PRAKTYCZNY ZESTAW DO ODSYSANIA PYŁU METABO ESA PLUS

Metabo zaproponowało użytkownikom swoich młotowiertarek SDS-plus praktyczny i skutecznych w pracy adapter do odsysania pyłu ESA PLUS.

Zestaw do odsysania pyłu Metabo ESA PLUS do młotowiertarek

Dzięki niemu młotowiertarki SDS-plus Metabo wiercą bezpyłowo. Można więc z jego użyciem wykonywać pracę w miejscach, w których jakiekolwiek pylenie jest zabronione ze względów zdrowotnych i/lub technicznych. Do takich miejsc, jak wiadomo, zalicza się serwerownie, biura, szpitale, szkoły, urzędy, hale produkcyjne o podwyższonych standardach czystości powietrza itp. Zalecamy wykorzystywać go także w miejscach, w których nie obowiązują restrykcyjne normy dotyczące zapylenia. Zestaw Metabo ESA PLUS zapewnia bowiem czyste środowisko pracy i chroni płuca użytkowników

młotowiertarek przed destrukcyjnym zdrowotnie oddziaływaniem pyłów mineralnych.

Omawiany adapter do odsysania pyłu ESA PLUS pozwala na wykonywanie otworów o średnicach od 5 do 32 mm, a więc w całym zakresie wiercenia młotowiertarek SDS-plus. Wyróżnia się tym wśród systemów odsysania oferowanych przez konkurencyjnych producentów elektronarzędzi, które ograniczone są często do średnicy 14 mm. Co więcej, umożliwia on wiercenie głębokich otworów i może współpracować z wiertłami SDS-plus o długości roboczej 160 i 200 mm.

Konstrukcja zestawu do odsysania pyłu ESA PLUS jest bardzo prosta – stanowi ją harmonijkowa, elastyczna rura z jednej strony zakończona okrągłą uszczelką dolegającą podczas wiercenia do muru czy ściany, a z drugiej – króćcem przeznaczonym do mocowania węża odkurzacza. Dlatego, aby adapter ESA PLUS działał skutecznie, należy podłączyć do niego wąż odpowiedniego odkurzacza przemysłowego. Firma Metabo proponuje użycie tego typu odkurzaczy z jej oferty, spełniających restrykcyjne normy ochronne przed pyłem i wyposażonych w filtry klas M lub H. Mogą to być np. modele Metabo ASR 35 H ACP, ASR 35 M ACP, ASR 25 M SC czy ASR 50 M SC.

Co ważne z praktycznego punktu widzenia, zestawem do odsysania pyłu Metabo ESA PLUS możemy pracować także wtedy, gdy nie mamy odkurzacza przemysłowego lub nie możemy go podłączyć. W tym celu należy zaślepić króciec korkiem znajdującym się na wyposażeniu omawianego akcesorium. W takim wypadku, jak łatwo zauważyć, pył podczas wiercenia będzie się zbierał w elastycznej rurze zestawu. Dlatego możemy go usunąć dopiero po wykonaniu otworu. W tym celu, jak wiadomo, koniecznie należy delikatnie wyjąć wiertło z otworu oraz wyjść z pomieszczenia, w którym pylenie jest zabronione, i opróżnić zestaw do specjalnie przygotowanego pojemnika czy worka na pył.

Zestaw do odsysania pyłu ESA PLUS wyposażony jest w prosty w obsłudze chwyt śrubowy zakładany na prętowy ogranicznik głębokości wiercenia młotowiertarek SDS-plus Metabo. Dzięki tak rozwiązanemu mocowaniu zestaw może być stosowany w każdej pozycji roboczej, w tym także podczas pracy ponad głową.

Bezpyłowy duet: młotowiertarka akumulatorowa Metabo BH 18 LTX BL 16 i zestaw do odsysania pyłu ESA plus

Zestaw do odsysania pyłu Metabo ESA PLUS możemy zakupić jako oddzielne akcesorium, jak też razem z kompaktową młotowiertarką akumulatorową Metabo BH 18 LTX BL 16. Przypomnijmy, młotowiertarka ta niedawno wprowadzona na rynek. Ma klasyczną konstrukcję „L” i wyposażona jest w amortyzowaną w rękojeść o kształcie „D”. Urządzenie napędza wysokosprawny i efektywny w pracy oraz energooszczędny silnik bezszczotkowy. Współpracuje on z 1-biegową przekładnią oraz pneumatycznym mechanizmem udarowym i generuje od 0 do 730 obr./min oraz udary o częstotliwości 0-5250/min i energii 1,3 J.

Młotowiertarka Metabo BH 18 LTX BL 16 posiada optymalnie skonfigurowane sterowanie elektronicznie. Jego funkcje to regulacja (za pomocą spustowego włącznika głównego) i stabilizacja obrotów silnika (Vario-Tacho-Constamatic) oraz ochrona antyprzeciążeniowa. Elektronika wyłącza też natychmiast urządzenie w przypadku zakleszczenia wiertła lub korony w obrabianym materiale. Dzięki tej funkcji młotowiertarka Metabo BH 18 LTX BL 16 zapewnia wysoki poziom

bezpieczeństwa pracy.
Prezentowane młotowiertarka akumulatorowa oferuje dwa tryby pracy: wiercenie udarowe i bezudarowe. Do ich wyboru służy pokrętło znajdujące się z boku obudowy przekładni i mechanizmu udarowego. Młotowiertarką Metabo BH 18 LTX BL 16 wykonamy w betonie otwory o średnicach do 16 mm (wiertła SDS-plus) lub do 68 mm (korony SDS-plus), w stali – do 13 mm, zaś w drewnie – do 20 mm.

W omawianym sprzęcie zastosowano szybkomocujący uchwyt SDS-plus. Ułatwia on i przyspiesza mocowanie akcesoriów, gdyż podczas ich montażu nie musimy odciągać tulei blokującej. Wystarczy włożyć je w gniazdo uchwytu, a rozlegające się wtedy kliknięcie oznacza prawidłowe zamocowanie wiertła lub korony SDS-plus.

Młotowiertarka akumulatorowa Metabo BH 18 LTX BL 16 ma kompaktowe rozmiary i niewielką masę (waży 2,1 kg z akumulatorem LiHD 18 V/4.0 Ah). Jak już wspominaliśmy, wyposażono ją w amortyzowaną rękojeść główną obniżającą wibracje i diodę LED oświetlającą miejsce wiercenia. Co ważne, możemy nią bezproblemowo wykonywać otwory pionowo ponad głową, np. w suficie czy belce stropowej.

Ponieważ młotowiertarka BH 18 LTX BL 16 ma niewielkie rozmiary i małą masę, Metabo do jej zasilania poleca lekkie i kompaktowe, a zarazem bardzo wydajne wysokoprądowe akumulatory LiHD o napięciu 18 V i pojemności 4,0 Ah. Oczywiście, urządzenie możemy zasilać wszystkimi systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi Metabo z linii Li-Power i LiHD o napięciu 18 V.

W skład omawianego zestawu, oprócz akumulatorowej młotowiertarki Metabo BH 18 LTX BL 16 i systemu odpylającego ESA plus, wchodzi rękojeść pomocnicza, ogranicznik głębokości wiercenia i walizka transportowa metaBOX 145 L. Jest więc on doskonałą propozycją dla użytkowników bezprzewodowych elektronarzędzi Metabo, którzy w swojej pracy wykorzystują akumulatory z linii LiHD lub Li-Power.
Naszym zdaniem, akumulatorowa młotowiertarka Metabo BH 18 LTX BL 16 wraz z zestawem ESA PLUS to doskonała propozycja dla instalatorów: elektryków, montażystów klimatyzacji, sieci komputerowych, telefonicznych itd. Umożliwia bezpyłowe wykonywanie otworów i zachowanie rygorystycznych wymagań dotyczących czystego środowiska pracy.

pins

Dane techniczne zestawu do odsysania pyłu Metabo ESA PLUS

Średnica wiercenia5-32 mm
Głębokość wierceniado 210 mm
Elektronarzędzia współpracującemłotowiertarki SDS-plus Metabo

Dane techniczne młotowiertarki akumulatorowej Metabo BH 18 LTX BL 16

Napięcie zasilania18 V
Obroty na biegu jałowym0-730/min
Częstotliwość udarów0-5250 /min
Energia udaru1,3 J
Uchwyt narzędziowySDS-plus
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie13/20 mm
Wiercenie udarowe w betonie (wiertła pełne/korony SDS-plus)16/68 mm
Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiPower (napięcie/pojemność)18 V/2.0, 4.0 i 5.2 Ah
Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiHD (napięcie/pojemność)18 V/3.1, 3.5, 4.0, 5.5, 6.2, 7.0, 8.0 i 10.0 Ah
Ciężar z akumulatorem2,1 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments