PRAWIDŁOWY DOBÓR BRZESZCZOTU WYRZYNARKI. PODZIAŁKA ZĘBÓW

Prawidłowe cięcie wyrzynarką zależy nie tylko od zastosowania brzeszczotu przeznaczonego do cięcia danego rodzaju materiału, ale także od doboru jego podziałki zębów.

Jak wiadomo, podziałka zębów brzeszczotu wyrażana jest przeważnie liczbą całkowitą i informuje o liczbie zębów mieszczących się na odcinku 1” (ok. 2,5 cm), np. podziałka Z = 3 oznacza, że na odcinku jednego cala mieszczą się 3 zęby, a podziałka Z = 10 – 10 zębów. Większą podziałką więc oznaczono mniejsze (drobniejsze) zęby, a mniejszą – odwrotnie, czyli

większe.

 

Dobór podziałki zębów uzależniony jest od wielkości odcinka, na której pracują zęby, czyli od grubości obrabianego materiału. Parametr ten określany jest też niezbyt dokładnie głębokością cięcia. Dlatego w celu prawidłowego dobrania brzeszczotu do obróbki danego elementu należy zmierzyć grubość przecinanych elementów oraz ich kształt, aby móc stosować w praktyce następującą zasadę: 3-6 zębów powinno jednocześnie skrawać materiał, zwłaszcza jeśli jest twardy. Jeżeli podziałka zębów jest większa lub równa grubości przecinanego materiału, uszkodzą one obrabiany element (powstają wtedy wyrwania), a w skrajnym przypadku dojdzie do wyłamania zębów i zniszczenia brzeszczotu. Ma to także szkodliwy wpływ na wyrzynarkę, np. może to doprowadzić do uszkodzenia mocowania brzeszczotu, a w przypadku dłuższego zablokowania jego ruchu – do nadmiernego przeciążenia silnika i uszkodzenia uzwojeń lub zerwania przekładni zębatej. Konsekwencje pracy brzeszczotem z nieodpowiednią podziałką zębów są więc dość kosztowne: zniszczenie materiału, duży spadek wydajności pracy, a przy tym znaczne zmniejszenie żywotności maszyny.

 

Jeśli postąpimy zgodnie z powyżej przedstawioną zasadą doboru podziałki zębów, a mianowicie do cięcia materiału użyjemy od 3 do 6 zębów brzeszczotu, i zapewnimy im odpowiedni posuw, obróbka będzie równomierna i prowadzona odpowiednią grubością wiórów. Taka praca stabilizuje ruch posuwisty brzeszczotu i nie dopuszcza do jego drgań. W efekcie nie tylko uzyskujemy złożone rezultaty obróbki, a także optymalnie wykorzystujemy wyrzynarkę i brzeszczoty, zachowując przy tym ich maksymalną żywotność.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar