Poziomica elektroniczna Bosch GIM 60L Professional z modułem laserowym

Dzięki zastosowaniu laserowego modułu punktowego w poziomnicy elektronicznej można nią przenosić precyzyjnie nachylenia nawet na odległość 30 m.

 

Niemieccy inżynierowie zastosowali jakże banalny, ale wyjątkowo skuteczny zabieg techniczny w nowym instrumencie GIM 60L Professional. Dodali bowiem do tradycyjnej wersji poziomicy cyfrowej moduł laserowy, który generuje czerwoną plamkę. Ten szczegół sprawił, że oprócz tradycyjnego pomiaru i wyznaczania poziomów i pionów najnowszą poziomicą Bosch będzie można je przenosić na inne elementy oraz wyznaczać nachylenia na odległości nawet do 30 m. Laser punktowy jest jakby wirtualnym przedłużeniem 60-centymetrowej poziomicy. Widoczny punkt pozwala szybko i bezproblemowo

spoziomować meble w dużym biurze, np. by ich blaty znajdowały się na jednakowej wysokości, czy wypoziomować wylewkę, jeśli nie mamy pod ręką profesjonalnego niwelatora.

Najbardziej przydatną funkcją poziomicy jest jednak przenoszenie nachyleń. Elektroniczny moduł pomiaru kąta nachylenia, który wyświetla wartości na ekranie, pozwala łatwo zmierzyć ułożenie elementu pierwotnego (np. jednej poręczy schodów) i przenieść tę wartość na element, który podlega montażowi (np. druga poręcz schodów). W tych zadaniach świetnie sprawdzi się funkcja lustrzanego odbicia kąta.

 

Wyjściowymi danymi dla laserowego przenoszenia pionów, poziomów czy pochyleń są kąty zmierzone za pomocą elektronicznego modułu poziomicy. Jak już wspomnieliśmy, Bosch GIM 60L
Professional ma wyświetlacz, na którym pokazywane są wartości odchyleń w stopniach (°), procentach (%) lub w mm/m. Użytkownik może po wykonaniu pomiaru zablokować odczyt (Hold), ale także go skopiować i przenieść na inny poziomowany element. Wartości kątów wyświetlane są z rozdzielczością 0,1°, a dokładność instrumentu to ±0,05° (przy 0 i 90°) bądź 0,2° (w pozostałym zakresie). Z kolei dokładność lasera to ok. 0,5 mm/m.

Jedną z funkcji poziomicy elektronicznej jest sygnalizacja dźwiękowa poziomu i pionu. Użytkownik może więc ustawiać elementy bez potrzeby patrzenia na ekran – sygnał będzie go informował o poprawnym spoziomowaniu lub spionowaniu obiektu. W porównaniu z klasyczną poziomicą elektroniczną DNM 60L, która jest pierwowzorem dla GIM 60L, nowy model ma funkcję zera referencyjnego. Pozwala to operatorowi „wyzerować” odczyt kąta, nawet jeśli poziomica jest przechylona. Opcja ta pozwala mierzyć bezwzględne wartości pochyleń bez potrzeby odejmowania od siebie wartości względnych (mierzonych od rzeczywistego 0°).

Wyglądem zewnętrznym poziomica elektroniczna Bosch GIM 60L Professional przypomina bardzo swojego protoplastę – model DNM 60L. Są chociażby dwie ustawione prostopadle do siebie libelle rurkowe do pomiarów optycznych. Wprowadzenie modułu laserowego zmusiło konstruktorów do zastosowania kilku ciekawych „patentów”, które wycisnęłyby z GIM-a maksimum możliwości. I tak w aluminiowym profilu umieszczono trzy magnesy, które pozwalają zamocować instrument na metalowych elementach i pracować bez konieczności ciągłego trzymania narzędzia. Wprowadzono także mechanizm poziomujący do szybkiego ustawiania poziomicy (wiązki laserowej) we właściwym położeniu na nierównej nawierzchni. Otwory w profilu służą z kolei do zamocowania poziomicy za pomocą specjalnych pasków do elementów niemetalowych lub obłych (np. pod spodem rury kanalizacyjnej). I w końcu, na spodzie znajdziemy otwór z gwintem 1/4” do montowania poziomicy na statywie fotograficznym do wykonywania np. podstawowych pomiarów niwelacyjnych.

 

 

Poziomica elektroniczna Bosch GIM 60L Professional z modułem laserowym jest bardzo poręcznym i trwałym narzędziem pomiarowym. Aluminiowy profil z technologicznymi przetłoczeniami zapewnia dużą stabilność pracy, a przez to jest gwarancją dokładności pomiarów. Sprzęt czerpie energię ze zwykłych baterii. Co ciekawe, moduły elektroniczny i laserowy mają oddzielne źródła prądu (2 x 1,5 V AAA i 1 x 9 V). Jeśli więc baterie w poziomicy wyczerpią się, to cały czas będzie można pracować laserem, posiłkując się np. odczytami z libelli rurkowych. „Paluszki” wystarczają nawet na 100 godz. ciągłych pomiarów, podczas gdy 9-woltowa bateria zapewnia do 6 godz. ciągłego świecenia laserem. Poziomica, według zapewnień producenta, ma wytrzymać skutki upadku z wysokości 1 m. Jest też przystosowana do pracy w ciężkich warunkach placu budowy

(IPXX).

 

Dane techniczne poziomicy Bosch GIM 60L Professional

Długość

60 cm

Dokładność poziomowania/rozdzielczość

0,05° (przy 0 i 90°), 0,2° (w pozostałym zakresie)/0,1°

Zasięg lasera/dokładność lasera

30 m/0,5 mm/1 m

Jednostki

°, %, mm/m

Waga

0,9kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments