Poziomice Sola

Początki działalności firmy Sola sięgają roku 1949. Wtedy właśnie jej założyciel inż. Guido Scheyer stworzył zakład produkcyjny będący dzisiaj wiodącym wytwórcą urządzeń pomiarowych na świecie. Obecnie zatrudniająca ponad 200 pracowników ma w ofercie bogaty asortyment obejmujący ponad 1500 różnego rodzaju produktów: poziomnic, łat budowlanych, miar składanych, taśm mierniczych oraz najbardziej wyrafinowanych technologii laserowych.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej poziomnicom. Każda poziomica składa się zasadniczo z trzech części: profilu, libelki oraz zaślepek.

Profile firmy Sola są zbudowane z wysokogatunkowego aluminium. Konstrukcja profili jest pomyślana tak, aby uzyskać jak największą sztywność i odporność przede

wszystkim na upadki z wysokości, ale także nadepnięcia, najechania itp. Aby podołać tym wymaganiom, stosuje się specjalną konstrukcję – ścianki górna i dolna są grubsze od pozostałych, a wycięcie pod libelkę jest możliwie jak najmniejsze.

Nie mniej istotna w utrzymaniu odpowiednich parametrów wytrzymałościowych jest ich waga profilu. Odzwierciedla ona jego „masywność”, tj. grubość ścianek. Oczywiście, im większa jest wspomniana grubość, tym poziomnica jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. A przecież narzędzia tego rodzaju masowo są używane w budownictwie, gdzie narażenie na upuszczenie, obicie czy oddziaływanie innych niekorzystnych czynników jest normą. Ciężar poziomnic Sola wyrażony w gramach na metr jest nie mniejszy niż 520 g/m i dochodzi do 890 g/m w najlepszych modelach. Libelki zastosowane w poziomnicach/ łatach marki Sola czynią je bezkonkurencyjnymi na rynku. Każda z nich jest zbudowana z niezwykle odpornego na pęknięcia i deformacje akrylu. Ciecz wypełniająca libelkę jest antystatyczna oraz odporna na oddziaływa- nie promieni UV i zmienność temperatur. Większość libelek Soli jest wyposażona w soczewkę oraz płytkę odblaskową, dzięki czemu ułatwiony jest odczyt nawet przy niewielkim natężeniu światła. Dzięki opa- tentowanej, najbardziej zaawansowanej technologii spawania ultradźwiękowego praktycznie wyeliminowano możliwość jakichkolwiek wycieków, dlatego firma Sola nie waha się udzielać na swoje libelki 30-letniej gwarancji na ich szczelność.

W drugiej połowie 2011 r. Sola wprowadziła do swojej oferty jedyne w swoim rodzaju, rewolucyjne libelki o nazwie handlowej FOCUS. Nowe libelki charakteryzują się wieloma korzystnymi cechami, które czynią je bezkonkurencyjnymi. Przede wszystkim daje się zauważyć czterokrotnie większy kontrast w porównaniu z konkurencją, co skutkuje lepszą czytelnością zarówno warunkach silnego naświetlenia, jak i małego dopływu światła. Widzialne pole, w którym porusza się pęcherzyk, jest mniejsze, dzięki czemu odczyt jest szybszy. Marginesy po obu stronach libelki dodatkowo wzmacniają zieloną barwę płynu, w którym porusza się pęcherzyk – daje to jeszcze lepszy kontrast pomiędzy krawędziami pęcherzyka a płynem. Nawet w wypadku całkowitej utraty barwy przez płyn zielone marginesy będą rzucały poświatę, dzięki czemu płyn zawsze będzie miał zielony odcień (marginesy nie są wrażliwe na UV i nie tracą z czasem barwy). Skrajne krawędzie pęcherzyka (prawy i lewy, sąsiadujące z krawędziami zielonych marginesów) są zabarwione na zielono, przez co dobrze kontrastują – to również rzutuje na łatwiejszy odczyt. Libelki Focus sprawiają, że pęcherzyk optycznie wydaje się większy.

Badania przeprowadzone wśród fachowców w siedmiu krajach europejskich wykazały, że 86% spośród nich opowiedziało się zdecydowanie za nowymi libelkami. Tym produktem austriacka firma Sola po raz kolejny potwierdziła swoją pozycję po- śród najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw produkujących sprzęt pomiarowy. Na końcach profili znajdują się zaślepki z tworzywa sztucznego. Spełniają one funkcje estetyczne, chronią profil przed dostaniem się zanieczyszczeń, mają też właściwości tłumienia wstrząsów.
Jednak najistotniejszym parametrem sprzętu pomiarowego jest jego precyzja. Sola od roku 1994 ma certyfikat ISO 9001. Oznacza to m.in., że każda z osobna poziomnica jest testowana pod względem jakości. Daje to gwarancję, iż wszystkie informacje dotyczące parametrów uwidocznione na powierzchni poziomnicy nie mijają się z prawdą. W pozycji standardowej tolerancja pomiaru wynosi 0,5 mm/m. Tylko bardzo precyzyjnie wykonane

libelki po- zwalają na pomiary poziomnicą w pozycji odwróconej. Oczywiście, taka możliwość istnieje dla poziomnic firmy Sola. W takim przypadku tolerancja pomiaru wynosi w zależności od modelu od 0,5 do 1 mm/m.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments