PODPÓRKI SUFITOWE BESSEY STE I ICH AKCESORIA

Teleskopowe podpórki Bessey ST i STE opracowano dla ułatwienia wykonania sufitów podwieszanych czy zabudów z użyciem płyt kartonowo-gipsowych, OSB itp.

Podpórki sufitowe Bessey ST i STE

Narzędzia te umożliwiają łatwe i dokładne wstępne mocowanie różnego rodzaju płyt oraz towarzyszących im elementów. Mają konstrukcję teleskopową i składają się z dwóch wysuwanych solidnie wykonanych stalowych rur. Różnią się głównie mechanizmem blokującym i dopuszczalnym obciążeniem. W modelach ST mamy mechanizm zapadkowy z wygodnym obsłudze przyciskiem. Wysokość tych podpórek możemy regulować w zakresach 750-1250 mm (ST 125), 1450-2500 mm (ST 250) lub 1600-2900 mm (ST 290). Ich dopuszczalne obciążenie to 60 kg (ST 125 i

ST 150) i 50 kg (ST 290).

Z kolei podpórki STE wyposażono w trzy mechanizmy regulacji ich wysokości. Pierwszy służy do wstępnego rozsunięcia podpórek – aby to zrobić, trzeba nacisnąć przycisk zwalniający i wysunąć rurę górną na żądaną wysokość. Drugim z mechanizmów ustala się pozycję podpórki – w tym celu przesuwa się ją do wyznaczonego miejsca i wstępnie dociska, rozpierając ją za pomocą dźwigni. Trzecim śrubowym mechanizmem możemy zarówno aplikować odpowiednią siłę docisku, jak i regulować jej wielkość – w tym celu obracamy jego rękojeść w prawo do momentu osiągnięcia żądanej siły mocowania. Podpórkę demontujemy, obracając tę rękojeść w lewo, co powoduje redukcję do zera siły rozpierającej. Następnie naciskamy przycisk zwalniający, aby obniżyć rurę górną i wyjąć podpórkę STE z miejsca jej użycia.

Podpórka sufitowa Bessey ST

Wysokość podpórek STE można regulować w zakresach 1450-2500 mm (model STE250), 1700-3000 mm (STE300) lub 2070-3700 mm (STE370). Ich maksymalna nośność to 200 kg (STE250), 130 kg (STE300) i 75 kg (STE370). Na obu końcach podpórek Bessey ST i STE zamontowano dwie prostokątne stopy robocze o wymiarach 8,5 x 6,5 cm (ST) i 9 x 7 cm (STE). Pokryte je gumowymi nakładkami (ST) lub okładziną z PCW (STE), aby zapobiec ich poślizgowi. Stopy są ruchome i umożliwiają skośne mocowania po kątami do 45°.

Akcesoria do podpórek Bessey ST i STE

Aby zwiększyć użyteczność swoich podpórek, Bessey opracował akcesoria ułatwiające ich stosowanie: wspornik sufitowy STE-DS, stojak budowlany STE-BS, torbę transportową STE-BAG, uchwyt do mocowania STE-LH, płytkę podporową STE-SP35 i wymienną powierzchnię podparcia 3101952.

Wspornik sufitowy STE-DS

Ma 3 ramiona tworzące między sobą kąty 120° i służy do zwiększania powierzchni podparcia. Umożliwia równomierne rozłożenie siły rozpierającej i jest bezpieczny w stosowaniu, gdyż jego mocowanie obejmuje cały przekrój rury stalowej, co zapobiega przechyleniu powierzchni podparcia. Wspornik sufitowy STE-DS montuje się szybko i bez użycia dodatkowych narzędzi. Pasuje do podpórek ST i STE, których teleskopowa rura wewnętrzna ma średnicę od 25 do 28 mm.

Stojak budowlany STE-BS

Wyróżnia się lekką i stabilną, 3-nożną konstrukcją z krzyżakiem dolnym. Wykonany jest z profili aluminiowych oraz tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem. Zapewnia podpórkom dużą stabilność, ponieważ kieruje wektory sił rozpierających punktowo w dół. Umożliwia także stosowanie podpórek na zewnątrz bez konieczności ich mocowania w górnym punkcie. Podobnie jak wspornik sufitowy STE-DS, stojak budowlany STE-BS montuje się łatwo i bez użycia narzędzi. Pasuje on do podpórek sufitowych ST i STE o średnicy rury zewnętrznej od 29 do 32 mm.

Torba transportowa STE-BAG

Wykonano ją z wytrzymałego materiału i wyposażono w długi zamek błyskawiczny oraz 4 kieszenie zewnętrzne na dodatkowe praktyczne akcesoria. Torba przeznaczona jest do wygodnego transportu i bezpiecznego przechowywania dwóch podpórek sufitowych BESSEY STE300 i STE370 oraz

uchwytu do mocowania STE-LH i płytki podporowej STE-SP35. Jest komfortowa w przenoszeniu, gdyż posiada regulowany, miękki pasek na ramię.

Uchwyt do mocowania STE-LH

Zamienia podpórki sufitowe STE w praktyczne statywy, gdyż umożliwia na nich montaż laserów budowlanych. Ma śrubowe, zaciskowe mocowanie na rury podpórek o średnicach do 45 mm i na metalowe profile kwadratowe o boku szerokości do 55 mm. Uchwyt STE-LH wyposażony jest także w ramię i stopkę z trzpieniem mającym gwint 1/4”, służącym do montażu urządzeń laserowych, lamp, a nawet aparatów fotograficznych. Ramię oraz stopka są ruchome i można je ustawiać pod dowolnymi kątami.

Wymienna powierzchnia podparcia 3101952

Służy do zwiększenia powierzchni podparcia i ma wymiary 90 x 70 x 10 mm. Wykonano ją z elastycznego i wytrzymałego tworzywa sztucznego. Akcesorium to pasuje do podpórek ST i STE. Montuje się je 4 śrubami na ruchomych stopkach oporowych.

Płytka podporowa STE-SP35

Ma wymiary 355 x 80 x 22 mm i umożliwia stosowanie podpórek STE w przypadkach, gdy górna powierzchnia oporowa nie jest płaska. Do montażu płytki na stopce podpórki konieczne jest użycie wymiennej powierzchni podparcia 3101952, która stanowi w takim wypadku element amortyzujący.

Reasumując, dzięki omówionym praktycznym akcesoriom zwiększono nie tylko stabilność i bezpieczeństwo mocowania z użyciem teleskopowych podpórek Bessey ST i STE, ale także poszerzono ich funkcjonalność oraz ułatwiono transport i przechowywanie.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments