PRAKTYCZNA AKUMULATOROWA GRZECHOTKA YATO YT-82902

Nowa propozycja marki YATO uszczęśliwi wszystkich, którzy w swojej pracy często mają do czynienia z koniecznością odkręcania i dokręcania dużej liczby śrub i nakrętek. Dzięki niewielkim wymiarom, niskiej wadze oraz intuicyjnej obsłudze akumulatorowa grzechotka YATO YT-82902 faktycznie ułatwia pracę, skracając czas wykonywania żmudnych czynności.

 

Akumulatorowa grzechotka YATO YT-82902 wyglądem bardzo przypomina swoją pneumatyczną odpowiedniczkę. Ma zwartą, wąską budowę. Można nią pracować w bardzo ograniczonych przestrzeniach: w zakamarkach silników samochodowych, podzespołów napędów mechanicznych itp. Jak wiadomo, do zasilania grzechotki pneumatycznej niezbędne jest podanie odpowiedniej dawki sprężonego powietrza za pomocą węża zasilającego, który utrudnia operowanie narzędziem i ogranicza stosowanie go w miejscach trudno

dostępnych. Tego problemu nie mamy, kiedy w dłoni trzymamy grzechotkę YATO YT-82902 zasilaną bezprzewodowo z akumulatora będącego przedłużeniem rękojeści. Taka kompaktowa konstrukcja i niska masa (0,75 kg) pozwalają na swobodne operowanie oraz docieranie do połączeń śrubowych niedostępnych dla kluczy udarowych o budowie pistoletowej lub „T”.

 

Bezprzewodowa grzechotka YATO YT-82902 rekomendowana jest szczególnie do pracy w wąskich, trudno dostępnych przestrzeniach oraz tam, gdzie miejsce, np. w komorze silnika samochodowego, nie pozwala na sprawne ręczne odkręcanie i dokręcanie śrub. Urządzenie zasilane jest akumulatorem o pojemności 2,0 Ah z systemu YATO 12 V.

 

Omawiana grzechotka YT-82902 wyposażona jest w zabierak 3/8″ (w komplecie adapter na 1/2″), ma funkcję udaru, a jej maksymalny moment obrotowy wynosi 45 Nm, czyli jest optymalny do pracy śrubami z zakresu M6–M14. Użytkownik, tak jak w tradycyjnym kluczu grzechotkowym, może łatwo zmieniać kierunek obrotów. Wystarczy przestawić pozycję przełącznika znajdującego się na górze główki narzędzia. Możemy też regulować obroty w zakresie 0–250/min. Zrobimy to przez głębsze lub płytsze naciskanie włącznika czuwakowego, który można łatwo obsługiwać w rękawicach roboczych. Mocną stroną prezentowanego narzędzia jest znakomicie wyprofilowana rękojeść. Została tak skonstruowana, że grzechotkę można wygodnie trzymać jedną bądź dwiema dłońmi. Jest to o tyle istotne, że czasami należy użyć większej siły, aby równoważyć moment generowany przez silnik elektronarzędzia.

Testowaną akumulatorową grzechotkę wyposażono w sprzęgło przeciążeniowe. Chroni ono elektronarzędzie przed przeciążeniem i rozłącza napęd podczas wkręcania w momencie osiągnięcia maksymalnego momentu obrotowego. Dla zwiększenia komfortu pracy YATO YT-82902 zostało wyposażone w lampę ledową doświetlającą miejsce pracy. Uruchamia się ona samoczynnie po naciśnięciu włącznika, zaś gaśnie kilka sekund po jego zwolnieniu. Takie rozwiązanie pozwala np. bezpiecznie wycofać narzędzie z miejsca pracy, gdyż jest ono jeszcze oświetlone.

 

W komplecie z akumulatorową grzechotką YATO YT-82902 otrzymujemy wspomniany już akumulator litowo-jonowy 12 V/2,0 Ah, szybką jednogodzinną ładowarkę, cztery nasadki o średnicach 12, 13, 14 i 17 mm z kwadratem 3/8″ oraz adapter do najpopularniejszych końcówek 1/2″.

 

Redakcyjne testy grzechotki YATO YT-82902 polegały na sprawdzeniu efektywności jej pracy. Najpierw mocowaliśmy śrubę M10 o długości 90 mm. Operacja trwała 12,12 s. Następnie zamontowaliśmy śrubę M12 o długości 100 mm. Zadanie to wykonaliśmy w 22,01 s.

Przeprowadzone próby montażowe pokazały, że grzechotka YATO YT-82902 nie tylko umożliwia montaż/demontaż śrub w miejscach trudno dostępnych, ale także 3-krotnie przyspiesza tego typu prace. Pozwala więc sprawnie wykonywać wiele mechanicznych prac serwisowych i do tego redukuje zmęczenie pracowników warsztatów. Jej stosowanie oznacza więc sporą oszczędność czasu i pieniędzy. Grzechotka akumulatorowa YT-82902 działa na wspólnej baterii z kilkoma innymi narzędziami YATO: wiertarko-wkrętarką (YT-82901), polerką (YT-82903) i piłą szablastą (YT-82904).

GEB, pins

Dane techniczne akumulatorowej grzechotki YATO YT-82902

Napięcie znamionowe zasilania 12 V
Obroty 0-250/min
Maks. moment obrotowy 45 Nm
Uchwyt narzędziowy zabierak kwadratowy 3/8”
Typ akumulatora/pojemność Li-Ion/1.5 Ah
Waga 0,75kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar