PORĘCZNY I EFEKTYWNY: AKUMULATOROWY ODKURZACZ KOLUMNOWY MAKITA DVC560

Makita dynamicznie rozszerza swoją ofertę odkurzaczy do zastosowań w biurach, hotelach, restauracjach i obiektach użyteczności publicznej w zakładach przemysłowych, warsztatach oraz na budowach. W końcu ub.r. w ofercie japońskiego producenta pojawił się akumulatorowy odkurzacz kolumnowy DVC560, kryjący w sobie wiele innowacyjnych oraz praktycznych rozwiązań zwiększających wygodę i efektywność pracy.

Odkurzacze kolumnowe to urządzenia, które łączą funkcjonalności tradycyjnego odkurzacza ssącego i obrotowej szczotki. Dlatego mają odmienną konstrukcję, a mianowicie składają się z podstawy roboczej poruszającej się na kółkach i odchylanej kolumny

z rękojeściami do prowadzenia. W podstawie znajduje się szczotka z napędem elektrycznym, obracająca się w podłużnej dyszy ssącej. Natomiast w ruchomej kolumnie mieści się drugi silnik elektryczny z turbiną, filtr oraz pojemnik na nieczystości połączony za pośrednictwem rury z wspomnianą dyszą ssącą. Tak właśnie skonstruowany jest odkurzacz kolumnowy Makita DVC560. Wyposażono go w dwa silniki bezszczotkowe typu BLDC – jeden realizuje napęd szczotki, a drugi turbiny odkurzacza. Urządzenie zasilane jest 2 systemowymi litowo-jonowymi, 18-woltowymi akumulatorami Makita połączonymi szeregowo, czyli jego napięcie zasilania wynosi 2 x 18 V (36 V). Jak już nieraz informowaliśmy, z baterii tych korzystają wszystkie elektronarzędzia i urządzenia ogrodowe japońskiego producenta należące do linii 18 V i 2 x 18 V. Mocowania akumulatorów znajdują się w podstawie roboczej, aby je zamontować lub wymienić należy otworzyć osłonę chroniącą je przed zanieczyszczeniami.

Omawiany odkurzacz kolumnowy Makita DVC560 wyposażony jest w rozbudowane sterowanie elektroniczne, oddzielne regulujące pracę obu silników. Oprócz takich jego funkcji, jak ochrona antyprzeciążeniowa jednostek napędowych i akumulatorów (w tym zabezpieczenie przed przegrzaniem i nadmiernym rozładowaniem ogniw), są trzy elektroniczne tryby pracy. I tak na pierwszym z nich mamy do dyspozycji 1000 obr. szczotki/min i siłę ssania wynoszącą 25 W, na drugim – 2500 obr./min i 50 W, a na trzecim 3500 obr./min i 85 W (maks. podciśnienie – 12 kPa, maks. przepływ powietrza – 1,9 m³/min). Odkurzacz kolumnowy Makita DVC560 oferuje więc wysoką efektywność usuwania nieczystości zbliżoną do jego sieciowych odpowiedników dostępnych obecnie na rynku, przy tym w jego wypadku siła zasysania jest równomiernie rozłożona na całej szerokości dyszy (318 mm), w której obraca się szczotka.

Na pierwszym biegu, co ważne, odkurzacz Makita DVC560 pracuje bardzo cicho – jego głośność to zaledwie 57 dB. Dlatego bieg pierwszy nazwany jest trybem cichym i doskonale sprawdza się podczas sprzątania biur w godzinach ich pracy, sal szpitalnych itp. Odkurzacz Makita DVC560 jest też wysoce energooszczędny – i tak na pierwszym biegu możemy nim pracować, korzystając z 2 akumulatorów Li-Ion 18 V/6.0 Ah (model BL1860B), przez 120 min, na drugim – przez 60 min, a na trzecim – przez 30 min. Łatwo zauważyć, że dysponując dwoma parami akumulatorów, na II biegu możemy sprzątać nim w sposób ciągły. Taki sposób pracy zalecany jest szczególnie w hotelach czy miejscach, w których urządzenie wykorzystywane jest bardzo intensywnie przez dłuższy czas.

Do sterowania odkurzaczem służą dwa przyciski znajdujące się w jego rękojeści: (2) przełącznik trybów pracy, który jest jednocześnie włącznikiem głównym, i (3) wyłącznik. Prezentowany sprzęt wyposażono w elektroniczną pamięć ostatniego ustawienia, bowiem uruchamia się w takim samym trybie pracy, w jakim został wyłączony. O stanie odkurzacza informują diody LED umieszczone w górnej części obudowy jego kolumny. Sygnalizują one potrzebę opróżnienia worka (funkcja niedostępna w trybie I z powodu wykorzystywania niewielkiej siły ssania), a także powiadamiają o charakterze pracy szczotki głównej. W przypadku jej prawidłowego działania (jednostajne

obroty) dioda emituje światło ciągłe, zaś mruga w wypadku zablokowania lub zaplątania się w nią ciała obcego. Z kolei o poziomie naładowania akumulatorów informują 2 osobne 3-stopniowe wskaźniki. Aby wywołać ich wskazanie, należy nacisnąć przycisk znajdujący się pod nimi. Gdy przyciśniemy go przez ok. 3 s, wyłączymy lub uruchomimy nim diody LED służące do oświetlania miejsca sprzątania. Znajdują się one w na przodzie podstawy roboczej.

Prezentowany odkurzacz wyposażony jest w filtr HEPA i włókninowy worek na pył o pojemności 5 l. Oba elementy znajdują się w kolumnie i są wymienne, przy tym filtr HEPA można oczyszczać przez otrzepywanie lub mycie wodą. W ostatnim wypadku przed założeniem należy go bardzo dobrze wysuszyć. Na wyposażeniu funkcjonalnym odkurzacza znajdują się też mieszczące się w kolumnie wąż elastyczny i aluminiowa rura prosta ze zintegrowanym uchwytem ułatwiającym czyszczenie rogów i ciasnych przestrzeni, jak też współpracujące z nią ssawki szczelinowa i okrągła szczotkowa. W przypadku ich wykorzystania, kolumnę odkurzacza ustawia się pozycji pionowej (90°), w której wyłączona jest szczotka. Dzięki temu podczas usuwania zanieczyszczeń aluminiową rurą z zamocowaną którąś ze ssawek urządzenie pobiera wyłącznie energię potrzebną do wykonywanej nimi operacji.

Pracę prezentowanym odkurzaczem ułatwiają wygodny ergonomiczny uchwyt, odchylana w zakresie 0-90° kolumna umożliwiająca sprzątanie w ciasnych przestrzeniach, np. pod meblami, oraz 4-stopniowa regulacja wysokości szczotki pozwalająca ją dostosować do odkurzanej powierzchni. Urządzenie wyposażone jest też w przedni zderzak chroniący powierzchnię ścian i mebli przed zadrapaniami i uszkodzeniami. Są też uchwyty ułatwiające jego transport. Obsługa sprzętu jest łatwa i prosta: szczotkę wymienia się beznarzędziowo, filtr i worek na nieczystości wyjmuje się, zwalniając jedynie zatrzaski blokujące.
Odkurzacz kolumnowy Makita DVC560 przeznaczony jest głównie do sprzątania na sucho wykładzin materiałowych i dywanów, można go też wykorzystać do sprzątania podłóg twardych: drewnianych czy wykonanych z gresu, ceramiki itd. Dzięki zastosowanej nowoczesnej technologii zasilania akumulatorowego, co funkcjonalnie oznacza też brak przeszkadzającego w sprzątaniu kabla zasilającego, i efektywności pracy zbliżonej do tego typu sprzętu sieciowego odkurzacz Makita DVC560 jest nie tylko wygodny w pracy, ale także bardzo skuteczny i wydajny. Jest więc doskonałą propozycją zarówno dla firm zajmujących się profesjonalnie sprzątaniem, jak też dla użytkowników prywatnych – szczególnie dla tych, którzy w swojej pracy wykorzystują bezprzewodowe elektronarzędzia Makita i posiadają akumulatory, którymi mogą zasilać prezentowane urządzenie.

Dane techniczne akumulatorowego odkurzacza kolumnowego Makita DVC560

Napięcie zasilania2 x 18 V
Typ/napięcie/pojemność akumulatorówLi-ion/18 V/1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 i 6.0 Ah
Prędkość obrotowa szczotki (I/II/III bieg)1000/2500/3500 min-1
Moc zasysania (I/II/III bieg)25/50/85 W
Maks. przepływ powietrza1,9 m³/min
Maks. podciśnienie:12 kPa
Czas pracy na jednym naładowaniu 2 akumulatorów 6.0 Ah BL1860B (I/II/III bieg)120/60/30 min
Pojemność worka na nieczystości/rodzaj filtra5 l/HEPA
Poziom ciśnienia akustycznego (I/II/III bieg)57/ 64/67 dB(A)
Wymiary (d x s x w)326 x 318 x 1146 mm
Waga (wg EPTA)8,3-9,0 kg
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments