Prawidłowe trzymanie wiertarki

Sposób trzymania wiertarki podczas wiercenia warunkuje jego efekty, dlatego warto poświęcić mu odrobinę uwagi przed rozpoczęciem tej operacji.

Podstawowe zasady prawidłowego wiercenia wiertarkami można sprowadzić do dwóch reguł: (1) odpowiedniego dobrania prędkości obrotowej oraz (2) wywierania docisku wiertłem na materiał obrabiany. Reguła dobrania prędkości obrotowej mówi, że gdy wiercimy wiertłami o małej średnicy, powinniśmy stosować wyższe prędkości obrotowe i odwrotnie. Reguła wywierania nacisku mówi, że powinien on być osiowy i energiczny, ale jego siła nie powinna doprowadzić w efekcie do

zduszenia obrotów maszyny i zmiany parametrów wiercenia.
 
Aby prawidłowo stosować w praktyce regułę docisku, wiertarkę możemy trzymać na dwa sposoby: (1) bezpieczny i (2) optymalny: W przypadku pierwszego ze sposobów maszynę trzymamy całą dłonią w sposób pokazany na rysunku pierwszym. Taki sposób pracy nie zapewnia nam jednak w pełni osiowego aplikowania docisku i pełnej kontroli nad momentem obrotowym maszyny.

Podczas optymalnego trzymania wiertarki (2. sposób) kciuk i palec wskazujący ściśle przylegają do jej rękojeści, tak aby oś maszyny oraz przedramię utworzyły jedną linię (zob. zamieszczony w artykule rysunek). Dzięki temu operator może wywierać siłę bezpośrednio w kierunku wykonywanego otworu w osi wiercenia. Ten sposób trzymania daje także mocny i bezpieczny chwyt, a przy tym dobrą kontrolę nad momentem obrotowym wiertarki, zapewniając najwyższą efektywność wiercenia.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments