POZIOMNICE YATO

Praktycznie w każdej profesji okołobudowlanej znajdzie się zastosowanie dla najbardziej klasycznego narzędzia pomiarowego, jakim jest poziomnica libellowa. Jakość wykonania i gwarantowana powtarzalność wyników decydują o finalnym efekcie realizowanych prac.

 

Poziomnice libellowe to jedno z wielu narzędzi pomiarowych – obok drewnianej miarki składanej i zwijanej „metrówki” – które jest podstawowym wyposażeniem każdego fachowca. I praktycznie w stosowaniu poziomnic nie ma ograniczeń branżowych – można zaryzykować, że każdy kiedyś potrzebował wyznaczyć pion lub poziom podczas wykonywania swoich prac.
W konstrukcji każdej poziomnicy libellowej najważniejsza jest oczywiście… libella. To ampułka wykonana ze szkła lub tworzywa sztucznego, w której znajduje się ciecz (zwykle alkohol) i

pęcherzyk gazu pełniący rolę wskazówki. Na powierzchni ampułki libelli naniesiony jest podział kreskowy, którego środek wyznacza punkt główny libelli rurkowej. Jest to punkt, w którym znajduje się pęcherzyk, kiedy libella jest ułożona poziomo.

YT-3005-ok

W zależności od przeznaczenia poziomnicy w jej profilu mocuje 2–3 libelle ustawione do siebie pod kątem 90°, które pozwalają wyznaczyć pion i poziom płaszczyzn i prostych. Bardziej zaawansowane modele mają dodatkowe libelle ustawione np. pod kątem 45° lub libelle obrotowe do wyznaczania pochyleń o zadanym kącie. Profile poziomnic mają różne długości i kształty (np. posiadają otwory chwytne). O dokładności i powtarzalności danego instrumentu decydują dwa elementy: jakość wykonania samej libelli (np. wypolerowania krzywizny ampułki) i jej osadzenie w profilu instrumentu.
W ofercie marki YATO znajdziemy bardzo duży wybór wysokiej jakości poziomnic libellowych, które przeznaczone są zarówno dla zawodowców, jak i domowych majsterkowiczów. Znajdziemy tutaj chociażby najprostszą, ale zarazem najbardziej uniwersalną i najatrakcyjniejszą cenowo linię YT-300X o długościach od 400 do 1200 mm (YT-3001, YT-3002, YT-3003, YT-3004, YT-3005). Poziomnice te wyposażono w trzy libelle (poziomą i dwie pionowe). Cechą charakterystyczną tej konstrukcji jest aluminiowy profil o grubości 1,5 mm, który jest odporny na ścieranie (modele te świetnie sprawdzą się więc w pracach budowlanych – murowaniu, betonowaniu) i zapewnia wysoką stabilność oraz sztywność, a przez to dużą dokładność i powtarzalność wskazań. Końcówki profilu zamknięte są wkładkami z wysoko udarowego tworzywa sztucznego, których zadaniem jest absorbowanie energii podczas ewentualnego upadku instrumentu na twardą powierzchnię.

yt-30071_a

Z kolei w poziomnicach linii YT-3006X (YT30061 – 600 mm, YT-30062 – 800 mm, YT-30063 – 1000 mm, YT-30064 – 1200 mm) zastosowano tylko dwie libelle (poziomą i pionową). Wykonano je ze szkła akrylowego i wypełniono zwiększającym widoczność żółtym płynem. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technologicznych w libelli uzyskano wyraźny efekt szkła powiększającego. Lustrzana, polerowana powierzchnia pod libellą stwarza wrażenie oświetlenia znakomicie ułatwiającego obserwację i precyzyjny pomiar. Libelle oprawiono w tworzywo absorbujące uderzenia.
W dolnej powierzchni pomiarowej tych profili umieszczono na całej długości silny magnes zapewniający mocne przyleganie do powierzchni stalowych. Usprawnia to pracę przy montażu konstrukcji, osadzaniu stalowych framug drzwiowych czy stawianiu profili do suchej zabudowy. W korpusie zaprojektowano wykończony tworzywem uchwyt. Jest on niezwykle pomocny podczas pomiarów nad głową. Jego zadaniem jest zagwarantowanie pewnego trzymania instrumentu. Z tego tworzywa wykonano również krańcowe odbojniki skutecznie chroniące poziomnicę przed skutkami przypadkowego uderzenia. Warto wspomnieć o specjalnym otworze do zawieszania poziomnicy, np. na ściance narzędziowej lub regale sklepowym. Aluminiowy profil zabezpieczono trwale warstwą naniesionego proszkowo lakieru.

yt-30370_a

Interesujące są też linie o bardzo podobnej konstrukcji oznaczone symbolami YT-3007X (cztery długości od 600 do 1200 mm) i YT-302X (pięć długości od 600 do 1500 mm). Te modele poziomnic mają z kolei trzy libelle – poziomą, pionową i wskazującą kąt nachylenia 45°.

Wykonane są ze szkła akrylowego i wypełnione poprawiającym widoczność żółtym płynem. Libelle oprawione w tworzywo absorbujące uderzenia.
Korpusy poziomnic wykonano ze stabilnego aluminium z dwiema precyzyjnie frezowanymi płaszczyznami pomiarowymi. W profilach obu linii poziomnic znajdziemy po dwa duże uchwyty, które są bardzo pomocne podczas pomiarów np. w trudno dostępnych miejscach albo w sytuacjach, gdy instrument bez uchwytów mógłby wyśliznąć się z dłoni. Powierzchnie korpusów zabezpieczone są malowaną proszkowo farbą, a w końcówkach umieszczono odbojniki z elastycznego tworzywa sztucznego.

yt-30375_a-1

W katalogu poziomnic libellowych YATO znajdziemy również dwa modele specjalne. Są to konstrukcje trapezowe o długościach 250 mm (YT-30370) i 600 mm (YT-30375). Trapezowy kształt charakteryzuje się bardzo wąskimi końcówkami korpusów, które można wsunąć w miejsca niedostępne dla poziomnic z profilami o przekroju prostokątnym. Trapezowe poziomnice YATO wykonano z ciśnieniowo odlewanego aluminium. Krótszy model ma dwie libelle (poziomą i pionową), a dłuższy trzy (dodatkowa 45°). Ponadto w dolnej powierzchni modelu 25-centymetrowego znajdziemy dwa silne magnesy ułatwiające pomiary na elementach stalowych. Korpusy poziomnic zabezpieczono warstwą naniesionego proszkowo lakieru.

YT-30400_a-1

Wisienką na „poziomnicowym” torcie YATO jest instrument elektroniczny YT-30400. Tutaj w aluminiowym korpusie o długości 600 mm zamontowano nie tylko dwie klasyczne libelle rurkowe (poziomą i pionową), ale także moduł cyfrowy dodatkowo uzupełniony modułami laserowymi. Część elektroniczna odpowiada za pomiar kątów pochyleń i wyświetlania ich wartości w formie cyfrowej. Wyniki pomiarów odczytywane są na dużym, podświetlanym ekranie LCD. Można je rejestrować i zachowywać w pamięci urządzenia, by potem przenieść je na kolejne poziomowane elementy. Prace ułatwia także dźwiękowa sygnalizacja ustawień kątów 0° i 90°.
Funkcjonalność poziomnicy elektronicznej YATO uzupełnia moduł laserowy. Działa on w trybie punktowym i liniowym (linia pozioma i pionowa). Światło lasera pozwala przenosić zbadany lub ustawiony poziom na dalsze odległości. Jest to przydatne np. podczas poziomowania wielkogabarytowych konstrukcji stalowych lub drewnianych.
Jak widać, marka YATO dysponuje bardzo bogatą ofertą poziomnic: od prostych modeli libellowych po zaawansowane technicznie instrumenty elektroniczne. Każdy profesjonalny wykonawca oraz majsterkowicz znajdzie w niej instrument najbardziej odpowiedni dla siebie.

Marek Pudło, pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments