Portalnarzedzi.pl test: chwytak próżniowy GECO 200
Chwytak próżniowy GECO 200 to polski produkt wytwarzany przez kielecką firmę UP GECO. Można nim bezpiecznie podnosić elementy betonowe o masie do 200 kg.
Chwytak próżniowy GECO 200 – podstawowe dane o konstrukcji
Chwytak próżniowy do płyt betonowych GECO 200 to specjalistyczny sprzęt przeznaczony głównie dla brukarzy, a także firm drogowych i budowlanych zajmujących się montażem schodów wejściowych do domów jedno- lub wielorodzinnych, wykonywaniem tarasów itp. Umożliwia bezpieczne przenoszenie przez dwie osoby, a nawet transportowanie przez spychacz lub koparkę, ciężkich elementów kamiennych lub betonowych ważących do 200 kg – większych lub mniejszych płyt, krawężników, opasek, stopni schodów itd. Doskonale
sprawdza się np. przy układaniu chodników, gdyż umożliwia łatwe manewrowanie płytami i krawężnikami oraz dokładne pozycjonowanie ich na gruncie. Co więcej, znacznie ułatwia też ich demontaż w celu np. wykonania niezbędnych napraw czy udostępnienia infrastruktury znajdującej się w gruncie, np. sieci wodociągowej czy ciepłowniczej.Chwytak próżniowy do płyt betonowych GECO 200 podczas swojej pracy wykorzystuje wytwarzane podciśnienie powietrza i dlatego jest znacznie łatwiejszy w obsłudze niż chwytaki mechaniczne. Składa się z generatora podciśnienia mieszczącego się w wytrzymałej obudowie, stałej płyty ssącej, wymiennych płyt ssących, dwóch ramion do podnoszenia wyposażonych w dwie rękojeści i zaworu rozszczelniającego. Urządzenie waży 18 kg.
W generatorze znajduje się asynchroniczny silnik elektryczny (bezszczotkowy) o mocy nominalnej 1540 W zasilany prądem zmiennym z sieci o napięciu 230 V. Napędza on wydajną turbinę, za pośrednictwem której wytwarza podciśnienie powietrza o maksymalnej wielkości 35 kPa. Elementami umożliwiającym jego wykorzystanie do podnoszenia i przenoszenia ciężkich elementów betonowych lub kamiennych są stała płyta ssąca oraz montowane na jej spodzie wymienne płyty ssące o różnym udźwigu i wielkości, wyposażone w uszczelki wykonane z trwałej mieszanki gumowo-piankowej. Firma UP GECO do swojego chwytaka oferuje cztery takie płyty o wymiarach 300 x 300 mm, 400 x 300 mm, 600 x 400 mm i 780 x 270 mm oraz udźwigach odpowiednio 75, 100, 200 i 200 kg. Dzięki różnym rozmiarom i nośnościom, płyty można optymalnie dobrać do wielkości i ciężaru przenoszonych elementów.
Podczas pracy chwytak podciśnieniowy płytą ssącą ustawia się na elemencie betonowym lub kamiennym. Następie włącza się generator, co powoduje wytworzenie podciśnienia, które z kolei przysysa płytę do elementu. W momencie, kiedy osiągnie ono wartość 25 kPA, na co potrzeba 0,5 s, można chwytakiem podnieść i przenieść element w wyznaczone miejsce. Służą do tego ramiona z dwoma rękojeściami, podobnie jak rowery, wyposażonymi w gumowe nakładki. Każde z ramion można w łatwy sposób ustawić w 7 pozycjach kątowych, co umożliwia optymalne dostosowanie ich do wzrostu dwóch osób wykorzystujących chwytak do przenoszenia ciężkich elementów betonowych czy kamiennych.
Do obsługi chwytaka podciśnieniowego GECO 200 służy panel sterowania znajdujący się na jednym z boków obudowy generatora. Znajdziemy na nim przyciski włącznika i wyłącznika zabezpieczone przed pyłem, manometr informujący o wielkości wytwarzanego podciśnienia i trzy lampki kontrolne: zasilania, ciśnienia oraz temperatury. Jeśli wskazówka manometru znajdzie się na zielonym polu, oznacza to, że generator wytworzył podciśnienie wystarczające do uniesienia przenoszonego elementu. Jego minimalna wartość użytkowa to 25 kPa (0,25 bar). Lampka zasilania wskazuje, że chwytak podłączony jest do sieci elektrycznej, zaś temperatury sygnalizuje, iż doszło do przeciążenia silnika. W takim wypadku należy zrobić przerwę w pracy, aby schłodzić jednostkę napędową. Maksymalny czas podnoszenia chwytakiem GECO 200 wynosi 2 min. Co ważne, wymaga on pracy bez obciążenia (tzw. swobodnego ssania) pomiędzy każdą z faz podnoszenia. Stosunek czasowy swobodnego ssania do fazy podnoszenia wynosi 1/3 do 2/3. Oznacza to, że dla 2-minutowego podnoszenia czas pracy bez obciążenia wynosi
1 min. Zachowanie tej proporcji jest podstawowym wymogiem bezpieczeństwa pracy.Chwytak próżniowy GECO 200 wyposażony jest także w zawór rozszczelniający z linkowym mechanizmem służącym do otwierania go. Linkę pociąga się, podobnie jak w ręcznych hamulcach rowerowych, klamką umieszczoną w jednej z 4 rękojeści. Zawór ten umożliwia w 0,3 s odblokowanie chwyconego elementu bez konieczności wyłączania sprzętu.
Wyniki testów chwytaka próżniowego GECO 200
Chwytak próżniowy do płyt betonowych GECO 200 sprawdziliśmy w konfiguracji ze wszystkimi 4 płytami. Pierwszą z płyt chwytaliśmy i demontowaliśmy, przenosiliśmy oraz układaliśmy niewielkie płyty chodnikowe. Następną z płyt o wymiarach 400 x 300 mm i udźwigu 100 kg użyliśmy do demontażu, jak też do układania większych gabarytowo płyt betonowych. Z kolei chwytakiem wyposażonym w płyty dużą 600 x 400 mm i podłużną 780 x 270 mm, których udźwig to 200 kg, przenosiliśmy bardzo ciężkie elementy (ok. 150-180 kg), zarówno demontując je, jak i układając obok siebie.
W naszej ocenie praca chwytakiem znacznie ułatwia prace brukarskie oraz wydatnie zwiększa ich wydajność i dokładność. Podczas wszystkich wykonanych prób sprzęt pracował niezawodnie, nie zanotowaliśmy żadnego przypadku oderwania przenoszonych elementów betonowych od płyt ssących, nawet jeśli ich powierzchnia miała sporą chropowatość. Testy pokazały, że oferuje on wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, jak też, iż jego obsługa jest intuicyjna. Urządzenie, będąc ergonomiczne, ogranicza też wydatnie ryzyko powstawania urazów na skutek dźwigania ciężkich materiałów budowlanych. Naszym zdaniem, powinno być obowiązkowym wyposażeniem firm brukarskich i drogowych, gdyż praca nim daje wielorakie korzyści praktyczne i ekonomiczne.
Dane techniczne chwytaka próżniowego GECO 200
Zasilanie | 230 V |
Moc nominalna | 1540 W |
Maks. podciśnienie | 35 kPA |
Maks. udźwig | 200 kg |
Czas gotowości do prac | 0,5 s |
Czas odblokowania elementu | 0,3 s |
Masa własna | 18 kg |
pins
Kupiłem ten chwytak jestem bardzo zadowolony