Podstawowe zastosowania nożyc nożowych do blachy

Nożyce nożowe nie tylko ułatwiają cięcie twardych blach, ale także zapewniają dość dużą szybkość tej operacji. Ponieważ nie nadają się do obróbkich wszystkich blach, w artykule określimy optymalne pola ich zastosowań, korzystając z przykładu nożyc Celma PRMa 2,5C.

 

 

Przypomnnijmy: elektryczne nożyce do blachy wykorzystują dwie zasady obróbki tego typu materiału: przecinanie (shearing) oraz wycinanie (nibbling). Zgodnie z tym mamy dwa główne rodzaje takich nożyc: nożowe i wibracyjne zwane też stemplowymi. Narzędzia te mają odmienną konstrukcję głowicy roboczej, a różne parametry pracy oraz zupełnie inny zakres możliwych

zastosowań. W artykule przedstawimy tylko zastosowania nożyc nożowych.
Jak wiadomo, nożyce nożowe mają stopę roboczą o charakterystycznym kształcie półkola, zaś ich elementy tnące to dwa noże płytkowe (fot. 1.). Nóż górny jest ruchomy i wykonuje suwy, podobnie jak brzeszczot w wyrzynarce. Napędzany jest przez silnik nożyc za pośrednictwem przekładni zamieniającej ruch obrotowy na posuwisto-zwrotny. Nóż dolny jest nieruchomy i zamocowany na stopie. Zatem cięcie blachy wykonuje ruchomy nóż pionowy, zaś nieruchomy stanowi element oporowy. Do przeprowadzenia operacji cięcia konieczny jest posuw całej maszyny wywierany ręcznie przez operatora.
Ze względu na rodzaj konstrukcji stopy i elementów tnących nożyce nożowe są przeznaczone do obcinania końców arkuszy blach płaskich oraz w niewielkim stopniu profilowanych, np. lekko łukowato zgiętych, jak też do wyrównywania czy docinania ich krawędzi. Oznacza to, iż wycina się nimi wąskie paski metalowej blachy (fot. 2a i 2b).
Metoda cięcia i kształt noży umożliwia obcinanie brzegów blachy po liniach krzywych o minimalnym promieniu 20 mm (fot. 3a i 3b) i prostych (fot. 4a i 4b). Nożyce doskonalne nadają się więc do wycinania zarówno wytrasowanych kształtów z płyty, jak cięcia według szablonu. Ponieważ podczas odcinania większego kawałka blachy dochodzi do jego większej lub mniejszej deformacji, nie zaleca wykonywania takiej operacji nożycami nożowymi (fot. 5.).
Noże tnące opisywanych nożyc ze wzgędu na swoje wykonanie (materiał i kąty ostrza) zoptymalizowane są do cięcia blach stalowych o twardości około 400 N/mm2. Blachy twardsze mogą być nimi cięte, ale muszą mieć odpowiednio mniejszą grubość (dokładne parametry grubości i twardości podają producenci tych narzędzi dla poszczególnych modeli). Należy tu wspomnieć, że narzędziami tymi obrobimy bez problemu blachy karoserii samochodowych. Trzeba jednak pamiętać, że cięcie blach lakierowanych czy też łączonych prowadzi do szybkiego zużycia noży.
Jeśli chodzi o twarde blachy ze stali nierdzewnej, to nożyce nożowe poradzą sobie z nimi, ale efektywność cięcia będzie przy tym znacznie obniżona w stosunku do blach ze stali konstrukcyjnej. Odwrotnie rzecz się ma w przypadku blach z metali kolorowych: mosiężnych, miedzianych i ze stopów aluminium. Można je ciąć nożycami nożowymi, o ile nie są za miękkie. Przyjmuje się, że powinny mieć twardość uzyskiwaną podczas walcowania na zimno. Powodem tego jest fakt, że miękkie blachy z aluminium czy miedzi zakleszczają się pomiędzy nożami nożyc. Podobnie z tych powodów ograniczone jest cięcie tworzyw sztucznych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments