Prawidłowe ustawienie noży w nożycach do blachy

Niezmiernie istotne dla prawidłowej i efektywnej pracy nożycami nożowymi jest odpowiednie ustawienie noży tnących. Niniejszy artykuł podaje podstawowe zasady regulacji ich rozstawienia.

Nożyce nożowe to elektronarzędzia wymagające dokonania odpowiedniej regulacji rozstawu noży zarówno w płaszczyźnie poziomej (horyzontalnej), jak i pionowej (wertykalnej) w celu dostosowania ich do obrabianej grubości. Dlatego za każdym razem, gdy tniemy blachę o innej grubości, należy dokonać regulacji rozstawienia noży. W tym celu trzeba posłużyć się szczelinomierzem. Wielkość rozstawu horyzontalnego ma wpływ na skuteczność cięcia nożycami. Jeśli odległość pomiędzy nożami w płaszczyźnie poziomej za

szeroka, nacisk ostrzy na blachę jest zbyt duży. Wskutek tego często dochodzi do złamania tych narzędzi lub do wciągnięcia ciętej blachy między noże. Zaś jeżeli rozstaw jest za mały i ostrza są za blisko siebie, będą tarły o siebie – w skrajnych wypadkach dojdzie do ich zablokowania, a więc do powstania przeciążenia silnika elektrycznego lub nawet do spalenia jego uzwojeń. Zbyt bliskie położenie ostrzy jest także przyczyną klinowania się nożyc w materiale, wtedy blacha nie odgina się na bok, lecz w dół, blokując narzędzie. Na podstawie testów ustalono, że prawidłowy rozstaw w płaszczyźnie poziomej między nożami powinien wynosić 0,1 grubości przecinanej blachy, np. dla blachy o grubości 2 mm jego wielkość to 0,2 mm.

Aby prawidłowo ustawić rozstaw noży, należy poluzować nóż nieruchomy. Następnie między noże włożyć szczelinomierz (fot. 1.), w naszym wypadku jest to pasek o grubości 0,05 mm, gdyż blacha, którą chcemy przeciąć, ma grubość 0,5 mm. Po ustaleniu prawidłowej odległości, montujemy nóż (fot. 2.) i blokujemy jego pozycję (fot. 3.), a na końcu spomiędzy ostrzy wyjmujemy szczelinomierz. Teraz możemy przejść do ustawienia noży w pozycji pionowej.

Przypomnijmy, rozstaw w płaszczyźnie pionowej (czyli wertykalny) to maksymalna odległość między nożami (tj. mierzona w punkcie najwyższego położenia noża ruchomego). Dlatego potocznie nazywa się go wysokością cięcia. Determinuje on wydajność pracy. Największa wysokość cięcia z możliwych to taka, przy której blacha nie ślizga się pomiędzy dwoma ostrzami w ich pozycji maksymalnego rozstawienia. Zatem prawidłowa wysokość jest nieznacznie mniejsza od grubości obrabianej blachy. Kiedy zaś jest większa lub równa grubości blachy, czyli za duża, dochodzi do wpychania się ciętego arkusza między noże. W takim przypadku użytkownicy często tną tylnym odcinkiem ostrzy noża ruchomego, jeśli wywierają zbyt duży posuw nożycami. To zaś powoduje za duże obciążenie tylnych krawędzi tnących i często doprowadza do złamania noża ruchomego albo do zbyt dużej deformacji blachy w miejscu cięcia. Jeżeli wysokość cięcia jest zbyt mała, następuje zmniejszenie długości cięcia na jednym suwie noża, a w konsekwencji do spadku szybkości cięcia, czyli de facto mniejszej wydajności.


Po tym wstępie teoretycznym przystąpmy do regulacji wysokości rozstawu noży. Mając prawidłowy rozstaw noży, możemy więc je ustawić w pozycji pionowej. W tym celu ustawiamy nóż ruchomy w punkcie najwyższego jego położenia (w tym celu czasami konieczne jest parokrotne włączenie i następnie wyłączenie nożyc, aby ostrza ustawiły się w tej pozycji) i luzujemy go. Potem ustawiamy prawidłową wysokość noża zgodnie z rys. 1. za pomocą górnej śruby blokującej (fot. 4.) i montujemy nóż kluczem imbusowym (fot. 5.), dokręcając śrubę mocującą. Gdy mamy prawidłowo ustawione noże (fot. 6.), możemy przystąpić do cięcia (fot. 7.).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wymiana łańcucha tnącego w pilarkach spalinowych

Wymiana łańcucha tnącego i jego prowadnicy w pilarkach spalinowych to stosunkowa prosta czynność. Jednakże od jej prawidłowego wykonania zależy zarówno efektywność pracy, jak i jej bezpieczeństwo. Dlatego w niniejszej publikacji przypominamy, jak tę wymianę przeprowadzić, posługując się pilarką Hitachi CS 51AP.


Wymianę zużytego łańcucha zaczynamy od ustawienia pilarki na stabilnej powierzchni, np. ma stole warsztatowym (fot. 1.). Następnie zwalniamy jej hamulec (fot. 2. i 3.) i przystępujemy do odkręcenia śrub pokrywy mechanizmu napędowego łańcucha (fot. 4.) oraz poluzowania łańcucha przez przekręcenie śruby mechanizmu

napinającego (fot. 5.). Gdy wykonaliśmy te czynności, zdejmujemy pokrywę (fot. 6. i 7.). Potem zdejmujemy łańcuch z prowadnicy i demontujemy ją. Teraz możemy zdjąć łańcuch z pilarki (fot. 8. i 9.). Mocowanie nowego łańcucha rozpoczynamy od montażu prowadnicy (fot. 10.). Warto tu wspomnieć, że prowadnicę w przypadku jej zużycia też należy wymienić. Zwykle wykonuje się to podczas co trzeciej wymiany łańcucha.

Gdy zamontowaliśmy prowadnicę, możemy zakładać łańcuch (fot. 13.), pamiętając o ułożeniu zgodnie z kierunkiem jego prawidłowego ruchu, który jest zaznaczony strzałkami na ogniwach tnących (fot. 11.) i mechanizmie sprzęgła (fot. 12.). Najpierw zakładamy łańcuch na zębate koło napędowe (fot. 13.), a potem montujemy go na prowadnicy, pamiętając, aby stopki ogniw prowadzących weszły w jej rowek (fot. 14. i 15.). Następnie zakładamy pokrywę (fot. 16.), nie zapominając o połączeniu dźwigni hamulca (fot. 17.) i lekko dokręcamy ją nakrętkami (fot. 18.). Teraz możemy przystąpić do naciągania łańcucha. W tym celu pokręcamy śrubą regulacyjną (fot. 19.) i sprawdzamy jego naciągnięcie (fot. 20.).

Prawidłowo napięty łańcuch powinien pozwolić unieść się nad prowadnicę na wysokość 5-10 mm (fot. 21.). Po wyregulowaniu napięcia łańcucha możemy przystąpić do pracy pilarką (fot. 22.). Warto tu zaznaczyć, że podczas cięcia należy często sprawdzać stan napięcia łańcucha tnącego, szczególnie podczas pierwszych 30 min operowania maszyną. Gdy zauważymy zmiany w napięciu łańcucha, należy przerwać pracę, ostudzić łańcuch tnący i odpowiednio wyregulować jego naciąg. Należy wiedzieć, że podczas pracy nagrzewa się on i dlatego ulega wydłużeniu. Nie powinniśmy więc zwiększać napięcia łańcucha zaraz po zakończeniu pracy pilarką. Regulację należy przeprowadzić po wystygnięciu narzędzia.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu