Poziomnice libellowe Sola HPL

Poziomnica to jedno z najstarszych na świecie narzędzi pomiarowych, które wykorzystuje w działaniu klasyczne prawa fizyki. Chyba nie ma takiego zawodu z szeroko pojętej branży budowlanej czy konstrukcyjnej, w którym nie korzystałoby się na co dzień właśnie ze zwykłych poziomnic libellowych.
Austriacki producent narzędzi pomiarowych Sola rozszerzył właśnie swoją ofertę o dwie bardzo ciekawe poziomnice oznaczone jako HPL 75 i HPL 3 180. Jak można się domyślić, liczby w nazwach tych instrumentów informują o ich długościach (odpowiednio 75 i 180 cm), a w przypadku modelu dłuższego cyfra „trzy” mówi, że w profilu znajdziemy trzy libelle pudełkowe

(w poziomnicy dłuższej są dwie – do pomiaru w poziomie i pionie).

To właśnie libelle – ich konstrukcja, jakość, sposób montażu, barwa – w największej mierze decydują o dokładności klasycznych poziomnic. Austriacy w swoich dwóch modelach zastosowali opatentowane libelle Sola Focus – wyposażono je w soczewki powiększające, które zwiększają optycznie o 60% wielkość bąbelka powietrza i tym samym ułatwiają odczyt oraz finalnie podnoszą precyzję (powtarzalność) pomiarów. Ważna jest też barwa szkła, która decyduje o widoczności libelli i możliwości pracy w trudnych warunkach skąpego oświetlenia (np. po zmroku lub w ciemnych pomieszczeniach). Finał tych wszystkich „zabiegów libellowych” jest taki, że poziomnice Sola HPL 75 i HPL 3 180 pracują z dokładnościami 0,3 mm/1 m w pozycji standardowej i 0,5 mm/1 mm w odwróconej. Inżynierowie zadbali także o trwałość tego elementu pomiarowego poziomnicy. Libelle wykonane są z twardego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne szkła akrylowego, a producent jest tak pewny jakości ich wykonania, że daje aż 30-letnią gwarancję szczelności.

Nowe poziomnice Sola HPL skonstruowano trochę wbrew rynkowym trendom, które skłaniają się ku jak najszerszym profilom zapewniającym stabilność instrumentu położonego poziomo na płaskiej powierzchni. Profil w instrumentach austriackich jest bardzo wąski, bo ma zaledwie 25 mm (wysokość 100 mm). Te rozmiary decydują o zastosowaniach poziomnic Sola – będą się świetnie sprawdzać podczas poziomowania i pionowania elementów o małej powierzchni styku, w miejscach, gdzie instrument trzeba ustawić na niewielkim fragmencie montowanego elementu. Sprzęt świetnie sprawdzi się np. podczas osadzania okien. W profilu konstruktorzy umieścili otwory chwytne – dwa w modelu krótszym i aż sześć w dłuższym. Szczególnie ta druga konfiguracja może budzić zdziwienie, bo po co komu tak dużo miejsc do trzymania instrumentu? Okazuje się jednak, że otwory te pełnią nie tylko funkcję czysto praktyczną, ale w modelu 180-centymetrowym obniżają jego masę.

 

 

Dane techniczne poziomnic Sola HPL

ModelHPL 75HPL 3 180
Długość (cm)75180
Dokładność w pozycji standardowej – odwróconej (mm)0,3 mm/1 m – 0,5 mm/1 m
Liczba libelli23
Waga (kg)ok. 0,9ok. 2,1

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments