Pneumatyczne narzędzia z METABO: szlifierka prosta DG 25 Set, klucz kątowy DRS 68 Set 1/2”i młot DMH 30 Set

W oferowanej przez firmę METABO palecie narzędzi pneumatycznych pojawiły się nowości. Są to: szlifierka prosta DG 25 Set, zakrętak (klucz) kątowy DRS 68 Set 1/2” i młot kujący DMH 30 Set. Wszystkie wymienione narzędzia trafiły do naszego redakcyjnego warsztatu. Mieliśmy okazję popracować nimi i ocenić ich możliwości.

Narzędzia pneumatyczne w porównaniu z elektrycznie napędzanymi odpowiednikami mają wiele zalet. Są poręczniejsze, tańsze, relatywnie osiągają większy moment obrotowy i są bardziej odporne na przeciążenia. Jeśli będą właściwie eksploatowane, są od elektronarzędzi o wiele trwalsze. Narzędziami pneumatycznymi można pracować w wilgotnych warunkach bez obawy o

porażenie prądem i w zapyleniu, gdyż nie zasysają kurzu. Są lekkie i poręczne, dlatego w zakładach posiadających instalacje pneumatyczne są chętnie wykorzystywane. Dodatkową zaletą jest brak iskrzenia przy ich napędzie, więc tego rodzaju narzędzia mogą pracować w środowisku, gdzie występuje ryzyko wybuchu. Warunkiem poprawnej pracy narzędzi pneumatycznych jest dobór odpowiedniej sprężarki oraz prawidłowe uzdatnienie powietrza zasilającego.

Pneumatyczna szlifierka prosta DG 25 Set
To lekkie (0,5 kg) i poręczne narzędzie służy do szlifowania precyzyjnego z użyciem ściernic trzpieniowych, a także do wykonywania prac polerskich z wykorzystaniem trzpieniowych lub filcowych ściernic polerskich. W solidnie i estetycznie wykonanej walizce PVC producent, oprócz właściwego narzędzia, umieścił po 5 ściernic szlifierskich (z trzpieniami 3 i 6 mm), 2 klucze płaskie (13 i 16 mm), złączkę 1/4” oraz 2 tuleje zaciskowe (3 i 6 mm). Szlifierka jest wyposażona w śrubę regulacyjną do ustawiania żądanej prędkości obrotowej. Obroty wynoszące 25.000/min zapewniają osiąganie wysokiej wydajności pracy. Szlifierka ma specjalną dźwigienkę zabezpieczającą przed niezamierzonym uruchomieniem urządzenia. Obrotowy króciec umożliwia odprowadzenie powietrza z boku obudowy szlifierki w taki sposób, aby nie przeszkadzało ono pracownikowi. W czasie testowej pracy gradowalliśmy ostre krawędzie metalowych elementów. Niewielka waga szlifierki była dużym atutem. Dzięki temu czynności mogły być wykonywane precyzyjnie i bez zbytniego obciążenia.

Pneumatyczny zakrętak kątowy DRS 68 Set 1/2”
Jeżeli w zakładzie produkcyjnym lub warsztacie naprawczym mamy do odkręcania lub zakręcania wiele łączników gwintowych, powinniśmy się wyposażyć w zakrętak kątowy przeznaczony do współpracy z kluczami nasadowymi. METABO, oprócz zakrętaka w zestawie, oferuje złączkę 1/4”, przedłużkę o długości 75 mm, 7 kluczy nasadowych (9, 10, 11, 13, 14, 17 i 19 mm), przegub Cardana i olejarkę. Cały zestaw jest umieszczony w ciemnozielonej walizce PVC. Klucz ma przełącznik obrotów prawo/lewo, dzięki czemu można nim zarówno odkręcać, jak i zakręcać nakrętki czy śruby. Narzędzie zapewnia regulację liczby obrotów. Klucz dysponuje dość wysokim momentem obrotowym (68 Nm). Dzięki temu operacja zakręcania lub odkręcania przebiega szybko i skutecznie. Dołączony do zestawu przegub Cardana umożliwia zakręcanie/odkręcanie śrub położonych w miejscach o ograniczonym dostępie. W przypadku tego narzędzia specjalny króciec odprowadza zużyte powietrze z boku obudowy. Próby zakręcania i odkręcania śrub przebiegały bezproblemowo. Zakrętak radził sobie również z wkręceniem wkrętów w drewnianą belkę. Obsługa narzędzia jest bardzo prosta, wręcz intuicyjna.

Pneumatyczny młotek do kucia DMH 30 Set
Ostatnie z testowanych przez nas narzędzi to pneumatyczny młot kujący. Możemy nim wykuwać bruzdy w murze i kamieniu pod instalacje, ciąć blachy, wybijać nity, odkręcać zapieczone nakrętki lub wybijać mocno osadzone trzpienie. W walizce z PVC oprócz młotka znajdują się: sprężyna szybkomocująca, cztery dłuta o różnych końcówkach roboczych, tuleja do osadzenia węża zasilającego i znormalizowany zacisk do węża. Jest tam również niewielka olejarka. Należy zawsze pamiętać o tym, że w instalacji sprężonego powietrza powinna być olejarka mgławicowa. W przypadku jej braku należy codziennie ręcznie oliwić narzędzie przez przyłącze sprężonego powietrza w ilości około 3 do 5 kropli oleju do pneumatyki, co 10 min roboczych przy ciągłym użytkowaniu. Tylko taka obsługa zagwarantuje długotrwałą i bezawaryjną pracę narzędzia.
Młotek kujący w porównaniu

z innymi młotami jest bardzo lekki (2 kg) i poręczny. Można nim bardzo szybko usuwać stary tynk lub płytki ceramiczne. Jest też bardzo wygodny przy wykonywaniu bruzd w ścianach do przeprowadzenia instalacji elektrycznych czy też hydraulicznych. Jego wysoką skuteczność zapewnia duża częstotliwość udarów. Wykonuje on w ciągu jednej minuty aż 3000 uderzeń. W czasie testów wykonywaliśmy bruzdy w betonie, cegłach i pustakach. Dzięki użyciu odpowiednich dłut praca posuwała się szybko do przodu. Po nabyciu wprawy wymiana dłut za pomocą sprężyny mocującej odbywała się szybko i sprawnie. Jest to narzędzie, które powinna mieć każda ekipa budowlana wykończająca budynki.
Reasumując, firma METABO dostarczyła na rynek 3 niewielkie, ale bardzo użyteczne narzędzia pneumatyczne przeznaczone do profesjonalnych zastosowań. W czasie testowej pracy zachowywały się bez zarzutu.

Dane techniczne pneumatycznej szlifierki prostej METABO DG 25 Set

Zapotrzebowanie powietrza

300 l/min

Maksymalne dopuszczalne ciśnienie robocze

6,2 bar

Obroty

25.000/min

Średnica otworów tulei zaciskowych

3,6 mm/3/4”, 1/4”

Maksymalna średnica narzędzia szlifierskiego

50 mm

Wewnętrzna średnica węża

10 mm

Gwint przyłącza

1/4”

Wymiary: długość x szerokość x wysokość

160 x 39 x 67 mm

Ciężar

0,5 kg

Poziom ciśnienia akustycznego

75

Poziom mocy akustycznej

87

Dane techniczne pneumatycznego zakrętaka kątowego METABO DRS 68 Set 1/2”

Zapotrzebowanie powietrza

220 l/min

Maksymalne dopuszczalne ciśnienie robocze

6,2 bar

Obroty

175/min

Uchwyt czworokątny

1/2”

Maks. wielkość śrub

M13

Moment obrotowy dla prawych obrotów

68 Nm

Moment obrotowy dla lewych obrotów

68 Nm

Wewnętrzna średnica węża

10 mm

Gwint przyłącza

1/4”

Wymiary: długość x szerokość x wysokość

265 x 44 x 53 mm

Ciężar

1,2 kg

Poziom ciśnienia akustycznego

83

Poziom mocy akustycznej

87

Dane techniczne pneumatycznego młotka METABO DMH 30 Set

Zapotrzebowanie powietrza

280 l/min

Maks. dopuszczalne ciśnienie robocze

6,3 bar

Liczba udarów

3000/min

Mocowanie dłuta

10 mm

Średnica tłoka

19 mm

Skok tłoka

58 mm

Wewnętrzna średnica węża

10 mm

Gwint przyłącza

1/4”

Wymiary: długość x szerokość x wysokość

206 x 54 x 200 mm

Ciężar

2 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar