Połączenie dynamizmu z rozbudowanym sterowaniem. Test piły szablastej Metabo SSEP 1400 MVT

Do niedawna żaden profesjonalista w Polsce nie ekscytował się piłami szablastymi. Ot, połączenie silnika i mechanizmu zamieniającego ruch obrotowy na posuwisty i napędzającego brzeszczot. Do tego uchwyt narzędziowy, włącznik główny i antypoślizgowe okładziny na elementach chwytnych. Takiemu prostemu wizerunkowi piły szablastej zaprzeczyło Metabo modelem SSEP 1400 MVT.

Metabo SSEP 1400 MVT to klasycznie skonstruowana przewodowa piła szablasta z mocnym sercem, które stanowi 1400-watowy silnik. Skonfigurowano go optymalnie z przekładnią i w efekcie generuje do 2800 suwów/min ze skokiem 32 mm. Częstotliwością suwów steruje elektronika VC. Wybraną jej wielkość

ustawiamy pokrętłem z sześcioma pozycjami, poczynając od 900 suwów/min. Regulacja elektroniczna pozwala nam wykonywać delikatniejsze zadania. Dzięki niej sprzęt ma też zastosowanie w zadaniach, których nie można realizować elektronarzędziem bez regulowanej prędkości obrotowej silnika. Elektronika VC stabilizuje także suwy piły w zakresie obciążeń znamionowych.

W testowanym urządzeniu znajdziemy mechanizm oscylacji brzeszczotu. Podobne rozwiązanie wykorzystuje się w wyrzynarkach. Dzięki niemu brzeszczot może poruszać się po linii prostej lub po łuku. Użytkownik ma do dyspozycji jeden z trzech poziomów podcinania, dzięki czemu może regulować wydajność cięcia zgrubnego materiałów drewnianych.

Konstruktorzy z Metabo zadbali o niski poziom wibracji, które są zmorą wielu modeli pił szablastych. Niektóre tego typu maszyny o dużej mocy drgania wręcz wyrywają z rąk użytkowników, a pracując nimi, mogą zapomnieć o jakiejkolwiek dokładności. Testowana piła Metabo jest technicznym zaprzeczeniem konstrukcji generujących duży poziom wibracji. W jej układzie napędowym znajdziemy tzw. przeciwwagę. Balanser ten jest główną składową układu antywibracyjnego Metabo Vibra Tech (MVT), który odpowiada za zmniejszenie ilości drgań powstających podczas pracy silnika i przekładni oraz przenoszonych na ręce operatora.

Osprzęt (głównie brzeszczoty) montuje się w beznarzędziowo obsługiwanym uchwycie Metabo Quick. Jest on prosty w obsłudze – wystarczy odblokować specjalną dźwignię i włożyć osprzęt w gniazdo. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające szybko i sprawnie wymieniać akcesoria. Testowaną piłę wyposażono w specjalny zderzak-stopkę, który można wysuwać, regulując w ten sposób zagłębienie ostrza w obrabianym materiale. Zderzakiem także dociskamy maszynę do powierzchni ciętego elementu. W górnej części obudowy uchwytu znajduje się dioda, która doświetla miejsce pracy.

Metabo SSEP 1400 MVT jest bardzo wygodne w pracy. To zasługa odpowiednio dobranej średnicy uchwytu głównego oraz zastosowanych materiałów antypoślizgowych, które znajdują się na każdym chwytnym elemencie maszyny. Soft grip nie tylko tłumi wibracje, ale także umożliwia pewny chwyt, który jest podstawowym warunkiem bezpiecznej pracy. Wygodę podczas pracy ciągłej zapewnia z kolei blokada włącznika głównego. Warto podkreślić, że do produkcji piły zastosowano wysokiej jakości plastiki, a przekładnię umieszczono w obudowie ciśnieniowego odlewu aluminium oraz zabezpieczono przed kurzem i pryskającą wodą. Oba te szczegóły zapewniają maszynie trwałość i odporność na trudne warunki budowlane.

Podczas redakcyjnych testów wykonaliśmy trzy podstawowe próby w celu określenia efektywności pracy Metabo SSEP 1400 MVT. W pierwszej przecinaliśmy sosnową belkę o wymiarach 6 x 7,5 cm z elementami metalowymi (4 stalowe wkręty o średnicy 4,4 mm i śruba o średnicy 11 mm), w drugiej zgrubnie (z włączonym podrzynaniem) przecinaliśmy klocek sosnowy 12 x 12 cm, a w trzeciej – dwa połączone profile stalowe prostokątne o wymiarach 4 x 2 cm (grubość ścianki 2 mm). W celu standaryzacji testów posuw piły we wszystkich próbach wywieraliśmy ciężarkiem o wadze 5,5 kg. Zamocowaliśmy go na korpusie testowanej maszyny. Pierwsze zadanie testowe wykonaliśmy w czasie 10,02 s, drugie – w 6,14 s, a trzecie – 17,81 s. Próby testowe ułatwiał nam niski poziom wibracji, dzięki czemu praca piłą była wygodna i dokładna. Wnioskujemy

więc, że układ antywibracyjny Metabo Vibra Tech (MVT) działał bez zarzutu.

Naszym zdaniem Metabo SSEP 1400 MVT to piła szablasta, która bezproblemowo sprosta najtrudniejszym zadaniom, a przy tym jest wygodna w operowaniu i łatwa oraz prosta w obsłudze.

Dane techniczne piły szablastej Metabo SSEP 1400 MVT

Moc nominalna/użyteczna

1400/600 W

Liczba suwów

0-2800 min-1

Skok brzeszczotu

32 mm

Waga

4,6kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar