Prawidłowe ustawienie noży w nożycach do blachy

Niezmiernie istotne dla prawidłowej i efektywnej pracy nożycami nożowymi jest odpowiednie ustawienie noży tnących. Niniejszy artykuł podaje podstawowe zasady regulacji ich rozstawienia.

Nożyce nożowe to elektronarzędzia wymagające dokonania odpowiedniej regulacji rozstawu noży zarówno w płaszczyźnie poziomej (horyzontalnej), jak i pionowej (wertykalnej) w celu dostosowania ich do obrabianej grubości. Dlatego za każdym razem, gdy tniemy blachę o innej grubości, należy dokonać regulacji rozstawienia noży. W tym celu trzeba posłużyć się szczelinomierzem. Wielkość rozstawu horyzontalnego ma wpływ na skuteczność cięcia nożycami. Jeśli odległość pomiędzy nożami w płaszczyźnie poziomej za

szeroka, nacisk ostrzy na blachę jest zbyt duży. Wskutek tego często dochodzi do złamania tych narzędzi lub do wciągnięcia ciętej blachy między noże. Zaś jeżeli rozstaw jest za mały i ostrza są za blisko siebie, będą tarły o siebie – w skrajnych wypadkach dojdzie do ich zablokowania, a więc do powstania przeciążenia silnika elektrycznego lub nawet do spalenia jego uzwojeń. Zbyt bliskie położenie ostrzy jest także przyczyną klinowania się nożyc w materiale, wtedy blacha nie odgina się na bok, lecz w dół, blokując narzędzie. Na podstawie testów ustalono, że prawidłowy rozstaw w płaszczyźnie poziomej między nożami powinien wynosić 0,1 grubości przecinanej blachy, np. dla blachy o grubości 2 mm jego wielkość to 0,2 mm.

Aby prawidłowo ustawić rozstaw noży, należy poluzować nóż nieruchomy. Następnie między noże włożyć szczelinomierz (fot. 1.), w naszym wypadku jest to pasek o grubości 0,05 mm, gdyż blacha, którą chcemy przeciąć, ma grubość 0,5 mm. Po ustaleniu prawidłowej odległości, montujemy nóż (fot. 2.) i blokujemy jego pozycję (fot. 3.), a na końcu spomiędzy ostrzy wyjmujemy szczelinomierz. Teraz możemy przejść do ustawienia noży w pozycji pionowej.

Przypomnijmy, rozstaw w płaszczyźnie pionowej (czyli wertykalny) to maksymalna odległość między nożami (tj. mierzona w punkcie najwyższego położenia noża ruchomego). Dlatego potocznie nazywa się go wysokością cięcia. Determinuje on wydajność pracy. Największa wysokość cięcia z możliwych to taka, przy której blacha nie ślizga się pomiędzy dwoma ostrzami w ich pozycji maksymalnego rozstawienia. Zatem prawidłowa wysokość jest nieznacznie mniejsza od grubości obrabianej blachy. Kiedy zaś jest większa lub równa grubości blachy, czyli za duża, dochodzi do wpychania się ciętego arkusza między noże. W takim przypadku użytkownicy często tną tylnym odcinkiem ostrzy noża ruchomego, jeśli wywierają zbyt duży posuw nożycami. To zaś powoduje za duże obciążenie tylnych krawędzi tnących i często doprowadza do złamania noża ruchomego albo do zbyt dużej deformacji blachy w miejscu cięcia. Jeżeli wysokość cięcia jest zbyt mała, następuje zmniejszenie długości cięcia na jednym suwie noża, a w konsekwencji do spadku szybkości cięcia, czyli de facto mniejszej wydajności.


Po tym wstępie teoretycznym przystąpmy do regulacji wysokości rozstawu noży. Mając prawidłowy rozstaw noży, możemy więc je ustawić w pozycji pionowej. W tym celu ustawiamy nóż ruchomy w punkcie najwyższego jego położenia (w tym celu czasami konieczne jest parokrotne włączenie i następnie wyłączenie nożyc, aby ostrza ustawiły się w tej pozycji) i luzujemy go. Potem ustawiamy prawidłową wysokość noża zgodnie z rys. 1. za pomocą górnej śruby blokującej (fot. 4.) i montujemy nóż kluczem imbusowym (fot. 5.), dokręcając śrubę mocującą. Gdy mamy prawidłowo ustawione noże (fot. 6.), możemy przystąpić do cięcia (fot. 7.).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wiercenie w drewnie (część IX) Wiertła do zawiasów

W dziewiątej części naszego opracowania o wierceniu w drewnie omawiamy wiertła do zawiasów.

 

Wiertła do zawiasów to po środkowcach, omawianych w części ósmej naszego cyklu, następna odmiana sedników. Narzędzia te przeznaczone są wiercenia nieprzelotowych otworów o stosunkowo dużej dokładności i średnicach 26, 30, 35 mm oraz o małej głębokości. Podane średnice tych narzędzi odpowiadają najbardziej popularnym średnicom zawiasów.

Wiertło do zawiasów składa się z dwóch podstawowych elementów: okrągłej głowicy wiercącej i walcowego uchwytu o małej średnicy, który służy do jego mocowania w wiertarce. Głowica posiada małe ostrze centrujące, dwa główne ostrza tnące rozmieszczone na jednej linii,

a także dwa duże otwory służące do odprowadzania wiórów. Wiertło do zawiasów pozbawione jest ostrzy bocznych (tzw. konturowych), których zadaniem jest wycinanie ścianki otworu i tym różni się od sednika i środkowca. Ostrze centrujące, mające kształt niewielkiego stożka, wyznacza oś otworu i pozycjonuje osiowo pracę narzędzia. Główne ostrza tnące służą do wycinania wnętrza otworu. Brak ostrzy bocznych wynika z tego, że do montażu zawiasów nie są wymagane otwory posiadające ścianki o wysokiej jakości, a także z tego, iż wiertło do zawiasów nie jest przeznaczone do wykonywania otworów głębokich.

Omawiane narzędzia mają dwa wykonania ostrzy: ze stali narzędziowej HCS i węglików spiekanych. Narzędzia z ostrzami z HCS przeznaczone są do obróbki elementów wykonanych z miękkich gatunków drewna, natomiast mające ostrza z węglików spiekanych – do wiercenia w twardym drewnie, laminowanych płytach wiórowych, materiałach abrazyjnych z dodatkiem minerałów. Na rynku najczęściej oferowane są dwa wspomniane wykonania wierteł do zawiasów klasy profesjonalnej o długości 56 mm i średnicach 26, 30, 35 mm.

Podobnie jak sedniki, wiertła do zawiasów wymagają do swojego napędu wiertarek lub wiertarko-wkrętarek o dużym momencie obrotowym z uchwytem mocującym minimum do 10 mm. Podczas wiercenia omawiane narzędzia wymagają dużego docisku i zwracania uwagi na osiowe ich prowadzenie, gdyż nie mają ostrzy bocznych, które ułatwiają zachowanie cylindryczności otworu.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu