Prawidłowe ustawienie noży w nożycach do blachy

Niezmiernie istotne dla prawidłowej i efektywnej pracy nożycami nożowymi jest odpowiednie ustawienie noży tnących. Niniejszy artykuł podaje podstawowe zasady regulacji ich rozstawienia.

Nożyce nożowe to elektronarzędzia wymagające dokonania odpowiedniej regulacji rozstawu noży zarówno w płaszczyźnie poziomej (horyzontalnej), jak i pionowej (wertykalnej) w celu dostosowania ich do obrabianej grubości. Dlatego za każdym razem, gdy tniemy blachę o innej grubości, należy dokonać regulacji rozstawienia noży. W tym celu trzeba posłużyć się szczelinomierzem. Wielkość rozstawu horyzontalnego ma wpływ na skuteczność cięcia nożycami. Jeśli odległość pomiędzy nożami w płaszczyźnie poziomej za

szeroka, nacisk ostrzy na blachę jest zbyt duży. Wskutek tego często dochodzi do złamania tych narzędzi lub do wciągnięcia ciętej blachy między noże. Zaś jeżeli rozstaw jest za mały i ostrza są za blisko siebie, będą tarły o siebie – w skrajnych wypadkach dojdzie do ich zablokowania, a więc do powstania przeciążenia silnika elektrycznego lub nawet do spalenia jego uzwojeń. Zbyt bliskie położenie ostrzy jest także przyczyną klinowania się nożyc w materiale, wtedy blacha nie odgina się na bok, lecz w dół, blokując narzędzie. Na podstawie testów ustalono, że prawidłowy rozstaw w płaszczyźnie poziomej między nożami powinien wynosić 0,1 grubości przecinanej blachy, np. dla blachy o grubości 2 mm jego wielkość to 0,2 mm.

Aby prawidłowo ustawić rozstaw noży, należy poluzować nóż nieruchomy. Następnie między noże włożyć szczelinomierz (fot. 1.), w naszym wypadku jest to pasek o grubości 0,05 mm, gdyż blacha, którą chcemy przeciąć, ma grubość 0,5 mm. Po ustaleniu prawidłowej odległości, montujemy nóż (fot. 2.) i blokujemy jego pozycję (fot. 3.), a na końcu spomiędzy ostrzy wyjmujemy szczelinomierz. Teraz możemy przejść do ustawienia noży w pozycji pionowej.

Przypomnijmy, rozstaw w płaszczyźnie pionowej (czyli wertykalny) to maksymalna odległość między nożami (tj. mierzona w punkcie najwyższego położenia noża ruchomego). Dlatego potocznie nazywa się go wysokością cięcia. Determinuje on wydajność pracy. Największa wysokość cięcia z możliwych to taka, przy której blacha nie ślizga się pomiędzy dwoma ostrzami w ich pozycji maksymalnego rozstawienia. Zatem prawidłowa wysokość jest nieznacznie mniejsza od grubości obrabianej blachy. Kiedy zaś jest większa lub równa grubości blachy, czyli za duża, dochodzi do wpychania się ciętego arkusza między noże. W takim przypadku użytkownicy często tną tylnym odcinkiem ostrzy noża ruchomego, jeśli wywierają zbyt duży posuw nożycami. To zaś powoduje za duże obciążenie tylnych krawędzi tnących i często doprowadza do złamania noża ruchomego albo do zbyt dużej deformacji blachy w miejscu cięcia. Jeżeli wysokość cięcia jest zbyt mała, następuje zmniejszenie długości cięcia na jednym suwie noża, a w konsekwencji do spadku szybkości cięcia, czyli de facto mniejszej wydajności.


Po tym wstępie teoretycznym przystąpmy do regulacji wysokości rozstawu noży. Mając prawidłowy rozstaw noży, możemy więc je ustawić w pozycji pionowej. W tym celu ustawiamy nóż ruchomy w punkcie najwyższego jego położenia (w tym celu czasami konieczne jest parokrotne włączenie i następnie wyłączenie nożyc, aby ostrza ustawiły się w tej pozycji) i luzujemy go. Potem ustawiamy prawidłową wysokość noża zgodnie z rys. 1. za pomocą górnej śruby blokującej (fot. 4.) i montujemy nóż kluczem imbusowym (fot. 5.), dokręcając śrubę mocującą. Gdy mamy prawidłowo ustawione noże (fot. 6.), możemy przystąpić do cięcia (fot. 7.).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wydajność kontra jakość. Dwa tryby pracy wyrzynarki

Większość wyrzynarek profesjonalnych ma dwa tryby pracy: cięcie z podcinaniem i bez podcinania. W artykule przyjrzymy się bliżej zastosowaniom tych trybów w obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych.

W trybie pracy „cięcie bez podcinania” brzeszczot wyrzynarki porusza się idealnie po linii prostej, natomiast w trybie „cięcie z podcinaniem” – ruchem wahadłowym. Gdy wykonamy proste doświadczenie i np. przetniemy tym samym brzeszczotem wiórową płytę laminowaną (tzw. meblową), zauważymy dwie podstawowe różnice: w przypadku cięcia bez podcinania szybkość cięcia będzie porównywalnie mała. Natomiast jego jakość wyższa (jej stopień zależy od przeznaczenia brzeszczotu, w więc czy służy on do czystego cięcia czy zgrubnego), zaś w wypadku

trybu „cięcie z podcinaniem” jego prędkość będzie duża, a jakość mała (powstanie dużo wyrwań czy postrzępień materiału nawet w wypadku zastosowania brzeszczotu do czystego cięcia).

 

Z tego prostego doświadczenia wynikają podane niżej praktyczne wnioski co do szybkości i jakości cięcia. Jeśli chcemy ciąć wydajnie drewno i materiały drewnopochodne i nie zależy nam na wysokiej jakości uzyskanych krawędzi, powinniśmy użyć trybu pracy „cięcie z podcinaniem”. Ponieważ w jego trakcie podczas suwu w dół brzeszczot jest nieznacznie odsuwany od linii cięcia (stopień tego odsunięcia jest regulowany, maksymalnie 4-stopniowo), umożliwia on efektywne usuwanie wiórów. Zwiększa to szybkość obróbki, gdyż wióry nie zatykają miejsca cięcia. Oczywiście, największą wydajność cięcia uzyskujemy na 4. stopniu ruchu wahadłowego.

Warto tu wspomnieć o pewnym wyjątku od tej reguły, a mianowicie w przypadku zastosowania ruchu wahadłowego wysoką jakość przeciętych krawędzi możemy uzyskać podczas prostoliniowego cięcia miękkich gatunków drewna, które wykonujemy wzdłuż jego słojów.

Jeśli zaś chcemy uzyskać wysoką jakość cięcia, powinniśmy drewno i materiały drewno pochodne przecinać z użyciem trybu pracy „cięcie bez podcinania”. W tym trybie, jak już wspominaliśmy, ruch wahadłowy brzeszczotu jest wyłączony i brzeszczot porusza się idealnie po linii prostej. Oczywiście, aby uzyskać wysoką jakość cięcia, należy też użyć odpowiedniego brzeszczotu, a jeśli takiego nie mamy, wkładki antyodpryskowej. Wkładka ta, naszym zdaniem, daje najlepsze efekty. Oczywiście pod warunkiem zastosowania w pracy omówionych zasad użycia wahadłowego ruchu brzeszczotu. Dlatego, stosując ją, powinniśmy go wyłączyć. Pamiętajmy, że podczas cięcia z taką wkładką nie wolno włączać ruchu wahadłowego brzeszczotu, bo to prowadzi do szybkiego jejzniszczenia.

ZOBACZ TAKŻE
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ilona
Ilona
3 lat temu

Dzień dobry. Dzięki temu artykułowi po latach dowiedziałam się do czego służy ruch wahadłowy. Pewnie nie byłoby to mi potrzebne, gdybym nie kupiła brzeszczotu Milwoukee do blatu kuchennego z odwróconymi ostrzami i w jego opisie nie byłoby zaznaczone, żeby nie używać ruchu wahadłowego. Upewniłam się, że jest wyłączony i wykonałam próbne cięcie na kawałku starej płyty i niestety okazało się, że brzeszczot strasznie szarpie i cięcie jest praktycznie niemożliwe – taka sama sytuacja była przy cięciu drewna. Nawet założyłam ostrze odwrotnie i cięłam “do siebie” – szarpanie ustało, ale spodnia linia cięcia i tak była poszarpana, a przecież przy cięciu… Czytaj więcej »

copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu