Prawidłowa praca buławami wibracyjnymi
Buławy to urządzenia pracujące w ekstremalnych warunkach. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć podstawowe zasady prawidłowej ich eksploatacji, których przestrzeganie pozwoli nam wykorzystać pełnię możliwości tych urządzeń, a przede wszystkim uniknąć awarii utrudniających i opóźniających pracę na budowie.
Po pierwsze, należy wiedzieć, że do chłodzenia buławy służy woda zarobowa zapraw. To ona odbiera ciepło z butli buławy. Podczas pracy butla potrafi się bardzo rozgrzać i dlatego powinna być zanurzona w wibrowanym betonie na minimum 3/4 swojej wysokości.
Po drugie, nadmierne zginanie wałka buławy może doprowadzić do wytarcia się jego oplotu i uszkodzenia
mechanicznego urządzenia. Pamiętajmy, że newralgiczne miejsca tych urządzeń to początek i koniec wałka.Po trzecie, nie należy wyłączać wibratora, kiedy jego butla jest nadal zanurzona w masie betonowej. Może ona zassać butlę buławy, a wyjęcie jej może się okazać bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Podczas wibrowania powinno się także uważać na to, żeby butla nie zaplątała się w zbrojenia czy zakamarki szalunku. Pamiętajmy, żeby w czasie wyciągania buławy z wibrowanej masy batonowej nie ciągnąć za koniec węża, bo to prowadzi do jej uszkodzenia.
Po czwarte, powinniśmy wiedzieć, że butla buławy jest rozbieralna, co pozwala naprawić ją w razie zepsucia któregoś z elementów. Konsekwencją tego jest możliwość samoistnego rozkręcenia się butli pod wpływem generowanych przez nią wibracji. Przed tym negatywnym zjawiskiem chroni butlę spaw na gwincie. Jednakże spaw ten nie jest wieczny. Podczas wibrowania masy betonowej kruszywo wyciera powierzchnię butli i sam spaw. Dlatego należy go co pewien czas wizualnie kontrolować. Jeśli jest wytarty, należy go uzupełnić. Zajmują się tym punkty serwisujące teurządzenia.