POZIOMNICA VOREL DO USTAWIANIA SŁUPKÓW

Przy wykonywaniu ogrodzeń lub innych podobnych konstrukcji betonowych bądź metalowych jedną z najważniejszych czynności pomiarowych przy montażu słupków – oprócz ich osiowania i wyznaczania prawidłowej wysokości – jest pionowanie.

 

Żeby poprawnie ustawić słupek za pomocą tradycyjnej poziomnicy, należy sprawdzić pion przynajmniej w dwóch płaszczyznach – najlepiej równoległej i prostopadłej do linii ogrodzenia. Zadanie to jest dość męczące, bo najpierw sprawdzamy i pionujemy jeden kierunek, a później drugi. Są na szczęście na rynku bardzo sprytne rozwiązania, która znacznie ułatwiają i usprawniają ustawianie słupków. Jest to chociażby specjalna poziomnica Vorel 16012, która ma dwa odchylane ramiona w zakresie 15-180°, na których zamocowano trzy

libelle ze szkła akrylowego. W ramionach dodatkowo wbudowane są paski magnetyczne, które pozwalają na stałe przytwierdzić instrument do stalowego elementu. Całość wykonano z odpornego tworzywa sztucznego ABS. Dzięki takiej konstrukcji poziomnica przyłożona np. do słupka ogrodzeniowego wyznacza w jednej chwili piony we wszystkich potrzebnych kierunkach. Ramiona poziomnicy po zakończeniu pionowania można złożyć, instrument schować w kieszeń i przejść do następnego słupka.

Marek Pudło

16012_a

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments