMAXX SGS 12 Q zasilany jest akumulatorami 12 V. W jego przypadku do wyboru mamy baterie wysokoprądowe

LiHD 12 V/2,0 Ah lub 12 V/4,0 Ah oraz kompaktowe Li-Power 12 V/2,0 Ah. Natomiast model SGS 18 LTX Q pobiera energię z 18-woltowych akumulatorów Li-Ion. Możemy w nim zastosować zarówno systemowe baterie Metabo z linii LiHD (wysokoprądowe), jak i Li-Power (standardowe). Jak łatwo zauważyć, 18-woltowy model SGS 18 LTX Q oferuje użytkownikowi większą moc i możliwość bardziej efektywnej pracy. Za to jest cięższy o 0,2 kg (różnica nie uwzględnia masy akumulatora) i przez to nieco mniej poręczny. Prezentowane nożyce napędzane są komutatorowymi silnikami na prąd stały i wyposażone w przekładnie zamieniające ich obroty na ruch posuwisto zwrotny ostrzy listew tnących. Oscylują one na biegu jałowym z prędkością 2300 suwów/min. Prezentowany sprzęt oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, gdyż wyposażono go w szybki hamulec noży i wyłącznik z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe jego wciśnięcie skutkujące niezamierzonym uruchomieniem urządzeń.

Charakterystyczną cechą omawianych nożyc ogrodowych Metabo POWERMAXX SGS 12 Q i SGS 18 LTX Q jest dwufunkcyjność – możemy bowiem w nich zamontować dwie różne listwy tnące. Krótka (o szerokości 11,5 cm) przeznaczona jest do cięcia trawy, zaś podłużna (o długości 20 cm) do przycinania żywopłotu lub krzewów. Listwy laserowo wycięto ze stali, zaś ich ostrza tnące wyszlifowano ściernicami diamentowymi, nadając im dużą ostrość. Naszym zdaniem, niemiecki producent zdecydował się na poszerzenie pola zastosowań prezentowanych nożyc akumulatorowych zapewne ze względu na wygodę pracy i niemalże powszechną obecność krzewów oraz żywopłotów w naszym otoczeniu. Aby maksymalnie ułatwić obsługę tych elektronarzędzi, wyposażył je w prosty w obsłudze, beznarzędziowy system wymiany listew tnących (Metabo Quick).

Jeśli omawiane urządzenia wykorzystujemy jako nożyce do trawy, aby ułatwić sobie pracę, możemy użyć wysięgnika teleskopowego na kółkach, który zamienia je w podkaszarkę. Dzięki niemu nie musimy schylać się i przyjmować niewygodnych oraz męczących pozycji. Co ważne, wysięgnik ma regulowaną długość od 90 do 102 cm i kąt pracy w zakresie 125° oraz ergonomiczną rączkę z przyciskiem do włączania/wyłączania nożyc z blokadą wciśnięcia uniemożliwiającą przypadkowe ich uruchomienie. Nożyce w wysięgniku montuje się, wsuwając je w odpowiednie prowadzenia, zaś kliknięcie mechanizmu blokującego informuje użytkownika o prawidłowym ich zamocowaniu. Demontaż polega na zwolnieniu blokady i wysunięciu nożyc z wysięgnika.

Dane techniczne akumulatorowych nożyc ogrodowych Metabo POWERMAXX SGS 12 Q i SGS 18 LTX Q

ModelPOWERMAXX SGS 12 QSGS 18 LTX Q
Napięcie akumulatora (V)1218
Długość cięcia listwy tnącej do krzewów (cm)2020
Grubość cięcia listwy tnącej do krzewów (mm)88
Szerokość cięcia listwy tnącej do trawy (cm)11,511,5
Częstotliwość oscylacji na biegu jałowym (min-1)23002300
Ciężar (z akumulatorem, kg)1,01,2

Warto tu zauważyć, że prezentowane urządzenia przeznaczone są do prac pielęgnacyjnych o niewielkim zakresie przestrzennym. Wytniemy dokładnie nimi trawę przy murach, ogrodzeniach czy drzewach, jak również uformujemy niewielki żywopłot czy przystrzyżemy krzewy. Jednakże nie skosimy nimi nawet niewielkiego trawnika, gdyż byłoby to zbyt praco- i czasochłonne oraz obciążające ich napęd. To ograniczenie wynika z zastosowanych ostrzy, które nie nadają się do takiej pracy. Do jej szybkiego wykonania, jak wiadomo, najlepiej jest użyć kosiarki

lub kosy.

Akumulatorowe nożyce ogrodowe Metabo, jak już wspominaliśmy, są bardzo lekkie, ważą bowiem 1 kg (POWERMAXX SGS 12 Q) i 1,2 kg (SGS 18 LTX Q). Świetnie leżą w dłoni, głównie za sprawą ergonomicznego wyprofilowania ich rękojeści i miękkiej antypoślizgowej wykładziny. Zaś smukłe kształty i niewielkie wymiary pozwalają dotrzeć nimi w każdy zakamarek ogrodu czy okalającego trawnika. Naszym zdaniem, dzięki nim możemy w łatwy i przyjemny sposób podnieść na wysoki poziom estetykę naszego roślinnego otoczenia.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments