Piły ukośnice Bosch GCM 12 JL i GTM 12 JL Professional

Jeśli postawilibyśmy obok siebie dwie tytułowe piły ukosowe Bosch, to moglibyśmy odnieść wrażenie, że są prawie identyczne. Jeśli jednak zagłębimy się w ich konstrukcję, zauważymy, że są to maszyny o naprawdę różnych możliwościach.

Ukośnica Bosch GCM 12 JL to chyba najbardziej klasyczna maszyna tego typu. Sprzęt ten przystosowany jest nie tylko do cięcia prostego, ale także skośnego i ukosowego. O możliwościach piły decyduje więc konstrukcja stołu. Ten oferuje m.in. regulację zakresu kątów cięcia w poziomie ±47° (prawo/ lewo). Użytkownik przy ustawianiu tego parametru może korzystać albo z 9-stopniowej zapadki najczęściej używanych kątów, albo za

pomocą pokrętła blokującego ustawiać dowolny kąt cięcia poziomego. Stół, a właściwie jeden z jego mechanizmów, pozwala pochylać korpus maszyny i realizować cięcia  ukosowe w zakresie od -47° (lewo) do +2° (prawo). W precyzyjnym ustawianiu kąta pomaga czytelna podziałka kątowa, a blokowanie prawidłowego położenia odbywa się za pomocą dużego i wygodnego w obsłudze pokrętła mimośrodowego. Warto pamiętać, że piła Bosch GCM 12 JL nie ma prowadnic, po których silnik z piłą poruszałyby się do przodu i do tyłu. Klasyczna piła ukośnica to propozycja przede wszystkim dla szeroko pojętej branży stolarskiej – od producentów mebli przez instalatorów okien i drzwi po parkieciarzy. Sprzęt ten sprawdzi się szczególnie podczas cięcia prostego, ale jego największą zaletą będzie możliwość realizowania cięć skośnych i kątowych.

Ograniczeniem dla takiej klasycznej ukośnicy są rozmiary obrabianego materiału. Nie daje też możliwości cięcia wzdłużnego długich elementów.

W ofercie firmy Bosch znajdziemy jednak ukośnicę GTM 12 JL Professional, która pozwala wykonywać dokładnie te same czynności co model GCM 12 JL Professional, a dodatkowo umożliwia cięcie elementów o praktycznie o nieograniczonych długościach i szerokościach. Bosch GTM 12 JL Professional to tzw. piła combo, która łączy funkcje typowej ukośnicy i pilarki stołowej. Cała tajemnica dwufunkcyjności tego modelu tkwi w konstrukcji korpusu z silnikiem. Umieszczono bowiem na nim specjalną płytę aluminiową, która pełni funkcję stołu. Aby zmienić tryb pracy z ukośnicy na pilarkę stołową, należy opuścić zespół napędowo-tnący do dołu i zablokować jego pozycję specjalnym bolcem, w który wyposażona jest maszyna. Następnie wystarczy odkryć wystające u góry ostrze piły i już można używać maszyny jako pilarki stołowej.

Podstawa pilarki wyposażona jest w obrotowy stolik oraz prowadnice ciętych elementów. Obrotowy stolik służy do kątowego obracania w poziomie zespołu napędowo-tnącego, a w konsekwencji do wykonywania cięć skośnych w zakresie 0-48° w prawo/lewo.

Urządzenie ma dwie dobrze widoczne skale kątowe skosu w poziomie – zgrubną i dokładną – umożliwiające ustawienie dowolnego kąta cięcia z dużą dokładnością, a także blokady zapadkowe najczęściej stosowanych kątów cięcia: 15°, 22,5°, 31,6° i 45°, które pozwalają na przyspieszenie obsługi. Zastosowanie dwóch skal to niewątpliwie novum, jakie Bosch wprowadził do tego rodzaju 2-funkcyjnych pilarek. Zmiany kąta cięcia w poziomie dokonuje się za pomocą służącej do obracania stolika wygodnej dźwigni, zaopatrzonej w rękojeść i blokadę jego kątowego położenia. Urządzenie umożliwia także wykonywanie cięć skośnych w pionie, gdyż jego zespół napędowo-tnący można pochylać w zakresie 47-0°/2° (lewo/prawo). Żądany skos wybiera się przy użyciu czytelnej skali kątowej. Do szybkiego ustawiania często używanych kątów cięcia (0°, 45° i 33,9°) służą ich ograniczniki.

Ukośnicą Bosch GTM 12 JL Professional – jak widać z powyższego opisu – zrealizujemy wszystkie zadania dla klasycznego modelu (cięcia proste, cięcia skośne i kątowe), a dodatkowo przetniemy nią elementy o większej szerokości i długości. Dwufunkcyjność pozwala zrezygnować z posiadania dwóch oddzielnych elektronarzędzi, a to zdecydowana oszczędność pieniędzy i miejsca w warsztacie lub podczas transportu w samochodzie.

Obie pilarki ukosowe Bosch wyposażone są w nowoczesne silniki (GCM 12 JL – 2000 W, GTM 12 JL – 1800 W), które dzięki optymalnej prędkości obrotowej zapewniają

nie tylko dużą efektywność cięcia zgrubnego, ale także wysoką jakość obróbki delikatnych materiałów podczas cięcia precyzyjnego. Jednostki napędowe wspomagane są systemem łagodnego startu. Delikatny rozruch nie tylko poprawia żywotność silnika, ale także chroni instalację elektryczną, z której zasilana jest maszyna, przed nadmiernymi skokami napięcia.

Piły Bosch mają wygodne w codziennej obsłudze rękojeści w kształcie litery „D”. Pozwalają one nie tylko dociskać piły z dużą siłą (co zapewnia solidna konstrukcja ramienia), ale także pełnią funkcję uchwytów transportowych. Elementem podnoszącym bezpieczeństwo  jest  przezroczysta osłona tarczy tnącej, która ruchem wahadłowym odkrywa ostrze w momencie jego wprowadzania w materiał i zakrywa go w chwili zaprzestania cięcia, chroniąc w ten sposób użytkownika przed przypadkowym zranieniem. Z kolei króciec do podłączenia odkurzacza przemysłowego redukuje zanieczyszczenie trocinami miejsca pracy. Urządzenia mają także laserowy znacznik linii cięcia (tylko w trybie ukośnicy) z regulacją pozwalającą na bardzo dokładne ustawienie jego wskazań.

Wskaźnik możemy  wyłączyć, jeśli nie wykorzystujemy go podczas pracy, np. w trakcie wykonywania cięć zgrubnych, od których nie wymaga się dużej dokładności wymiarowej.

Reasumując, Ukośnica Bosch GCM 12 JL to narzędzie przeznaczone dla tych fachowców, którzy mają sprecyzowany zakres wykonywanych operacji i w swojej pracy do niego się ograniczają, np. docinają ukośnicą niewielkie wykończeniowe elementy drewniane oraz wykonane z materiałów drewnopochodnych, aluminium czy nawet z miękkiej stali. Ważnymi zaletami tej ukośnicy jest prosta i szybka obsługa, która pozwala uzyskać dużą wydajność pracy, jak też spora mobilność. Natomiast GTM 12 JL oferuje znacznie większe możliwości obróbcze. Przeznaczona jest bowiem dla fachowców, którzy nie mają wąsko określonego zakresu wykonywanych operacji, szczególnie pod względem gabarytów obrabianych elementów. Naszym zdaniem doskonale nadaje się dla parkieciarzy i meblarzy. Jej obsługa jest jednakże bardziej skomplikowana, co w połączeniu z 10% słabszym silnikiem w efekcie daje nieco mniejszą wydajność pracy w porównaniu do Bosch GCM 12. Naszym zdaniem GTM 12 JL bardziej sprawdzi się w warsztacie niż podczas usług wykonywanych na miejscu u klientów. W warunkach warsztatowych, naszym zdaniem, w pełni będziemy mogli wykorzystać jej duże możliwości

Dane techniczne pił ukośnic Bosch GCM 12 JL Professional i GTM 12 JL Professional

Model

GCM 12 JL

GTM 12 JL

Moc (W)

2000

1800

Obroty (min-1)

4300

3800

Średnica piły (mm)

305

Nastawianie cięcia kątowego

GCM: 52°L/52°P/GTM: 49°L/49°P

Nastawianie cięcia skośnego

47°L /2°P

Rozmiary elementów przy cięciu przy 0°

75 x 200 mm (100 x 150 mm z elementem dystansowym)

95 x 150 mm

Rozmiary elementów przy cięciu 45° (pod kątem)

75 x 141 mm (100 x 100 mm z elementem dystansowym)

95 x 90 mm

Waga (kg)

20,2

21,0

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments