PRAWIDŁOWE MIESZANIE Z FESTOOL

Zazwyczaj nie docenia się, jak ważne jest prawidłowe mieszanie materiałów sypkich. Sławomir Trojan, trener w Festool Polska, opisuje, dlaczego proces ten jest tak ważny i jaką rolę odgrywa kombinacja mieszarki i mieszadła oraz dopasowanie do konkretnego materiału.

W swojej codziennej pracy firmy remontowo-budowlane mają styczność z różnorodnymi materiałami, takimi jak tynki, masy szpachlowe, farby, kleje, lakiery, kleje zbrojone, lazury i dwuskładnikowe systemy powłok. Materiały te wymagają zazwyczaj różnych mieszadeł. W codziennej pracy fachowcy często używają tego samego mieszadła do różnych

materiałów. W rezultacie materiały często mieszają się nieprawidłowo i może to powodować konieczność poprawiania, generować dodatkowe koszty, a nawet prowadzić do powstania uszkodzeń. W skrajnych przypadkach gwarancja producenta danego materiału może zostać unieważniona ze względu na niewłaściwe zastosowanie. Dla wykonawcy kończy się to znacznymi dodatkowymi kosztami oraz ewentualnymi roszczeniami o odszkodowanie ze strony inwestora. To ryzyko można łatwo wyeliminować, wybierając odpowiednią mieszarkę, mieszadło oraz dobierając ustawienia zgodnie ze wskazaniami producenta materiału.

Decydujący czynnik: przygotowanie podłoża

Do wymagających prac, jak na przykład powlekanie podłóg przy użyciu żywicy epoksydowej lub PUR, używa się materiałów z dwóch składników. Podczas mieszania należy przestrzegać proporcji składników A i B oraz czasu określonego przez producenta, a także upewnić się, że oba składniki zostaną odpowiednio wymieszane. W przeciwnym razie mogą w powłoce pojawić się uszkodzenia i problemy z przyczepnością do podłoża. Podczas mieszania wskazane jest zapoznanie się z zaleceniami producenta składników zawartymi w kartach charakterystyki produktu i ścisłe przestrzeganie proporcji oraz prędkości obrotowej mieszania. – Jeśli składniki są mieszane ze zbyt dużą prędkością, masa szybciej się nagrzewa. Przez to materiał zbyt szybko się utwardza, co spowoduje pogorszenie jego przyczepności do podłoża i skrócenie czasu na pracę – wyjaśnia Sławomir Trojan, trener w Festool Polska, i kontynuuje: – W przypadku płynnych żywic zalecamy użycie tzw. mieszadła śmigłowego, które umożliwia idealne wymieszanie obu składników.

 

 

Podczas mieszania różnych materiałów, dzięki korzystaniu z właściwego wyposażenia malarze mogą oszczędzić wiele czasu i pieniędzy.

 

Samopoziomujące masy szpachlowe do podłóg

Coraz częściej do podłóg używa się mas samopoziomujących, aby uzyskać homogeniczne podłoże do układania wykładzin, laminatów lub parkietów gotowych. Podczas nieprawidłowego mieszania mas samopoziomujących mogą powstać grudki. Oznacza to osadzanie się suchego materiału na dnie wiadra. Ponadto, stosując klasyczne prawoskrętne mieszadło, można wprowadzić zbyt wiele powietrza do materiału. W rezultacie materiał nie jest jednorodny nawet po dłuższym mieszaniu. Prowadzi to do powstania miejscowych defektów, gdzie materiał pozostaje w formie sypkiej, lub pęcherzyków powietrza na powierzchni spowodowanych nadmierną ilością powietrza. – Z tego powodu zaleca się stosowanie odpowiedniego mieszadła i zwracanie uwagi na prędkość i czas mieszania wskazane przez producenta. Do tego rodzaju pracy polecamy mieszadło specjalne, ponieważ jego kształt nie pozwala na dostawanie się powietrza do materiału, dzięki czemu powstaje jednorodna masa – mówi trener.

 

Dzięki regulacji wysokości mieszarkę można optymalnie dopasować do wzrostu.

Stabilne masy szpachlowe i tynki do ścian

– Do mieszania ciągliwych, płynnych mas zbrojonych i tynków zalecamy prawoskrętne mieszadło, które powoduje mieszanie materiału od dołu do góry. Zapewnia to równomierne wymieszanie całego materiału – wyjaśnia Trojan. Do mieszania lakierów, klejów dyspersyjnych i innych oraz materiałów rzadkopłynnych technik zastosowań zaleca mieszadło lewoskrętne, przesuwające materiał z góry do dołu.

Wszystko zależy od idealnego mieszadła

Do mieszania różnorodnych lekkich i średnich materiałów, zarówno płynnych, jak

i stałych, Festool zaleca użycie mieszarki o mocy co najmniej 1200 W, z dwubiegową przekładnią i regulacją prędkości obrotowej. – Ponadto, nasze mieszarki mogą być indywidualnie dostosowane do wzrostu, dzięki opatentowanej regulacji wysokości ErgoFix. Umożliwia to pracę w naturalnej, wyprostowanej i wygodnej pozycji. Adapter ErgoFix z klasycznym uchwytem M14 umożliwia szybką, beznarzędziową wymianę mieszadeł (funkcja FastFix) – wyjaśnia trener.
Ciężkie, zwarte materiały należy mieszać na pierwszym biegu, ponieważ ze względu na wysoki moment obrotowy powstaje wtedy największa siła. Materiały płynne należy mieszać na drugim biegu, z odpowiednią prędkością obrotową (patrz zalecenia producenta). Jeśli używa się mieszarki o zbyt małej mocy, to bardzo trudno jest dokładnie wymieszać materiał, ponieważ brakującą moc trzeba kompensować przez wysiłek fizyczny. Odpowiednie mieszanie pozwala osiągnąć pożądany rezultat prac i uniknąć niepotrzebnych kłopotów oraz związanej z tym konieczności wprowadzania kosztownych poprawek.

PW(Festool)

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments