POMPY OGRODOWE – OPTYMALNE SYSTEMY ZASILANIA W WODĘ

Nowoczesne systemy pomp stanowią podstawę systemu nawadniającego w ogrodzie. W zależności od zastosowania oraz wielkości terenu, który chcemy nawodnić należy wybrać pompę o odpowiedniej mocy ssania i optymalnej wydajności ciśnieniowej.

Charakterystyka pracy pompy

Aby właściwie dobrać wielkość pompy do naszych potrzeb najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Podstawowym kryterium doboru pompy jest uwzględnienie poszczególnych parametrów urządzenia i dostosowanie ich do istniejącej instalacji. Charakterystyka pracy pompy wykazuje powiązanie między wydajnością a różnicą ciśnienia lub wysokością podnoszenia generowaną przez pompę. Dla pompy z regulowaną prędkością obrotową

określa się minimalną i maksymalną prędkość obrotową jako parametr charakterystyki pracy pompy.

Rodzaje pomp ogrodowych

Do ogrodu można wybrać jeden z kilkunastu modeli dostępnych na stronie dostawcy pomp oraz armatury przemysłowej http://www.saga.info.pl/pompy-ogrodowe/ . Wśród różnych rodzajów warto zwrócić uwagę na kompaktowe pompy zatapialne, zwane zanurzeniowymi, używane do wypompowywania zanieczyszczonej wody i ścieków z akwenów, m.in. z basenu, oczek wodnych, a także zalanych pomieszczeń. Innym rodzajem pomp są samozasysające pompy skrzydełkowe działające niemalże automatycznie po wypełnieniu wodą.

Zanurzeniowe pompy – skuteczne urządzenie do oczyszczania akwenów

Pompy zanurzeniowe stosowane są przepompowywania nieczystości, choć służą również do odwadniania np. zalanych studzienek czy wykopów. Pompy zatapialne mogą być stacjonarne i przenośne. Pompy mobilne, takie jak Sigma, połączone są z instalacją za pomocą specjalnego węża. Pompy zanurzeniowe wybiera się pod kątem maksymalnej wielkości nieczystości i w zależności od poziomu zanieczyszczenia wody. Jeśli woda nie zawiera wytrąceń stałych – dobiera się lekkie, elastyczne pompy z wyłącznikiem pływakowym, w hermetycznie zamkniętym silniku. Stosuje się je zazwyczaj w domach jednorodzinnych oraz gospodarstwach indywidualnych.


Pompy samozasysające – powszechnie stosowane do wody czystej

Pompa samozasysająca jest niezawodnym i trwałym urządzeniem, której zaprojektowano głównie do dostarczania czystej wody. Charakteryzują ją niewielkie rozmiary i ciężar oraz prosty montaż. Urządzenie to działa w oparciu samoczynne zasysanie cieczy w odróżnieniu od pomp normalnie ssących. Aby rozpocząć pracę pompa samozasysająca skrzydełkowa zostaje wypełniana wodą, a w razie kontaktu z powietrzem urządzenie samoczynnie podejmuje dalszą pracę po ponownym napełnieniu zbiornika. Warto wziąć pod uwagę fakt, że samozasysająca pompa zbudowana z odpowiednich materiałów może być także wykorzystana do pompowania innych cieczy, m.in. paliw, gazów płynnych, olejów oraz innych cieczy chemicznych. Pompy samozasysające wykorzystuje się najczęściej w systemach zaopatrzenia w wodę domów i osiedli mieszkaniowych – do celów socjalno-bytowych, jak również do nawadniania terenów zielonych czy póluprawnych.

EACTIVE

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar