Połączenie blatów kuchennych z użyciem systemu Festool Domino (część III)

W tym odcinku „Festool radzi” zajmiemy się wykonaniem połączenia kątowego blatów kuchennych. Użyjemy do tego frezarki górnowrzecionowej Festool OF 2200 EB wraz z szablonem APS 900 oraz frezarki Festool Domino XL DF 700 EQ i rozłącznych łączników Domino.


W celu połączenia kątowego blatów kuchennych w pierwszej kolejności dokonamy przeglądu oraz przygotowania niezbędnych narzędzi i materiałów. Podczas pracy będziemy korzystać z ręcznej frezarki górnowrzecionowej Festool OF 2200 EB wraz z szablonem APS 900, pierścieniem kopiującym o średnicy 30 mm oraz frezem palcowym o średnicy 14 mm (fot. 1.). Aby stabilnie zamocować szablon na elementach blatu,

do lewej strony profilu szablonu MFS 1000 montujemy profil MFS 200 (fot. 2.), który posłuży nam do zamontowania ścisków. Następnie przystępujemy do mocowania szablonu na blacie poprzecznym, (fot. 3.) wykorzystujemy do tego sworznie ustalające, które pozycjonują szablon (fot. 4.).

W dalszej kolejności we frezarce górnowrzecionowej Festool OF 2200 EB mocujemy wspomniany frez palcowy wraz z pierścieniem kopiującym (fot. 5.), po czym frezujemy prawą stronę blatu poprzecznego (fot. 6. i 7.). Po tej operacji, do połączenia przygotowujemy drugi blat. Najpierw kładziemy go na lewej stronie i montujemy na nim szablon APS 900 z odpowiednim rozlokowaniem sworzni pozycjonujących (fot. 8.). Następnie frezujemy blat. (fot. 9 i 10.). Mając w ten sposób przygotowane dwa blaty, do kolejnej operacji używamy frezarki Festool Domino XL DF 700 EQ, łączników rozłącznych oraz drewnianych Domino (fot. 11.).

W pierwszej kolejności trasujemy miejsca pod otwory (fot. 12.). Następnie frezujemy 5 wzdłużnych gniazd w każdym z blatów. Służą one do osadzenia łączników drewnianych i podwójnych sworzni z półosłonami (fot. 13.). Kolejno frezujemy po trzy otwory prostopadłe w każdym z blatów (fot. 14.) pod kotwy rozpierające z samoczynnym dociąganiem (fot. 15.). Następnie w otworach mocujemy wspomniane łączniki Domino tak jak na fot. 16. i skręcamy ze sobą blaty (fot. 17.). Jest to ostania operacja (fot. 18.). W kolejnej części zajmiemy się wykorzystaniem systemu Festool Domino do elementów o mniejszych przekrojach.

Autor: pins, SławomirTrojan

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments