Prawidłowe cięcie szlifierką kątową

Szlifierki kątowe to bardzo popularne narzędzia i dlatego należałoby się spodziewać, że wszyscy wiedzą, jak prawidłowo oraz bezpiecznie nimi pracować. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Dlatego postanowiliśmy podjąć zdawałoby się banalny temat prawidłowej pracy szlifierką kątową.

Szlifierki kątowe stosuje się do wykonywania dwóch podstawowych operacji: cięcia i szlifowania. Najpierw zajmiemy się cięciem. Wykorzystuje się do niego dwa podstawowe rodzaje narzędzi: korundowe ściernice tarczowe i tarcze diamentowe. W niniejszym artykule zajmiemy się cięciem elementów metalowych z wykorzystaniem korundowych ściernic tarczowych. W zależności od sposobu trzymania szlifierki iskry

będą lecieć albo na operatora (zdjęcie 2.), albo w kierunku przeciwnym, czyli od niego (zdjęcie 1.). Konsekwencją trzymania szlifierki pokazanego na zdjęciu 2. jest słaba widoczność linii cięcia oraz duże ryzyko zaprószenia ognia i powstania pożaru, a także znaczne przyspieszenie zużycia ubrania roboczego. Jak wiadomo, iskry, ponieważ mają wysoką temperaturę, niszczą włókna tkaniny ubraniowej, a nawet w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do jej zapalenia się. Dlatego taka pozycja szlifierki podczas cięcia jest nieprawidłowa i niebezpieczna dla operatora. Jednakże dopuszcza się takie cięcie, o ile operator stanie z boku i iskry nie będą leciały a jego ubranie. Jednakże w dalszym ciągu jego mankamentem będzie słaba widoczność linii cięcia.
Prawidłowe trzymanie szlifierki pokazuje zdjęcie 1. Daje ono dobrą widoczność linii cięcia i iskry kieruje od operatora. Jednakże takie skierowanie iskier nie zabezpiecza nas przed zaprószeniem ognia w warsztacie. Dlatego należy odseparować od ich destrukcyjnego wpływu zarówno pracowników warsztatu, jak i przedmioty znajdujące się w nim. W tym celu powinniśmy użyć specjalnej niepalnej przesłony, np. wykonanej z blachy.
Nadmieniamy, że do przygotowania ilustracji do niniejszego artykułu wykorzystaliśmy nową szlifierkę kątową Milwaukee AGVM 26-230 na tarcze o średnicy 230 mm, bogato wyposażoną technicznie, m.in. w systemy antywibracyjne, mającą moc 2600 watów.

Fot. 1. Prawidłowe trzymanie szlifierki kątowej

Fot. 2. Nieprawidłowe trzymanie szlifierkikątowej

ZOBACZ TAKŻE
guest
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mysliwy
mysliwy
3 lat temu

Witam iskry od siebie?ciekawe co będzie jak katowka ci się za kleszczy w metalu-dostaniesz nią po ciele.iskry na siebie +zaklaszczenie wyrwie ci ją z rąk i ucieknie.pomysł.

pins
Admin
Reply to  mysliwy
3 lat temu

Proszę dokładnie sformułować swoje uwagi. Naszym zdaniem, artykuł pokazuje prawidłową pracę szlifierką (był konsultowany ze specjalistą BHP). Iskry nie mogą być skierowane na operatora, bo to niszczy ubranie robocze, jak też grozi jego zapaleniem. Co do zakleszczenia szlifierki – jest ono równie niebezpieczne w obu pozycjach (prawidłowej i nieprawidłowej), dlatego maszyna powinna mieć sprzęgło mechaniczne lub elektroniczne (tzw. kick back stop). Pozdrawiamy portalnarzedzi.pl

Ggg
Ggg
Reply to  pins
5 miesięcy temu

Największa głupota jaką słyszałem takich ludzi za dezinformacje i narażanie na bezpieczeństwo powinno się zamykać. Iskry zawsze na operatora bo w razie zakleszczenia nie rzuci szlifierki na ciebie i człowiek ma większą kontrole.

pins
Admin
Reply to  Ggg
5 miesięcy temu

Porada napisana jest na podstawie poradnika Boscha “Encyclopedia of power tools”. Jak uważasz, że pisali to idioci, to gratulacje. Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl

Śluszarz z doświadczeniem.
Śluszarz z doświadczeniem.
Reply to  pins
5 miesięcy temu

Tym rozumowaniem nie liczy się wieloletnie doświadczenie lecz teoretyczne dywagacje potwierdzone dwoma cięciami brawo. Nie uwzględniając wypadków z raportów wynika jasno że tarcza kręcąca się od siebie jest niebezpiecznym sposobem cięcia. Najlepjej pomijać fakty i brnąć dalej w niewiedzy widząc tylko szlifierke na zdjęciach. Dla panów z tego portalu pracuje od 15 lat w ciężkiej branży gdzie szlifierka 230 jest niezbędnym narzędziem bo wszędzie palnikiem nie da się dojść. Takimi pseudo artykułami stawiacie siebie powyżej ludzi z którzy codziennie narażają swoje zdtowie i życie brawo.

pins
Admin
Reply to  Śluszarz z doświadczeniem.
4 miesięcy temu

I po co te dywagacje, proszę sprawdzić, jak pracuje się tymi maszynami tarczami diamentowymi wyposażonymi w osłony do odprowadzania pyłu. Właśnie w taki sposób, który uważasz za niebezpieczny. Ponadto Bosch w swoich poradnikach nie wypisuje głupot potwierdzonych dwoma testami. To raczej Twoja specjalność. Dlatego proszę nie silić się na takie bzdurne argumenty. Ponadto uważamy, że szlifierką 230 mm nie można pracować w miejscach trudno dostępnych. Jest to duża maszyna, więc porównanie jej z palnikiem świadczy o niskim poziomie profesjonalizmu i wiedzy o współczesnych technologiach. Serdecznie pozdrawiam. portalnarzedzi.pl

Śluszarz z doświadczeniem.
Śluszarz z doświadczeniem.
Reply to  pins
3 miesięcy temu

Pracuje z takimi maszynami na codzień w ciężkim przemyśle chemicznym od wielu lat a takie wypociny o słuszności komercyjnej firmy ustawionej na zysk i pseudo specjalistach siedzących na stołkach świadczą o braku podstawowej inteligencji i logiki. Prosze przeprowadzić test zakleszczenia tarczy w takich warunkach na jakie się upieracie tylko proponuje pana za sterami szlifierki. Sądze że może być kolorowo.

pins
Admin
Reply to  Śluszarz z doświadczeniem.
3 miesięcy temu

Proszę się zastanowić, w którą stronę obróci się szlifierka w przypadku zakleszczenia tarczy, jeśli iskry idą na operatora, czyli wg Ciebie w przypadku najbezpieczniejszej metody pracy tego typu maszyną. Nawet laik to zauważy, że obróci się do góry i dostaniesz rękojeścią maszyny w twarz. A jeśli iskry idą od operatora, obróci się w dół i co najwyżej trafi w Twoją nogę. Mamy więc pytanie: czy wolisz dostać szlifierką w twarz czy w nogę? A jak nam nie wierzysz, to przetestuj maszynę o mocy nominalnej co najmniej 2000 W i zakleszcz tarczę i nie zapomnij wysłać nam filmiku z tych testów,… Czytaj więcej »

Śluszarz z doświadczeniem.
Śluszarz z doświadczeniem.
Reply to  pins
3 miesięcy temu

Prosze przeprowadzić test ze specjalistą bhp jako operator szlifierki 230mm tak jak mówi i zakleszczyć tarcza. I wtedy prosze napusać dla czego takie porady są bezwartościowe.

pins
Admin
Reply to  Śluszarz z doświadczeniem.
1 miesiąc temu

My nie musimy robić takich testów, żeby wiedzieć, co się stanie. Proponujemy Tobie takie eksperymenty. Cóż racjonalne argumenty nie trafiają, to popróbuj sam. Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl

Jarek Szulczewski
Jarek Szulczewski
Reply to  mysliwy
3 lat temu

Bardzo dobrze mówisz! Takie farmazony wypisują Ci, którzy są bhp-owcami w teorii, a nigdy nie pracowali gumówką. Przecież artykuł​ ten, nie traktuje w ogóle o sytuacji zaklinowania tarczy i odrzutu szlifierki na operatora. Szlifierki kątowe, zwłaszcza te 230- tki, potrafią zabić, lub poranić człowieka w ten sposób. Jeszcze jedna rzecz, najistotniejsza! Dlaczego nieraz pokazują zdjęcia, jak ludzie tną szlifierkami, z rękojeścią wkręconą prostopadle do tarczy. Kiedyś szlifierki nie miały w ogóle opcji wkręcenia tam rękojeści. Ta pozycja jest moim zdaniem dedykowana do szlifowania zgrubnego powierzchni, gdy przy wkręceniu z boku brakuje nam siły przy lekkim docisku, zwłaszcza podczas dłuższej pracy.… Czytaj więcej »

pins
Admin
Reply to  Jarek Szulczewski
3 lat temu

Dziękujemy za dobre porady, przydadzą się naszym czytelnikom. Nadmieniamy, że ryzyko zakleszczenia tarczy zależy od mocowania materiału i jego wspomnianych przez komentatorów ewentualnych naprężeń, zaś ryzyko odniesienia obrażeń zależy też od usytuowania szlifierki względem materiału. W przypadku pracy nad materiałem, pozycja z iskrami “do” operatora jest bardziej niebezpieczna niż “od”. Nie ma więc uniwersalnych rozwiązań i rodzaj pracy należy dostosowywać do danej sytuacji roboczej.

pozdr. portalnarzedzi.pl

Śluszarz z doświadczeniem.
Śluszarz z doświadczeniem.
Reply to  pins
5 miesięcy temu

Mimo wielu treściwych komentarzy nadal trzymasz się swoich wypocin w postaci tego pseudo artykułu. Przestań się ośmieszać bo to zaczyna być śmieszne. Nie masz żadnego doświadczenia a próbujesz uczyć majsterkowiczów, niech ktoś posłucha i zrobi sobie krzyede weźmiesz za to odpowiedzialność.

pins
Admin
Reply to  Śluszarz z doświadczeniem.
5 miesięcy temu

Porada napisana jest na podstawie poradnika Boscha “Encyclopedia of power tools”. Jak uważasz, że pisali to idioci, to gratulacje. Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl

Tomek
Tomek
3 lat temu

Szanowni Koledzy.Nie ma co sie podniecać kierunkiem obrotów tarczy jak i sposobami (metodami) trzymania szlifierki kątowej. Cel jest jeden przeciąc, odciąc, naciąć itd…materiał obrabiany (oczywiscie ustalony-zamocowany) i tutaj każdy sposób – metoda trzymania szlifierki jest akceptowana z zachowaniem podstawowych zasad i przepisów BHP. Jesli nie mam dojścia do miejsca ciecia i nie widać drogi cięcia to nie będe się zastanawiał w którą stonę ma mi się obracać tarcza.Przyjmuję pozycję adekwatna do miejsca i warunków wykonania zadania! zakładam fartuch, okulary i na to jeszcze przyłbicę, ochraniacz na głowę (włosy), spodnie i bluze spawacza i leżąc odcinam (przecinam) materiał !

Tomek
Tomek
3 lat temu

Achhhh…zapomniałem dodać. Jestem posiadaczem dokładnie takiej samej szlifierki kątowej Milwaukee i ta szlifierka jest wyposażona w sprzegło antyprzeciązeniowe … przydatne przy zakleszeciu, ponadto po zwolnieniu przycisku uruchamiania nadal pracuje (trzeba ponownie wcisnąc aby ją wyłaczyc ) no i ostatnia przydatna funkcja to rzeczywiście sprawdza sie pasywny system antywibracyjny – wyrażnie tłumi przenoszenie drań na rękojesc.

Adam
Adam
3 lat temu

Witam. Pytanie moje jest takie, praca na szlifierce przenosi drgania . Czy istnieje norma bądź instrukcja BHP mówiąca ile powinna trwać praca ciągła na szlifierce

pins
Admin
Reply to  Adam
3 lat temu

Nie będę rozwodził na temat dokładnie, wynika to z dziennej normy ekspozycji na drgania, która podają normy unijne. pozdr. portalnarzedzi.pl

mac
mac
2 lat temu

To jest przykład typowej idiokracji , bo pan bhp tak powiedzia !!!!!!!!!!!!! Imbecyl który szlifierki w reku nie miał ! Szlifierke trzyma się tak aby przy zakleszczeniu wyrwało ją od operaratora – amen ! Robie tym sprzetem ponat 30 lat i wiem jak zachować bhp , nie bedzie mi jakis hlystek co skopńczył najłatwiejsze studia , bo na politechnike się nie dostał – mówił jak mam dbać o swoje bezpieczeństwo ! Typowy przykład państwa PIS co psuje Polskę !!!!!!!!!!

pins
Admin
Reply to  mac
2 lat temu

Cieszymy się, że mam Pan takie duże doświadczenie w pracy szlifierkami kątowymi, ale to, co Pan proponuje, to prosty sposób na zapalenie ubrania użytkownika iskrami ze ściernicy. Nie każdy użytkownik ma odpowiedni strój roboczy. Ponadto metoda trzymania szlifierki, którą Pan proponuje, ogranicza widoczność linii cięcia, co zmniejsza dokładność pracy. Proszę przejrzeć sobie choćby poradniki techniczne zacnej firmy Bosch dotyczące elektronarzędzi – tam Pan znajdzie jedno z źródeł naszego artykułu. Mamy nadzieję, że nie będzie Pan kwestionował doświadczenia niemieckiego producenta elektronarzędzi. Ponadto prosimy, żeby nie obrażać autorów czy innych osób współpracujących z portalnarzedzi.pl i swoje negatywne emocje zachować dla siebie. Nadmieniamy,… Czytaj więcej »

Nina
Nina
Reply to  pins
2 lat temu

Do pins – wspaniała odpowiedź, zmiażdżył Pan “mac” Ten człowiek nie tylko nie zna się na pracy ze szlifierką ale również nie zna się na polityce.

Medawk
Medawk
1 rok temu

Jak komuś od cięcia iskrami do siebie zużywa się ubranie robocze to znaczy , że jest źle ubrany. Wolę zaufać prawdziwym ekspertom jednego z wiodących producentów szlifierek, który do testów porównawczych systemów zabezpieczających przed wyrwaniem maszynki przy zakleszczeniu tarczy cięli “złym” sposobem: https://www.youtube.com/watch?v=C8ga0mM8FMo . Na samym filmie dobrze widać, po co się trzyma tak szlifierkę. Nie dostanie w łeb szlifierką przy zakleszczeniu jest dla mnie ważniejsze, niż ubranie robocze.

pins
Admin
Reply to  Medawk
1 rok temu

Faktycznie nie dostanie się w głowę przekładnią, ale w zęby rękojeścią. Równie dobrze może bowiem wyrwać szlifierkę z rąk. Film symuluje tylko zdarzenie zakleszczenia tarczy, na które jest przygotowany operator. W przypadku gdy operator nie jest na to przygotowany, zdarzenie to może mieć zupełnie odmienny przebieg. Dlatego Metabo zastosowało w swoich szlifierkach układ kick-back stop.

Krzysiek
Krzysiek
Reply to  pins
9 miesięcy temu

Ciekawe jakim cudem miał by dostać rekojeścią w zęby chyba że ktoś trzyma szczęką a nie rękami to może. Kiedy tarcza kręci się do przodu jedyne co się stanie wyjedzie z materialu z szarpnieciem do przodu jeśli nie ma nic z przodu można nawet puścić i zejdzie że stołu po drugiej stronie. Przy całkowitym zablokowaniu tarczy obudzi szlifierka gdzie calymechanim poleci do góry Ale do zębów ma trochę daleko. Przy tym rzekomym dobrym trzymaniu szlifierka cofnie się i w najlepszym wypadku uszkodzi staw a w najgorszym operator dostanie ostrzem. A przy okazji to prawidłowe trzymanie powoduje że o wiele częściej… Czytaj więcej »

NFJ
NFJ
22 dni temu

Mało w życiu używałem kątówek, ale kilka mi się przez ręce przewinęło i ani jedna nie kręciła tarczą “ode mnie”. Żadna nie pozwalała też na przełożenie uchwytu i osłony na druga stronę aby to odwrócić, jak jednak pisałem – ja się na tym nie znam, ja tylko sobie coś czasem docinam.

Kamil
Kamil
12 dni temu

Ja również uwarzam że cięcie “iskrami do przodu” jest dużo niebezpieczniejsze i bardziej nie wygodne. Zawsze tnę tak że iskry lecą na mnie, lub obok mnie. Linie cięcia bardzo dobrze widzę bo cięcie zaczynam od siebie i idę do przodu więc na linie patrzę przed szlifierką. Pozdrawiam