Prawidłowe ustawienie noży w nożycach do blachy

Niezmiernie istotne dla prawidłowej i efektywnej pracy nożycami nożowymi jest odpowiednie ustawienie noży tnących. Niniejszy artykuł podaje podstawowe zasady regulacji ich rozstawienia.

Nożyce nożowe to elektronarzędzia wymagające dokonania odpowiedniej regulacji rozstawu noży zarówno w płaszczyźnie poziomej (horyzontalnej), jak i pionowej (wertykalnej) w celu dostosowania ich do obrabianej grubości. Dlatego za każdym razem, gdy tniemy blachę o innej grubości, należy dokonać regulacji rozstawienia noży. W tym celu trzeba posłużyć się szczelinomierzem. Wielkość rozstawu horyzontalnego ma wpływ na skuteczność cięcia nożycami. Jeśli odległość pomiędzy nożami w płaszczyźnie poziomej za

szeroka, nacisk ostrzy na blachę jest zbyt duży. Wskutek tego często dochodzi do złamania tych narzędzi lub do wciągnięcia ciętej blachy między noże. Zaś jeżeli rozstaw jest za mały i ostrza są za blisko siebie, będą tarły o siebie – w skrajnych wypadkach dojdzie do ich zablokowania, a więc do powstania przeciążenia silnika elektrycznego lub nawet do spalenia jego uzwojeń. Zbyt bliskie położenie ostrzy jest także przyczyną klinowania się nożyc w materiale, wtedy blacha nie odgina się na bok, lecz w dół, blokując narzędzie. Na podstawie testów ustalono, że prawidłowy rozstaw w płaszczyźnie poziomej między nożami powinien wynosić 0,1 grubości przecinanej blachy, np. dla blachy o grubości 2 mm jego wielkość to 0,2 mm.

Aby prawidłowo ustawić rozstaw noży, należy poluzować nóż nieruchomy. Następnie między noże włożyć szczelinomierz (fot. 1.), w naszym wypadku jest to pasek o grubości 0,05 mm, gdyż blacha, którą chcemy przeciąć, ma grubość 0,5 mm. Po ustaleniu prawidłowej odległości, montujemy nóż (fot. 2.) i blokujemy jego pozycję (fot. 3.), a na końcu spomiędzy ostrzy wyjmujemy szczelinomierz. Teraz możemy przejść do ustawienia noży w pozycji pionowej.

Przypomnijmy, rozstaw w płaszczyźnie pionowej (czyli wertykalny) to maksymalna odległość między nożami (tj. mierzona w punkcie najwyższego położenia noża ruchomego). Dlatego potocznie nazywa się go wysokością cięcia. Determinuje on wydajność pracy. Największa wysokość cięcia z możliwych to taka, przy której blacha nie ślizga się pomiędzy dwoma ostrzami w ich pozycji maksymalnego rozstawienia. Zatem prawidłowa wysokość jest nieznacznie mniejsza od grubości obrabianej blachy. Kiedy zaś jest większa lub równa grubości blachy, czyli za duża, dochodzi do wpychania się ciętego arkusza między noże. W takim przypadku użytkownicy często tną tylnym odcinkiem ostrzy noża ruchomego, jeśli wywierają zbyt duży posuw nożycami. To zaś powoduje za duże obciążenie tylnych krawędzi tnących i często doprowadza do złamania noża ruchomego albo do zbyt dużej deformacji blachy w miejscu cięcia. Jeżeli wysokość cięcia jest zbyt mała, następuje zmniejszenie długości cięcia na jednym suwie noża, a w konsekwencji do spadku szybkości cięcia, czyli de facto mniejszej wydajności.


Po tym wstępie teoretycznym przystąpmy do regulacji wysokości rozstawu noży. Mając prawidłowy rozstaw noży, możemy więc je ustawić w pozycji pionowej. W tym celu ustawiamy nóż ruchomy w punkcie najwyższego jego położenia (w tym celu czasami konieczne jest parokrotne włączenie i następnie wyłączenie nożyc, aby ostrza ustawiły się w tej pozycji) i luzujemy go. Potem ustawiamy prawidłową wysokość noża zgodnie z rys. 1. za pomocą górnej śruby blokującej (fot. 4.) i montujemy nóż kluczem imbusowym (fot. 5.), dokręcając śrubę mocującą. Gdy mamy prawidłowo ustawione noże (fot. 6.), możemy przystąpić do cięcia (fot. 7.).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test piły tarczowej IRWIN® Construction klasy ekonomicznej

W ub.r. marka IRWIN® poszerzyła swoją ofertę o nową linię profesjonalnych pił tarczowych. Na początku 2015 r. do redakcji na testy trafiła irwinowska piła Construction z segmentu ekonomicznego.

Piły Irwin klasy ekonomicznej przeznaczono do cięcia poprzecznego i wzdłużnego wszystkich rodzajów drewna, materiałów drewnopochodnych, metali nieżelaznych i do stosowania w ukośnicach i/lub pilarkach stacjonarnych, np. w formatówkach, jak też ręcznych elektrycznych przewodowych pilarkach tarczowych. Przypomnijmy, asortyment pił tarczowych IRWIN® podzielono na trzy główne segmenty: (1) ekonomiczny, (2) optymalny oraz (3) premium. Taki podział jakościowy tych narzędzi pozwala zaspokoić specyficzne potrzeby szerokiego grona użytkowników pił tarczowych: od pracujących nimi codziennie

do stosujących je sporadycznie.

Piły Irwin klasy ekonomicznej mają klasyczną konstrukcję. Ich zęby są lutowane z korpusem. Zastosowano na niej wysokiej jakości węgliki wolframu. W przypadku omawianych pił Irwin z segmentu ekonomicznego są one naprzemianskośne (ATB). Ich duża ostrość i optymalizowana geometria pozwalają na wykonywanie szybkich i czystych cięć. W korpusie tych narzędzi wykonano otwory kompensacyjne zmniejszające wibracje i hałas oraz przyspieszające odprowadzanie ciepła. Korpusy pił Irwin Construction są w pełni hartowane, piaskowane oraz lakierowane. Tarcze te produkuje się w średnicach od 125 do 400 mm. Liczba ich zębów mieści się w zakresie 16-60, zaś kąty natarcia mają wartości od 10° do 24°.

Na testy do redakcyjnego warsztatu trafiła piła Construction z segmentu ekonomicznego o średnicy 250 mm z 60 zębami o dodatnim kącie natarcia 10°. Napędzaliśmy ją ukośnicą Scheppach Capas 5 o mocy 1800 W i obrotach 4000/min. Sprawdzaliśmy jej jakość cięcia, tnąc kantówkę sosnową, deskę barlinecką dąb, płytę meblową i OSB. Uzyskane jakościowe rezultaty cięcia były dość dobre, pokazują to fotografie: 1a, 1b, 1c 1d. 

Aby wyciągnąć sensowne wnioski z porównań dokonanych za pomocą QR Codów, należy wziąć pod uwagę, że cztery dotąd testowane piły IRWIN WeldTec (klasa optymalna), Marples (premium), Construction (optymalna) i Construction (ekonomiczna), będące z różnych segmentów jakościowych, w zasadzie w niewielkim stopniu różnią się pod względem jakości cięcia. Każdą z nich wykonamy czyste lub bardzo czyste cięcia. Naszym zdaniem główne różnice pomiędzy nimi polegają na trwałości i na zawansowaniu technicznym. Piły te bowiem różnią się jakością zastosowanych na zęby węglików spiekanych i wielkością tych zębów.

Piły z najwyższego segmentu mają nie tylko zęby z bardzo dobrych jakościowo węglików (np. mikroziarnisty węglik wolframu zastosowano w tarczach Marples), ale są także bardziej masywne, co oznacza, że odznaczają się bardzo dużą żywotnością i mogą być wiele razy ostrzone. Ponadto w piłach z wyższych segmentów, np. Marples, zastosowano wiele innowacji, takich jak pokrycie tarczy mieszanką teflonu z płatkami aluminium.

Efektem tego jest mniejsze tarcie i wydajne odprowadzanie ciepła oraz minimalizacja ryzyka odkształcenia piły. Widoczne na tarczach Marples laserowo wykonane szczeliny oraz wycięcia wpływają pozytywnie na dokładność i jakość cięcia oraz redukują hałas i wibracje. Reasumując nasze testy i rozważania, najważniejszą różnicą w przypadku testowanych pił IRWIN nie jest jakość ich pracy, lecz jakość wykonania.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu