Prawidłowy dobór narzędzia ściernego do obróbki drewna

Wygląd zewnętrzny to jeden z ważniejszych czynników determinujących decyzję o zakupie wyrobów wykonanych z drewna, dlatego jakość szlifowanej powierzchni to ważny argument handlowy, bowiem odpowiednie wykończenie powierzchni drewna pozwala zmniejszyć nakłady związane z lakierowaniem.

 

Rodzaje nasypu
Profesjonalna obróbka drewna stawia przed wykonawcą wysokie wymagania. Aby im sprostać, należy przede wszystkim zacząć od właściwego doboru narzędzi. Firma Klingspor Sp. z o.o., producent narzędzi ściernych, posiada w swej ofercie gamę wyspecjalizowanych wyrobów stworzonych właśnie z myślą o szlifowaniu drewna. Wśród nich dominują pasy bezkońcowe.

 

loading="lazy" src="https://www.portalnarzedzi.pl/img/uploads/F5.jpg" alt="" width="350" height="508"/>

F1 – połącznie zakładkowe klejone                                                                    F5-połączenie z wpełni zeszlifowanym ziarnem

Pasy bezkońcowe należą do wyrobów ściernych nasypowych. Zastosowane na odpowiedniej szlifierce pozwalają na szlifowanie ciągłe, dają jednolity obraz szlifowania i zapewniają równomierną ilość usuwanego materiału. Pasy bezkońcowe występują w różnych wymiarach: jako pasy wąskie o różnej długości oraz jako pasy szerokie. Dla uzyskania jeszcze szerszej powierzchni obróbki stosowane są pasy szerokie segmentowe. Szlifowanie pasem bezkońcowym odbywa się zwykle wzdłuż włókien. Podczas szlifowania w poprzek włókien uzyskuje się wprawdzie większą ilość usuniętego materiału, jednakże efektem takiego szlifowania jest znacznie bardziej chropowata powierzchnia. W przypadkach gdy nie można uniknąć szlifowania w poprzek włókien, np. podczas obróbki szlifierskiej ram drewnianych, gdzie elementy są połączone ze sobą pod kątem prostym, należy zastosować bardzo mały docisk oraz wyższą granulację pasa, aby zminimalizować widoczność rys poprzecznych.

 

F4G-Połączenie pokeljone folią wzmocnioną płótnem

Połączenie pasa ściernego jest jedynym niejednorodnym obszarem tego wyrobu. Stanowi to potencjalne źródło problemów podczas użytkowania taśm ściernych. Ważnym kryterium wyboru formy łączenia jest zapewnienie spokojnego, wolnego od „bicia” biegu pasa oraz uniknięcie śladów, jakie w wyniku nierównomiernej jego pracy pozostaną na obrabianej powierzchni. Pośród form łączenia pasów bezkońcowych rozróżnia się w pierwszym rzędzie połączenia zakładkowe klejone: F1, F2, F5 oraz połączenia stykowe wzmocnione folią: F4G i F7G.

Pas PS 22

Na ostateczny efekt szlifowania istotny wpływ mają również warunki przechowywania pasów, które determinują bezpośrednio ich kondycję, wydajność i bezpieczeństwo pracy. Ponieważ w obróbce drewna stosowane są głównie pasy bezkońcowe na podłożu papierowym, wyroby te są szczególnie podatne na wpływy środowiska. Tego typu pasy winny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach i suchym miejscu. Optymalna temperatura przechowywania to 18-20°C oraz wilgotność na poziomie 45-65%. Pasy ścierne szerokie na podłożu papierowym należy dodatkowo aklimatyzować przed użyciem przez rozwieszenie na specjalnych wieszakach na 24 godz. w środowisku, w jakim będą pracować, czyli w praktyce w pobliżu szlifierki szerokotaśmowej.

Pas PS 24

Od tego, jaki obszar zastosowania wybierzemy, zależeć będzie dobór właściwego narzędzia ściernego. Do szlifowania drewna miękkiego szczególnie polecanym produktem jest uniwersalny papier ścierny w postaci pasa PS 28 F. Właściwości antystatyczne oraz otwarty nasyp gwarantują dobrą wydajność szlifowania i trwałość wyrobu.  Innym godnym polecenia produktem do obróbki miękkiego drewna jest najwyższej jakości pas PS 29 F. Zastosowana w tym przypadku technologia ACT (Advanced Coating Technology) gwarantuje doskonałą trwałość i wydajność wyrobu. Do obróbki drewna twardego najwłaściwszy będzie pas PS 22 ACT na podłożu papierowym. Ze względu na szeroki zakres granulacji wymienione powyżej produkty mogą być z powodzeniem stosowane zarówno do szlifowania kalibrującego, międzyoperacyjnego jak i wykończeniowego.

Pas bezkońcowy na podłożu papierowym PS 28 F – firmy Klingspor

Obszarem wymagającym szczególnej precyzji i doświadczenia jest proces szlifowania lakierów. Produktem właściwym do obróbki tego rodzaju powierzchni, tj. lakierów, podkładów gruntujących, wypełniaczy i tworzyw sztucznych, jest pas PS 24 F. Węglik krzemu o nasypie pełnym osadzony na podłożu za pomocą spoiwa z żywicy syntetycznej, a jako podłoże wykorzystany jest papier o gramaturze F. Takie

połączenie właściwości produktu gwarantuje uzyskanie wysokiej jakości szlifu. Świadomy i przemyślany wybór odpowiedniego narzędzia ściernego ma zasadniczy wpływ na efekt końcowy szlifowanej powierzchni.  Dlatego warto wybierać produkty sprawdzone, obecne od lat na rynku – marki Klingspor – gwarantujące wysoką jakość i bezpieczeństwo pracy.