Prawidłowe ustawienie noży w nożycach do blachy

Niezmiernie istotne dla prawidłowej i efektywnej pracy nożycami nożowymi jest odpowiednie ustawienie noży tnących. Niniejszy artykuł podaje podstawowe zasady regulacji ich rozstawienia.

Nożyce nożowe to elektronarzędzia wymagające dokonania odpowiedniej regulacji rozstawu noży zarówno w płaszczyźnie poziomej (horyzontalnej), jak i pionowej (wertykalnej) w celu dostosowania ich do obrabianej grubości. Dlatego za każdym razem, gdy tniemy blachę o innej grubości, należy dokonać regulacji rozstawienia noży. W tym celu trzeba posłużyć się szczelinomierzem. Wielkość rozstawu horyzontalnego ma wpływ na skuteczność cięcia nożycami. Jeśli odległość pomiędzy nożami w płaszczyźnie poziomej za

szeroka, nacisk ostrzy na blachę jest zbyt duży. Wskutek tego często dochodzi do złamania tych narzędzi lub do wciągnięcia ciętej blachy między noże. Zaś jeżeli rozstaw jest za mały i ostrza są za blisko siebie, będą tarły o siebie – w skrajnych wypadkach dojdzie do ich zablokowania, a więc do powstania przeciążenia silnika elektrycznego lub nawet do spalenia jego uzwojeń. Zbyt bliskie położenie ostrzy jest także przyczyną klinowania się nożyc w materiale, wtedy blacha nie odgina się na bok, lecz w dół, blokując narzędzie. Na podstawie testów ustalono, że prawidłowy rozstaw w płaszczyźnie poziomej między nożami powinien wynosić 0,1 grubości przecinanej blachy, np. dla blachy o grubości 2 mm jego wielkość to 0,2 mm.

Aby prawidłowo ustawić rozstaw noży, należy poluzować nóż nieruchomy. Następnie między noże włożyć szczelinomierz (fot. 1.), w naszym wypadku jest to pasek o grubości 0,05 mm, gdyż blacha, którą chcemy przeciąć, ma grubość 0,5 mm. Po ustaleniu prawidłowej odległości, montujemy nóż (fot. 2.) i blokujemy jego pozycję (fot. 3.), a na końcu spomiędzy ostrzy wyjmujemy szczelinomierz. Teraz możemy przejść do ustawienia noży w pozycji pionowej.

Przypomnijmy, rozstaw w płaszczyźnie pionowej (czyli wertykalny) to maksymalna odległość między nożami (tj. mierzona w punkcie najwyższego położenia noża ruchomego). Dlatego potocznie nazywa się go wysokością cięcia. Determinuje on wydajność pracy. Największa wysokość cięcia z możliwych to taka, przy której blacha nie ślizga się pomiędzy dwoma ostrzami w ich pozycji maksymalnego rozstawienia. Zatem prawidłowa wysokość jest nieznacznie mniejsza od grubości obrabianej blachy. Kiedy zaś jest większa lub równa grubości blachy, czyli za duża, dochodzi do wpychania się ciętego arkusza między noże. W takim przypadku użytkownicy często tną tylnym odcinkiem ostrzy noża ruchomego, jeśli wywierają zbyt duży posuw nożycami. To zaś powoduje za duże obciążenie tylnych krawędzi tnących i często doprowadza do złamania noża ruchomego albo do zbyt dużej deformacji blachy w miejscu cięcia. Jeżeli wysokość cięcia jest zbyt mała, następuje zmniejszenie długości cięcia na jednym suwie noża, a w konsekwencji do spadku szybkości cięcia, czyli de facto mniejszej wydajności.


Po tym wstępie teoretycznym przystąpmy do regulacji wysokości rozstawu noży. Mając prawidłowy rozstaw noży, możemy więc je ustawić w pozycji pionowej. W tym celu ustawiamy nóż ruchomy w punkcie najwyższego jego położenia (w tym celu czasami konieczne jest parokrotne włączenie i następnie wyłączenie nożyc, aby ostrza ustawiły się w tej pozycji) i luzujemy go. Potem ustawiamy prawidłową wysokość noża zgodnie z rys. 1. za pomocą górnej śruby blokującej (fot. 4.) i montujemy nóż kluczem imbusowym (fot. 5.), dokręcając śrubę mocującą. Gdy mamy prawidłowo ustawione noże (fot. 6.), możemy przystąpić do cięcia (fot. 7.).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

STRUGANIE UKOŚNE I STACJONARNE

Kolejną część naszego opracowania o struganiu poświęciliśmy tematowi ukośnej obróbki elementów o kształcie prostopadłościanu, a także stacjonarnemu przy użyciu specjalnej przystawki.

Struganie ukośne

Struganie wykonuje się równolegle w stosunku do powierzchni obrabianej. Spowodowane to jest budową strugarki, która ma płaską i podłużną stopę. Stąd, aby móc strugać ukośnie, należy zastosować odpowiednie prowadzenie pod wymaganym kątem. W tym celu można posłużyć się dwoma prowadnicami drewnianymi. Najlepiej jest użyć do tego np. dwóch deseczek umocowanych za pomocą ścisków po

przeciwległych stronach obrabianego elementu, tak jak na zamieszczonym rysunku pt. „Struganie ukośne”. Ich krawędzie prowadzące stopę muszą być umocowane na tej samej wysokości oraz ustawione równolegle do wykonywanego skosu, czyli pod wymaganym kątem do obrabianego elementu. W trakcie z strugania są one planowane tak jak obrabiany element.
Warto tu wspomnieć, że elektryczne strugarki ręczne umożliwiają struganie stacjonarne małych gabarytowo elementów za pomocą odpowiedniej przystawki, którą mocuje się do stołu warsztatowego. Oczywiście, uprzednio należy w niej zamontować strug. Za pomocą takich przystawek możemy wykonywać jednostronnie struganie grubościowe nawet długich elementów o niewielkich przekrojach. Przystawki te także pozwalają na obróbkę dokładną niewielkich elementów, co jest niemożliwe w przypadku ręcznego użycia strugarki z powodu trudności z pewnym umocowaniem detali, a także z prowadzeniem po nich maszyny (możliwości przystawek pokazuje rysunek pt. „Struganie z użyciem przystawki”). Jak widać, przystawki znacznie rozszerzają możliwości robocze ręcznych strugarek elektrycznych.

Struganie z użyciem przystawki

Podczas pracy strugarką powinniśmy zadbać szczególnie o to, aby jej noże były ostre. Struganie tępymi narzędziami powoduje strzępienie powierzchni, a także niepotrzebnie przeciąża maszynę i znacznie skraca jej żywotność. Może być przyczyną tzw. wstecznych odbić głowicy, które są niebezpieczne dla operatora, mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia struganej powierzchni, a także nadwerężyć przekładnię i skrócić jej żywotność. Podczas włączenia i wyłączenia strugarki powinniśmy koniecznie ją unieść nad powierzchnię obrabianą. Nie wolno zaczynać pracy, jeśli strug nie osiągnął pełnych obrotów na biegu luzem.
Podczas strugania drewna nie stosuje się żadnego chłodzenia. Ważne jest jednak szybkie odprowadzanie wiórów. W przypadku lżejszych operacji, prowadzonych w krótkim czasie, wystarczający jest system ich usuwania do worka, w które wyposażona jest większość strugarek. Jeśli wykonujemy cięższe prace, powinniśmy zastosować odprowadzanie wiórów do odkurzacza. Jak już wspominaliśmy, jego wąż podłącza się do strugarki za pomocą specjalnego adaptera. Większość maszyn umożliwia podłączenie albo z prawej, albo z lewej ich strony. Takie rozwiązanie ułatwia pracę strugarką.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu