PIŁY UKOŚNICE YATO YT-82174 I YT-82175

Katalog elektronarzędzi YATO został niedawno wzbogacony o dwie nowe piły ukosowe oznaczone jako YT-82174 i YT-82175. Te profesjonalne ukośnice przeznaczone są do cięcia prostego i kątowego materiałów drewnianych.

Są nieodzownym wyposażeniem firm remontowo-budowlanych i stolarskich, które wykorzystują je do cięcia listew przypodłogowych, paneli, podbitki, parkietów, listew cokołowych i PVC, korytek kablowych, kantówek, łat oraz profili stalowych. Oba nowe elektronarzędzia napędzane są silnikami elektrycznymi o takiej samej mocy 1800 W. W modelu YT-82174, który obsługuje tarczę o średnicy 255 mm, zastosowano elektroniczną regulację prędkości obrotowej (w zakresie 2500–3800 obr./min), podczas gdy w modelu YT-82174 z tarczą 305 mm prędkość obrotowa jest stała

(5000 obr./min).
Dlatego ukośnicą YT-82174 możemy, oprócz drewna, ciąć także metale: stal, aluminium itp. Głowice tnące (silniki i tarcze) w obu modelach poruszają się wzdłużnie na dwóch prowadnicach o przekroju kulowym. Można je również pochylać w jedną stronę do 45°.

 

Obrotowe stoły robocze ukośnic YATO mają rozsuwane przykładnie oporowe z naniesionymi podziałkami milimetrowymi. Ułatwiają one właściwe ustawienie materiału. Prezentowane maszyny wyposażone są w tzw. poszerzenia – wysuwane z boku wsporniki, które umożliwiają obróbkę długich materiałów niemieszczących się na stole.

 

W obu maszynach znajdziemy również imadłowe zaciski do przytwierdzania ciętego elementu do stołu. Precyzyjną obróbkę ułatwiają zainstalowane w piłach YATO moduły laserowe. Generują one czerwoną linię, która wskazuje linię cięcia.

Obie piły mają dwie osłony tarczy tnącej: górną nieruchomą oraz dolną, która odkrywa ostrze w momencie opuszczania głowicy i sprzężona jest z włącznikiem. Bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym nowych ukośnic YATO są króćce do przyłączenia zewnętrznych odkurzaczy przemysłowych. Choć podstawowym zbiornikiem na wióry są w obu piłach materiałowe torby, to jednak – jak wiadomo – największą skuteczność odsysania kurzu zapewnia odkurzacz.

Marek Pudło

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar