Prawidłowe uruchamianie pilarki łańcuchowej

Pilarki łańcuchowe to niebezpieczne urządzenia, dlatego każdy użytkownik powinien dokładnie opanować wszystkie elementy ich obsługi. Warto więc zapoznać się z rudymentarną czynnością uruchomienia tych maszyn.

 

 

 

 

 

Uruchamiać można jedynie spalinowe pilarki łańcuchowe, które są sprawne techniczne, zatankowane i odpowiednio przygotowane do pracy. Miejsce wykonania tej czynności musi być oddalone co najmniej o 3 m od miejsca tankowania. Nie wolno uruchamiać pilarki w pomieszczeniach zamkniętych. Przypominamy, że czynność ta nie należy do bezpiecznych operacji. Wielu operatorów tych maszyn wykonuje ją nieprawidłowo, trzymając urządzenie w rękach na

wysokości tułowia lub „rzuca” je przed siebie w celu pociągnięcia cięgła rozruchowego. Efektem takiego włączenia pilarki może być ciężkie zranienie jej użytkownika. W naszym artykule o prawidłowym wykonaniu czynności włączenia pilarki łańcuchowej posłużyliśmy się tego typu maszyną Hitachi CS 38 EK, która posiada typową konstrukcję. Pamiętajmy jednak, że jeśli używamy pilarki innej firmy, należy zapoznać się dokładnie z jej instrukcją, gdyż niektóre wykonywane czynności mogą różnić się od przedstawionych w niniejszym artykule.
Najpierw sprawdzamy, czy pilarka ma wyłączony hamulec łańcucha, po czym zdejmujemy pokrywę ochraniającą piłę łańcuchową, następnie kładziemy pilarkę na twardym równym podłożu i w tej pozycji przytrzymujemy ją nogą. Łańcuch pilarki nie może stykać się wtedy z podłożem ani z żadnym przedmiotem. Potem wyciągamy cięgło ssania i włącznik pilarki ustawiamy w pozycji włączenia. Następnie trzymając nogą i ręką maszynę (tak jak pokazano na zdjęciach), pociągamy 2-3 razy za cięgło rozruchowe. Gdy to wykonamy, wyłączamy ssanie i dokonujemy rozruchu maszyny, pociągając silnie za cięgło rozruchowe. Gdy dojdzie do rozruchu silnika spalinowego, chwytamy drugą ręką pilarkę, zwalniamy docisk nogą i podnosimy ją do góry, przegazowując, aby nabrała obrotów. Teraz możemy przystąpić do pracy pilarką. W przypadku gdy silnik maszyny jest rozgrzany, np. podczas krótkich przerw w pracy, w czasie czynności uruchomienia pilarki nie włączamy ssania. Pociągamy więc silnie za cięgło rozruchowe bezpośrednio po przestawieniu włącznika na pozycję włączenia. Pilarkę wyłączamy, przestawiając włącznik na pozycję wyłączenia.

 

1. Najpierw sprawdzamy, czy pilarka ma wyłączony hamulec łańcucha, po czym zdejmujemy

pokrywę ochraniającą piłę łańcuchową

 

Pilarkę kładziemy na twardym równym podłożu i w tej pozycji przytrzymujemy ją nogą

 

 Cięgło ssania

 

 Wyciągamy cięgło ssania

 

 

Włącznik pilarki

 

Włącznik pilarki ustawiamy w pozycji włączenia

 

Pociągamy 2-3 za cięgło rozruchowe (tylko w wypadku zimnego silnika)

 

Wyłączamy ssanie

 

Dokonujemy rozruchu maszyny, pociągając silnie za cięgło rozruchowe

 

Gdy dojdzie do rozruchu silnika spalinowego, chwytamy drugą ręką pilarkę,

zwalniamy docisk nogą i podnosimy ją do góry,przegazowując aby nabrała obrotów i wyrównała je.

Teraz możemy przystąpić do pracypilarką.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments